Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Recenze: Samsung NX10 zrcadlovka bez zrcátka s dobrou ergonomií

aktualizováno 
Samsung NX10 nabízí lákavou koncepci kompaktního hybridního fotoaparátu bez sklopného zrcátka, s elektronickým hledáčkem a výměnnými objektivy. Najdete v něm i snímač typu CMOS ve formátu APS-C, který je běžně používán v digitálních zrcadlovkách.

Samsung NX10

Je ještě menší a lehčí než obdobné fotoaparáty na trhu a tudíž atraktivní i pro uživatele, kteří chtějí na dovolené nebo na výletu pořizovat snímky malým a lehkým přístrojem. Přitom nabízí kvalitu jako z kompaktní digitální zrcadlovky včetně možnosti měnit podle potřeby objektivy. Příjemný je také jeho tichý a diskrétní chod bez zvuku sklápěného zrcátka.

Samsung NX10 - en face

Použitý obrazový snímač je dobrým základem pro kvalitnější celkovou reprodukční charakteristiku a pro snímání i za horších světelných podmínek, byť rozsah ekvivalentu citlivosti ISO výrobce omezil na hodnoty od 100 do 3200. Fotoaparát využívá pokročilé technologie pro zpracování obrazového signálu a zaujme velkým a kvalitním displejem systému AMOLED.

NX10 má výbornou ergonomii i koncepci ovládacích a kontrolních prvků a jednoduché, nápadité ovládání. Pro maximální pohodlí a uživatelský komfort nabízí řadu inteligentních režimů a funkcí, které usnadňují jeho použití.

A na druhou stranu uživatelům, kteří si přejí větší vládu nad nastavenými parametry expozice, individuální přizpůsobení fotoaparátu a možnosti upravovat snímky, poskytuje také poměrně široké možnosti. Celkově nabízí velký výběr režimů expozice a bohatou nabídku praktických a zábavních funkcí.

Kvalita obrazu je výborná, přístroj si dobře poradí i v náročných světelných podmínkách, jen si musíme ohlídat správnou expozici. Neměli jsme problémy ani s rychlostí autofokusu a také nabídka režimů a funkcí pro různé způsoby zaostřování je dostatečná.

Některým uživatelům může chybět kvalitnější konverze dat ve formátu RAW přímo ve fotoaparátu. Přístroj poslouží široké skupině spotřebitelů a uspokojí i pokročilé a náročné amatérské tvůrce.

Samsung NX10 - zepředu a lehce shora


Samsung NX10

Klady:
- Základní koncepce: výrazně kompaktní přístroj s výměnnými objektivy a velkým senzorem.
- Citlivý snímač CMOS formátu APS-C s vysokým rozlišením a s protiprachovým filtrem.
- Ergonomie fotoaparátu spolu s koncepcí ovládání včetně českého menu.
- Vybavenost režimy a funkcemi a řada možností pro individuální uživatelské nastavení.
- Kvalitní třípalcová obrazovka AMOLED s vysokým rozlišením a kontrastem a výraznými barvami.
- Data RAW a přibalené kompletní programové vybavení.
- Příznivý poměr ceny a užitné hodnoty/"výkonu".

Zápory:
- Nepřesné automatické vyvážení žárovkového osvětlení.
- Míra šumu u nejvyšší hodnoty citlivosti.
- Minimum možností u funkce snížení šumu, která navíc viditelně snižuje kvalitu obrazu.
- Obraz v elektronickém hledáčku za špatného osvětlení.

Samsung NX10 podrobněji
Fotoaparát je vybaven obrazovým snímačem BSI CMOS formátu APS-C s rozlišením 14,6 milionu efektivních pixelů. Má velikost 23,4 × 15,6 mm a hustotu bodů 4 Megapixely/cm². Kromě základního poměru stran obrazu 3:2 umožňuje nastavit i širokoúhlý 16:9.

Vysoké rozlišení senzoru můžeme s výhodou využít právě u snímků se širokoúhlým poměrem stran obrazu, ale samozřejmě také pro pořizování velkoformátových fotografií, anebo pro realizaci výřezů.

