Reprosestava pro domácí kino KEF E305

Reprosestava pro domácí kino KEF E305 | foto: KEF

Krásné a skvěle hrající. Reprosoustavy KEF E305 obývák ozdobí i ozvučí

  • 18
Asociace EISA je ověnčila známkou „nejlepší reprosoustavy pro domácí kino“ a my souhlasíme - v atraktivní cenové kategorii do 30 000 Kč budete vyváženější set hledat jen velmi obtížně.

Set reprosoustav britského výrobce není žádnou žhavou novinkou. Což ale není u reprosoustav na škodu, vývoj v této kategorii běží mnohem pomalejším tempem než u ostatní elektroniky. A především, dokud vám budou vyhovovat zvukem, nemusíte je měnit - funkce, formáty a všechny inovace můžete získat výměnou ostatních komponent.

Nakonfigurujete dle chutí a peněženky

Sestava KEF E305 je sestavena z pěti totožných nevelkých satelitů a aktivního subwooferu, jedná se tedy o sestavu určenou pro reprodukci 5.1 kanálů. V případě, že byste chtěli využít 6.1 nebo 7.1 kanálové ozvučení (nebo třeba 5.1.2 u Dolby Atmoss), můžete si k sestavě satelity samostatně dokoupit.

Reprosoustavy jsou dostupné v černém i bílém provedení.

První, co vás na satelitech upoutá, je velmi vzhledný tvar ozvučnice připomínající trochu deformované vajíčko. Zajímavý design ale není to jediné, co výrobce sledoval. Z pohledu akustiky se totiž jedná o velmi funkční ozvučnici, ve které nedochází ani k náznaku nežádoucího stojatého vlnění. To má samozřejmě velmi příznivý vliv na výslednou reprodukci.

O tu se v satelitech stará vynikající firemní koaxiální Uni-Q reproduktor poslední generace s hliníkovou, černě lakovanou středobasovou membránou o průměru 115 mm, v jejímž středu se nachází samostatný výškový měnič s 19mm hliníkovou kalotou. K usměrnění vyzařování vysokých kmitočtů je před kalotou umístěn jakýsi hvězdicovitý difuzor, který plní i funkci mechanické ochrany. Nad koaxiálním reproduktorem je umístěn zaoblený vývod basreflexového nátrubku, který podporuje vyzařování basových kmitočtů. Celá čelní stěna je zakryta odnímatelným krytem z perforovaného plechu.

Konstrukce koaxiálního reproduktoru

Aby bylo možné vejčitou ozvučnici stabilně postavit, je k její spodní části přimontován kovový naklápěcí stojánek, v jehož dně jsou umístěny i důmyslné úchyty pro zavěšení soustavy na stěnu. Jednoduše tak imbusovým klíčem, který najdete v balení, povolíte dva šrouby, upravíte polohu satelitu do požadované polohy nebo pro požadované umístění (stěna, stojan) a opět je utáhnete. Jednoduché a přitom dokonale funkční. Ve dně stojánku je též umístěn pár pérových svorek, do kterých snadno připojíte odizolovaný vodič menšího průřezu. Silnější ani není třeba, neboť satelity mají za úkol hrát především pásmo od vyšších basů po nejvyšší výšky a na to vodič s průřezem cca 1,5 mm2 stačí.

Subwoofer s digitálním zesilovačem

Basové pásmo má na starosti aktivní subwoofer. Ten svým tvarem důstojně doplňuje satelitní soustavy, jen je orientován naležato. V subwooferu, jehož ozvučnice je na rozdíl od satelitů uzavřená (nemá basreflexový nátrubek) je instalován basový reproduktor s pevnou papírovou membránou o průměru 200 mm přichycenou ke koši tuhým závěsem z pěnové gumy. Z tohoto důvodu bude řádné rozehrání subwooferu trvat poněkud déle než u satelitů.

