RECENZE: Radiomagnetofon Clatronic SRR487 s MP3/CD přehrávačem

  • 2
Německá firma Clatronic není na našem trhu neznámá. Distribuuje tu pestrou paletu výrobků spotřební elektroniky, V její nabídce se objevil také přenosný radiomagnetofon s MP3/CD přehrávačem. Jak malé "empétrojkové" combo obstálo v našem testu?

Dílek, který dosud chyběl ve spektru testovaných výrobků, konečně zapadl do mozaiky. Naše redakce obdržela na recenzi přenosný radiomagnetofon s MP3/CD přehrávačem. Dítko německé firmy Clatronic International GmbH je klasický jezevčík, ačkolik tento výraz už není příliš aktuální. Dlouhé přehrávače nahradily stále populárnější kompaktní jednotky, kterým pracovně říkám "bobek" - což nemyslím nijak hanlivě! Jejich příjemný oblý design skutečně připomíná ona povětšinou koženková kulatá sedátka k malým konferenčním stolkům.

Představení
S příslušenstvím je to velice jednoduché - jediné, co kromě magnetofonu najdete v krabici, je síťová šňůra. A pardon, ještě stručný manuál v šesti jazycích, německy, anglicky, španělsky, italsky, polsky a rumunsky. Předpokládám, že v prodejním balení nebude chybět i český překlad. Jak bystrý čtenář jistě ráčil vypozorovat, model SRR487 se skládá ze tří jednotek: analogového AM/FM tuneru, kazetového rekordéru a CD přehrávače. Clatronic šel opačnou cestou než výrobci obdobných výrobků, a tak na nás zepředu zírá odklápěcí kryt vertikálně umístěné CD mechaniky, zatímco nahoře trůní magnetofon. Vzadu je ještě umístěn výstup na sluchátka.

Přední přístrojová deska

Po stranách se nacházejí kolečka ovládání hlasitosti a ladění rádia, u levého pak také přepínání funkcí (rádio/CD/kazeta) a u souseda volba pásem (AM, FM, FM Stereo). Funkce tlačítek u kazety jsou nezaměnitelné, Rec je klasicky spojeno s Play, dále je tu převíjení vpřed i vzad, pauza, Eject. Dvířka se na tento povel vyklápějí tak akorát, aby byla možná snadná manipulace s kazetou. Chvilku jsem si zvykal na práci s tlačítky. Místo zamáčknutí je musíte k sobě mírně překlopit.

Horní pohled

Média
Po vložení CD do mechaniky (a samozřejmě po přepnutí do příslušného pracovního režimu) je disk automaticky rozpoznán a spuštěn od prvního tracku. Jedná-li se o disk datový, pak je spuštěna první skladba nejvyššího adresáře. Na jednom médiu dokáže přehrávač rozeznat 200 souborů. Na třímístném numerickém displeji je indikován pouze celkový počet skladeb, nelze se tedy pohybovat mezi celými adresáři. Při velkém počtu souborů je vyhledávání skladeb opakovaným tisknutím tlačítka Skip poměrně dost iritující. Jak CDDA, tak i MP3 lze jednoduše programovat, bohužel nikde není zmíněno, kolik paměťových pozic je k dispozici. Režim přehrávání lze změnit tlačítkem Repeat. Poprvé bude přístroj opakovat pouze aktuální skladbu, podruhé celé CD, po třetím stisknutí se život vrátí do starých kolejí. Funkce tohoto tlačítka je indikována blikající či svítící desetinnou tečkou.

Detail ovládání CD

V dokumentaci se nic nepraví o porporovaných datových tocích, a tak vás mohu pouze seznámit s výsledky svého pozorování. Přístroj hrál na bitrate větší nebo rovno 128kbps prakticky bez závad, nepočítám-li občasné kviknutí, jež padá na vrub ne zrovna nejpřesnější mechaniky. K dispozici jsem měl soubory s konstantním tokem do 256 kbps. S bitrate 64 kbps (mp3PRO, v nekompatibilních přehrávačích 22 kHz) se Clatronic vypořádal velmi svérázně - skladby přehrával dvojnásobnou rychlostí. U VBR by ale problémy nastat neměly, protože se i při proměnlivém toku je vzorkování stále 44,1 kHz. Příjemná je podpora multisession disků a CD-RW, nepodařilo se mi však načíst 8cm MP3 disk. U některých velmi komplikovaných vícestopých médií mechanika občas ukrojila zlomek vteřiny ze začátku a/nebo konce souboru. Ne zcela korektně pracuje pauza, při pozastavení playbacku a opětovném spuštění se objevíte o pár vteřin dál. Přehrávač mě zarmoutil neschopností přehrávat bez mezer kontinuální tracky, a to nejen v MP3 formátu, ale ani na CDDA disku.

Zvuk
Je takový, jaký každý od přístroje v této kategorii čeká. Žádné dunivé basy, nižší frekvence nejsou příliš výrazné, převládá spíše středový sound, který můžeme oživit tlačítkem Surround. To aktivuje dva přídavné "výškáče" na bocích přehrávače a zvuk dostane zcela jiný rozměr. Bohužel v tomto módu chybí basy proti výrazným výškám ještě citelněji. Maximální hlasitost je na obvinění z rušení nočního klidu dostatečná. Celkový hudební výkon je udáván 60 W.

Malé surroundové výškové repráčky

Bonusy
Na závěr jsem si nechal dvě zajímavé vlastnosti. Využití obou je však krapet rozporuplné. Radiomagnetofon je přenosný, jenže abyste si Clatronic SRR487 mohli vzít v létě na louku, musíte jej naládovat osmi (8!) velkými 1,5V monočlánky, což už se přece jen pronese, nehledě na cenu baterií... A pak je tu záležitost, na kterou jsem se moc a moc těšil: nahrávání z MP3 CD na kazetu. Vím, že mi tuto slabost někteří v diskuzích vyčítali, ale do svého starého Pioneeru v autě nedám ani CD, natož empétrojkové. Naneštěstí musím konstatovat, že záznam má velmi špatnou kvalitu, a to se týká jak záznamu z CD, tak i z rádia. Zvuk je distortovaný především v nižších frekvencích.

Zadní část přístroje

Sečteno a zprůměrováno
Zmíněný Clatronic SRR487 je poměrně solidní výrobek. Klasické rádio domů nebo do kanceláře s kazetovým přehrávačem a s přidanou hodnotou v podobě MP3/CD playeru. Smíříme-li se s nešikovným ovládáním pro přehrávání datových CD a oželíme-li nahrávání z nich na kazetu, oproti ostatním podobným výrobkům už nám mnoho výhod nezůstane - vlastně jen samotná podpora onoho nejrozšířenějšího kompresního formátu. Zaplaťpámbů za ni.

Zapůjčila firma HPTronic, provozovatel sítě elektroprodejen Proton.


Témata: MP3