Součástí segmentu obrazového snímače je i protiprachový systém s ultrazvukovým filtrem s frekvencí vibrací 60 000krát za sekundu. Ten chrání obrazový snímač před prachovými částicemi a dalšími nečistotami. Obrazový snímač není součástí systému stabilizace obrazu (redukce chvění).

Samsung NX10 - 30mm objektiv, vpravo

V nabídce má proto Samsug řadu objektivů se zabudovanou optickou stabilizací obrazu. Přístroj používá nový bajonet Samsung NX pro připojení odpovídajících výměnných objektivů. Pomocí adaptéru je možné připojit a používat také objektivy s bajonetem Pentax K.

Kromě snímků v grafickém formátu JPEG se třemi kvalitativními stupni (Normální, Jemný a Superjemný) můžeme pořizovat i neupravená a nekomprimovaná data RAW (sRW) a také simultánně ukládat RAW + JPEG.

Můžeme také pořizovat ozvučené video ve formátu MP4 (kódování H.264) s maximálním rozlišením 1280 × 720 pixelů (px) při rychlosti 30 obr./s. Možná je volba rozlišení VGA 640 × 480 a také 320 × 340 px vždy při snímkové frekvenci 30 obr./s. Video je monofonní (AAC). Data se ukládají na paměťové karty SD/SDHC.

Samsung NX10 - zadní stěna s AMOLED displejem

Elektronický hledáček má LCD panel s rozlišením 921 000 px. Má 100% zobrazení, zvětšení obrazu 0,86× a dioptrickou korekci. Pevně zabudovaná obrazovka AMOLED s maticí PenTile RGB má úhlopříčku 3 palce (7,6 cm), poměr stran obrazu 4:3, rozlišení 614 000 px a 100% zobrazení.

OLED vs. LCD

Obrazovka AMOLED je OLED – Organic Light Emiting Diode s aktivní matricí. A LCD – Liquid Crystal Display je displej z tekutých krystalů, barevný, anebo jednobarevný. Výhodou displejů typu AMOLED je rychlejší odezva než u LCD, nižší spotřeba energie a větší kontrast obrazu – 10 000:1 oproti 500:1, což znamená, že obraz je lépe viditelný i při jasném slunečním světle.

Okénko mezi okulárem hledáčku a displejem ukrývá senzor, který indikuje přiblížení obličeje k hledáčku. Přístroj následně automaticky vypíná displej do pohotovostního režimu, aby šetřil energii, a zapíná elektronický hledáček. K dispozici je orientační histogram a také senzor orientace.

Samsung NX10 + 50-200 mm OIS

Samsung NX10 – ostření, expozice
Samsung NX10 používá systém automatického zaostřování na principu detekce kontrastu, který je založený na technologii DRIMe II Pro a pokročilém algoritmu autofokusu s vyšší přesností a rychlostí detekce kontrastu.

Systém v běžném režimu používá 15bodové ostření a u záběrů zblízka 35bodové (režim makro), možné je také přepnout na bodové ostření s libovolnou volbou polohy bodu AF a s možností výběru velikosti bodu (zóny) autofokusu.

Nechybí technologie detekce obličejů v záběru, který dokáže zaregistrovat až 10 tváří. A samozřejmě můžeme přepínat mezi ostřením po snímcích a souvislým s průběžným ostřením podle zvoleného objektu.

K dispozici je i pomocné osvětlení AF pro snímání za horších světelných podmínek. Zaostřovat můžeme také ručně prstencem na objektivu, přičemž se na obrazovce zobrazí zvětšený obraz – výřez pro usnadnění ostření. Tlačítko v dolní části přední stěny slouží ke kontrole hloubky ostrosti jako u většiny digitálních zrcadlovek.

Samsung NX10 - shora

Exponometrický systém je 247zónový (matice s 19 × 13 segmenty) s možností přepnout z vícezónového na středově vyvážené a bodové měření. K dispozici jsou funkce jako kompenzace expozice v rozsahu ± 3 EV, autobracketing (AE – automatická expozice, WB – vyvážení bílé, PW – Picture Wizard, tedy stupňování s průvodcem a s výběrem tří režimů), orientační histogram a Smart Range pro realistickou optimalizaci světlých a tmavých oblastí snímku.