Reproduktor pohání zesilovač třídy D o výkonu 250 W. Pokud na zesilovači očekáváte stejné nastavovací prvky jako na běžném subwooferu, musím vás zklamat. Ovládání se minimalizovalo na malý panel (je umístěn vespod, takže design nenarušuje), na kterém jsou pouze tři malé přepínače. První slouží pro přepnutí do automatického nebo do manuálního spouštěcího procesu, druhým otočíte fázi o 180 stupňů a třetím volíte ve třech stupních průběh kmitočtové charakteristiky.

Konfigurace subwooferu je osekaná na minimum

Spodní strana subwooferu

Zjednodušení ovládacích prvků ale prakticky nijak neomezuje, neboť na současných AV receiverech/zesilovačích se v menu funkce pro přesné nastavení subwooferu (i satelitů) běžně nacházejí. Protože subwoofer hraje do podlahy, jsou v rozích ozvučnice umístěny čtyři plastové válcovité nohy, které zajišťují dostatečně velkou mezeru pro bezproblémové vyzařování basových kmitočtů. Pro stabilní umístění je vhodné do válcovitých nohou nalepit podložky z pěnové gumy, které ve dvou velikostních provedení najdete v balení. Subwoofer pak ani na tvrdších podlahových površích a při akusticky vypjatějších pasážích nebude drnčet. Musím se přiznat, že s tak promyšleně navrženým reprosystémem pro domácí kino, který řeší všechny běžné problémy s instalací, je designově nesmírně povedený, osazený vynikajícími reproduktory a přitom nestojí majlant, jsem se za svého testovacího působení snad ještě nesetkal.

Skvěle vykreslený prostor

Po doporučeném nastavení v menu AV receiveru, tedy satelity na „small“ a dělící frekvenci subwooferu na 120 Hz (k takovému nastavení nabádá žlutý leták přiložený k návodu) se komplet díky naprosto shodným zvukovým charakteristikám povedeného reproduktoru Uni-Q prezentoval mohutným zobrazením šířky i hloubky prostoru a doslova holografickým zobrazením jednotlivých zvukových zdrojů.

Pokud se zvukový zdroj v obraze pohybuje (například projíždějící auto, letící letadlo, bzučící hmyz), dokážete se zavřenýma očima přesně určit, kde se zrovna v prostoru nachází. Schopnost přenést prostor filmového zvukového doprovodu (hudební nahrávky) však není to jediné, čím sestava vyniká. Působivá je také dynamika a schopnost satelitů reprodukovat nejjemnější detaily, což dodává různým zvukům, zvláště pak těm válečným, téměř reálnou podobu. Celkově je těžiště zvukového projevu posunuto mírně směrem k nižším frekvencím, takže je zvuk teplejší a velmi příjemný na poslech.

Co se týká jednotlivých pásem, tak výšky jsou reprodukovány čistě a hladce, takže se rozhodně nedočkáte toho, že by vás nepříjemně bodaly do uší. Jen by na můj vkus mohly být o fous výraznější. Střední kmitočty zaujmou svou čitelností a především neutralitou – žádné zkreslení nebo agresivita se jednoduše nekoná. Basy z aktivního subwooferu jsou objemem spíše decentnější (mají subjektivně menší energii), ale díky uzavřené ozvučnici jsou opravdu čisté a přesné.

Jedinou méně příjemnou věcí, kterou však nelze považovat za mínus, ale za vlastnost kompletu, je nutnost delšího rozehrávání (ideálně cca 250 hodin). Poté se vám sestava odmění opravdu mimořádným zvukem, který spadá minimálně o třídu (ne-li o dvě) výš.

Pokud hledáte velikostně nenápadnou, designově povedenou reprosestavu pro domácí kino s opravdu kvalitní reprodukcí, neměl by komplet KEF E305 rozhodně uniknout vaši pozornosti.

Cena reprosestavy je 29 990 Kč, včetně DPH.