Režimy expozice se vybírají pomocí otočného voliče. Nejjednodušší je použít režim Smart Auto, inteligentní automatiku, která vyhodnotí prostředí – snímanou scénu a zvolí nejvhodnější program, který uživateli indikuje na displeji. Z nabídky scénických programů můžeme přirozeně také sami vybírat, přičemž přímo na otočném voliči jsou Noční scéna, Portrét a Krajina a další v menu: Beauty shot – snímek s retuší, Děti, Detail, Text, Západ Slunce, Svítání, Protisvětlo, Ohňostroj, Pláž & sníh.

Použít můžeme flexibilní programovou automatickou expozici, program s prioritou clonového čísla, program s prioritou rychlosti závěrky (1/4000–30 s + dlouhá expozice s mezní dobou 8 min.; nastavit lze krok á 1/3, nebo 1/2 EV) a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice.

Samsung NX10 - obrazovky: scénické programy a úpravy snímků

Samsung NX10 – nabídka praktických funkcí
Máme možnost vybrat základní barevný prostor sRGB, anebo širší Adobe RGB a několik speciálně nastavených režimů: kromě základního, standardního, to je Výrazný (se živějšími barvami), Portrét (se zaměřením na vhodné podání pleťových tónů), Krajina, Prales, Retro, Chladný, Klidný, Klasický a možné je připravit a uložit až tři vlastní nastavení.

Samsung NX10 - obrazovky: kompenzace expozice a ostření

Kromě toho můžeme upravit sytost a barevnou tonalitu, kontrast a ostrost obrazu. A v náročných světelných podmínkách, hlavně u scén s velkým kontrastem, nalezne uplatnění funkce Inteligentní rozsah, která automaticky optimalizuje expozici s ohledem na minimální ztrátu kresby v jasech a stínech. Funkce je pohotově dostupná stiskem tlačítka Fn jako funkce, není ji ale možné použít při nastavené citlivosti 100 ISO a v některých automatických režimech (a jiné ji naopak využívají bez možnosti zásahu uživatele).

Řadu možností máme i pro přehrávání a úpravy již pořízených snímků a videa. U videa je to oříznutí podle času a možnost získat určité vybrané snímky. U fotografií to je snížení efektu červených očí, kompenzace protisvětla, změna velikosti, otočení, retuš tváře a také přidání šumu. A na snímky můžeme také dodatečně aplikovat fotografický styl: Měkký, Výrazný, Prales, Podzim, Mlha, Šero a Klasický. Při přehrávání je k dispozici histogram a také upozornění na přeexponované oblasti snímků.

Samsung NX10 - obrazovky: způsoby snímání, nastavení zpoždění samospoušti

Souvislé snímání má základní rychlost 3 obr./s, která platí pro řadu 10 snímků JPEG a 3 snímky RAW a k dispozici je i režim Burst s rychlostí snímání 30 obr./s pro 30 snímků JPEG v řadě, ovšem při rozlišení sníženém na 1,4 Mpx. Zpoždění samospoušti je rychle nastavitelné v rozsahu od 2 do 30 sekund s krokem po jedné sekundě. Dokoupit si můžeme kabelovou dálkovou spoušť SR9NX01.

Fotoaparát je vybaven výklopným elektronickým bleskem se směrným číslem 11 (m/100 ISO) s automatickým TTL měřením, anebo ručním nastavením, se standardní nabídkou režimů a funkcí včetně redukce červených očí a možnosti synchronizace buď na 1., nebo 2. lamelu závěrky. Zábleskovou expozici lze kompenzovat v rozsahu ± 2 EV. A samozřejmě má i aktivní sáňky pro připojení externích zábleskových jednotek (Samsung ED-SEF42A a ED-SEF20A).

Jako základní zdroj energie slouží dobíjitelná 7,4V lithio-iontová baterie BP1310 s kapacitou 1300 mAh (9,6 Wh). Její výdrž je podle standardu CIPA 400 snímků nebo 200 minut provozu. Dokoupit je možno adaptér AD9NX01 pro napájení z elektrické sítě. Přístroj má rozhraní USB 2.0, audio-video výstup (PAL/NTSC) a výstup HDMI 1.3 (1080i, 720p, 576p/480p).

Samsung NX10 - modulární systém Samsung NX

Samsung NX10 – prodejní sety, příslušenství
Do ČR a SR je NX10 dovážen pouze v klasickém černém provedení "Noble Black", ale existují ještě dvě barevné verze: stříbřitě šedá "Titan Silver" a speciální bílá v kombinaci s černými prvky vyrobená jen v omezené sérii pro vybrané trhy.

V době uveřejnění této recenze byla doporučená prodejní cena základního kitu těla NX10 s objektivem 18–55 mm OIS 16 990 Kč s DPH. U vybraných prodejců můžete zakoupit i zvýhodněné sety 1/ se dvěma objektivy 18–55 mm OIS + 30 mm a 2/ se dvěma navzájem se doplňujícími objektivy 18–55 mm OIS a 50–200 mm OIS, pro který se rozhoduje většina spotřebitelů.

Samsung NX10 + 18-55 mm OIS

Pro všechny tři objektivy jsou k dispozici sluneční clony: pro 18–55 mm OIS robustní tvarovaná, pro 50–200 mm OIS velká kruhová a pro 30mm objektiv subtilní kruhová ED-LH30NB. Pomocí adaptéru ED-MA9NXK je možné k tělu NX10 připojit a používat také objektivy s bajonetem Pentax K, byť ty systému Samsung NX jsou kompaktnější a mají kratší sečnou vzdálenost (tj. vzdálenost poslední čočky optické soustavy od roviny obrazového snímače, potažmo filmu), neboť NX10 nemá segment se sklopným zrcadlem a je celkově menší a užší než digitální zrcadlovky Samsung a Pentax se snímači formátu APS-C.

Součástí prodejních balení jsou přirozeně i počítačové programy: základní Samsung Master, umožňující stahovat soubory a upravovat v počítači snímky a video, Samsung RAW Converter 3.1 pro zpracování souborů RAW, ale stejně tak i pro úpravy souborů JPEG a TIFF, a QuickTime Player 7.6 pro přehrávání videoklipů. Samsung RAW Converter 3.1 je pro operační systémy Windows XP a Vista nabízen v sedmi jazykových mutacích (anglické, francouzké, německé, španělské, ruské a ve dvou čínských) a pro Mac je nabízena verze "globální".

Pro testy jsem měl k dispozici dva kity: tělo NX10 s objektivem 30 mm 1:2,0 "Pancake" a druhý se zoomem 18–55 mm 1:3,5–5,6 OIS. A vyzkoušet jsem mohl i oba externí elektronické blesky: kompaktní SEF20A a výkonnější SEF42A za 7790 Kč. Oproti zabudovanému výklopnému blesku mají dvě, respektive tři výhody: vyšší výkon, naklopení v několika úhlech pro osvětlení nepřímým zábleskem a "kobra-model" SEF42A má navíc reflektor výrazně výš nad podélnou osou objektivu, což snižuje nebezpečí vzniku nežádoucího efektu červených očí a umožňuje použití současně s robustní tvarovanou sluneční clonou na objektivu 18–55 mm OIS bez nebezpečí zastínění u základního ohniska.

Samsung NX10 - s bleskem SEF42A

Je zřejmé, že pro kompaktní hybridní fotoaparát NX10 – a nový NX5 s 3" LCD namísto AMOLED a další, které budou následovat – je třeba vybudovat celý komplexní fotografický systém, zahrnující výměnné objektivy všech typů pro různé použití, externí elektronické blesky s různým výkonem, řadou užitečných funkcí a opět pro různé použití, ale také další příslušenství jako snímací filtry nebo dálkové spoušti, kabelové i bezkabelové.

Jak vypadá nabídka objektivů systému Samsung NX v době uveřejnění této recenze? K dispozici je výše zmíněná trojice: tenký širokoúhlý 30 mm 1:2 "Pancake" (u 35mm formátu odpovídá 46,2 mm), standardní zoom s optickou stabilizací obrazu 18–55 mm 1:3,5–5,6 OIS (u 35mm formátu odpovídá 27,7–84,7 mm) a dlouhý zoom 50–200 mm 1:4–5,6 OIS také s optickou stabilizací obrazu (u 35mm formátu odpovídá 77–308 mm). Tyto objektivy byly představeny v lednu 2010 a jsou dostupné spolu s tělem NX10 od zahájení prodeje.

Ve druhé půli letošního roku mají být v prodeji krátký kompaktní zoom 20–50 mm 1:3,5–5,6 a širokoúhlý plochý objektiv 20 mm 1:2,8 "Wide Pancake". A oznámený je ještě "cestovatelský zoom" se širokým rozsahem a s optickou stabilizací obrazu ("Super Zoom") 18–200 mm 1:3,5–6,3 OIS a makroobjektiv 60 mm 1:2,8 "Macro", ale zatím nebylo oznámeno, kdy se na trhu objeví.

Samsung NX10 - s externími blesky

Samsung NX10 – obrazová kvalita

Samsung NX10 - artefakty

Obrazová kvalita je celkově výborná, a to včetně prokreslení jemných detailů obrazu. Struktury nevykazují zvýšený kontrast na hranách. Tonální křivka je mírně strmější, s tvrdším přechodem, zejména u kontrastních scén je dobré si dávat pozor na přeexpozici.

Samsung NX10 - ostrost

Základní míra ostrosti obrazu je dobře nastavena, hranová ostrost ani u šikmo orientovaných linií nevykazuje zvýšené třepení a rozostření. Vyznačené výřezy jsou zvětšeny na 400 %.

Samsung NX10 - ostrost - knihy

Ostrost a prokreslení jemných detailů v celé ploše obrazu na snímku z reálného prostředí při nízké a vysoké citlivosti. Vlevo ISO 200 (čas 0,3 s), vpravo 1600 ISO (1/20 s). Clonové číslo bylo v obou případech 10 a ohnisková vzdálenost 30 mm (ekv. u 35mm formátu: 46 mm; použil jsem 30mm objektiv "Pancake").

Samsung NX10 - obrazovky: vyvážení bílé

Tonální reprodukce a vyvážení barev v plenéru jsou realistické, přechody tónů jemné, barvy homogenní. Plná automatika vyvážila žluté žárovkové světlo s výrazným posunem k teplému podání, režim Žárovka byl naopak mírně chladnější (bez uživatelského doladění, přirozeně).

Samsung NX10 - wb

Systém pro vyvážení bílé barvy a tedy celkového barevného podání má nové, nápadité uživatelské řešení. Nabízí vyvážení plně automatické, 7 režimů přednastavených (Jasné denní světlo, Pod mrakem, 3× Zářivka – bílá, neutrální, denní, Žárovka a Blesk), přičemž všechny včetně automatického můžeme jemně doladit (mikroúprava jantarová-modrá/zelená-purpurová á ± 7 kroků), dále můžeme provést ruční vyvážení, použít automatickou řadu – bracketing wb, anebo nastavit přímo barevnou teplotu v Kelvinech.

Samsung NX10 - šum

Míra šumu je poměrně dobře vyvážená. U všech nastavení je šum optimalizován tak, aby nebyl rušivý, měl přirozený charakter a byl homogenní. Šum roste spolu s citlivostí, u hodnoty 1600 ISO je vyšší a u 3200 ISO výrazný. Ekvivalent citlivosti ISO má rozsah od 100 do 3200 a k dispozici je i funkce Intelligent ISO.

Samsung NX10 - redukce šumu

Možné je použít funkci redukce šumu. Výsek ukazuje část testovacího obrazce při citlivosti ISO 3200 bez použití a s využitím této funkce. Jak je vidět, dochází i k rozostření a tedy ke ztrátě kresby u jemných detailů obrazu, viz horní pruh. Dolní pruh pro srovnání ukazuje výsledek, pokud funkce redukce šumu použita není.

Samsung NX10 - šum - reálné prostředí

A ještě vliv vyšší hodnoty citlivosti na reálný objekt. Vlevo při základním ekvivalentu citlivosti ISO 100 (čas 1,3 s), vpravo s citlivostí ISO 1600 (1/13 s). Clona byla 10 a ohnisko 30/46 mm (použil jsem 30mm objektiv).

Samsung NX10 – výběr ze zkušebních snímků

Samsung NX10 - změny barev

Fotoaparát nabízí široké možnosti pro uživatelské úpravy barevnosti od jednoduše použitelných digitálních filtrů po jemné nastavení jednotlivých barevných kanálů plus úpravu kontrastu a ostrosti. Zde alespoň pár ukázek: Vlevo nahoře živé barvy, vpravo nahoře potlačená barevnost v retrostylu a dole ukázka, jak přístroj převede barevné tóny do šedé škály; vlevo bez uživatelské úpravy, vpravo uživatelsky upraveno. Opět jsem použil 30mm objektiv (ekv. 46 mm), citlivost byla ISO 200, čas 0,5 s a clona 9.

Samsung NX10 - použití blesku

Malý objekt v popředí osvětlený pomocí elektronického blesku. Použil jsem objektiv 18–55 mm a nastavil zoom na maximum – 55 mm; ekv. 35mm formátu: 84 mm. Vlevo: čas 1/160 s, clonové číslo 5,6 a citlivost 100 ISO. Uprostřed: čas 1/20 s, clonové číslo 6,3 a citlivost 400 ISO. A vpravo: čas 1/160 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO.

Samsung NX10 - celek 1

Městská krajina, celkový záběr s použitím setového zoomu 18–55 mm. Čas 1/500 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO.

Samsung NX10 - polocelek

Polocelek – lehce přiblížený předchozí záběr. Čas 1/640 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO.

Samsung NX10 - obloha, vertikálně

Dvojice snímků orientovaných na výšku tak, aby dominantní byla obloha a bylo možné posoudit, jak si přístroj poradí expozičně. Vlevo: 30mm objektiv (ekv. 46 mm), čas 1/640 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO. Vpravo: ohnisko 18 mm (ekv. 27 mm), čas 1/750 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO.

Samsung NX10 - jiný pohled 1

Jiný pohled "1". Použit 30mm objektiv, čas 1/640 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO.

Samsung NX10 - jiný pohled 2

Jiný pohled "2". Ohnisko 45/69 mm, čas 1/400 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO.

Samsung NX10 - Kampa 1

Kampa "1". Použit 30mm objektiv, čas 1/160 s, clona 8 a citlivost 100 ISO.

Samsung NX10 - Kampa 2

Kampa "2". Také 30mm objektivem, čas 1/90 s, clona 8 a citlivost 100 ISO.

Samsung NX10 - Kampa 3

Kampa "3". Také použit 30mm objektiv, čas 1/160 s, clona 8 a citlivost 100 ISO.

Samsung NX10 - Kampa 4 a Karlův most

Kampa "4"/Karlův most. Vlevo výřez detailu z Karlova mostu: 30mm objektiv, čas 1/350 s, clona 8 a citlivost 100 ISO. Vpravo: 30mm objektiv, čas 1/200 s, clona 8 a citlivost 100 ISO.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Fotografický kinofilm
Karel Cudlín: Jak se fotilo za komunistů na kinofilm

Focení na film sice není úplně mrtvé, ale je na okraji zájmu, byť s ním někteří fotografové znovu začínají experimentovat. Jak se fotilo ve zlaté éře filmu...  celý článek

Nejnovější Canon EOS 6D Mark II a předchozí model 6D.
V čem jsou nové zrcadlovky Canon lepší nebo horší než vlastní konkurence

Canon představil dlouho očekávaný fotoaparát EOS 6D Mark II, který v nabídce nahrazuje nejlevnější full-frame zrcadlovku EOS 6D. Zároveň na trh přichází model...  celý článek

Fotoaparát Zenit - Fotoaparát Zenit
Značka sovětských fotoaparátů Zenit se vrací. Plánuje bezzrcadlovku

Výrobu fotografických přístrojů firma opustila v roce 2005, nyní po 12 letech se připravuje na návrat. A ten by mohl být zajímavý.  celý článek

Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.