Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Recenze: Sony MP3 CD Walkman D-CJ01

  5:00aktualizováno  5:00
Dnes vám přinášíme exkluzivní recenzi na nový CD Walkman od společnosti Sony, schopný přehrávat klasické hudební skladby i hudbu ve formátu MP3. Jak tedy vypadá takový kvalitní přehrávač přímo z vývojových laboratoří Sony? To se dočtete se v naší recenzi.

Svět se mění a Sony s ním

Zatvrzelý odpůrce formátu MP3, společnost Sony, přehodnotila svojí politiku a rozhodla se vyjít vstříc lidu. Není se čemu divit, v sortimentu takového giganta, jakým Sony určitě je, nesmí chybět nic, trh musí být pokrytý na 100 procent, aby neměla konkurence šanci. To se zdá naprostou samozřejmostí v 99 procentech vydaných výrobků. S MP3 je to ale trošku složitější. Lidé z Sony Electronics byli neustále ovlivňováni Sony Music, jedním z největších  hudebních vydavatelů, a zdržováni ve výrobě MP3 přístrojů. Nyní, ale dochází ke zlomu a světlo světa spatřil první MP3 CD Walkman Sony, nesoucí označení D-CJ01.

První pohled

Po otevření  celkem vkusné a elegantní krabice zjistíte, že kromě samotného přístroje na vás čeká síťový zdroj, černý látkový obal, pár baterií v ochranném plastikovém krytu, sluchátka (tradiční „pecky“), dálkový ovladač (dále jen „DO“) a samozřejmě nějaký ten manuál a pár informačních letáků.
Ihned při prvním pohledu na přístroj si jistě všimnete, že po stranách je horní kryt průhledný. Můžete tak sledovat otáčející se CD a musím uznat, že to vypadá opravdu báječně. Velice zdařilý dekorativní prvek.

Krabice pro CD Walkman Sony CD Walkman Sony s příslušenstvím

Čelní pohled na CD Walkman Sony Otevřený CD Walkman Sony

Nejprve se asi pokusíte najít bateriový kryt. Ten je chytře umístěn uvnitř přístroje naproti laseru. Pokud tedy chcete vyměnit baterie, musíte otevřít kryt, vyndat CD a otevřít kryt na baterie. Zdá se to jako dobrý nápad, ale zkuste jít po ulici, měnit baterie, držet discmana v jedné ruce a v druhé CD. Na jednu stranu velice elegantní systém, občas ovšem uživateli lehce znepříjemňuje život.

V horní části je umístěn nepodsvětlený displej a pod ním se nachází většina ovládacích tlačítek. Bezprostředně pod displejem jsou čtyři drobná, kterými provádíte nastavení discmana. Tlačítkem „Play mode“ pak určujete, v jakém módu chcete CD přehrávat. Můžete si nastavit přehrávání celého disku, přehrávání v náhodném pořadí, celé složky (u MP3), celé složky v náhodném pořadí (u MP3) nebo si můžete nastavit, aby přehrávač přehrál až 32 stop ve zvoleném pořadí. Tlačítkem „Repeat“ nastavíte opakované přehrávání skladeb, složek či celého disku.  Po stisknutí tlačítka „Sound“ si volíte stupeň zdůraznění basů. Při delším podržení aktivujete nebo deaktivujete funkci AVLS (Auto Volume System). Pokud funkci aktivujete, můžete zvýšit hlasitost pouze do takové míry, ve které si neničíte sluch.

Posledním ze čtveřice je tlačítko „Display“. Jeho stisknutím si volíte, jakou informaci o skladbě chcete mít zobrazenu.

Další tlačítka  zajišťují klasické funkce. Až snad na „Folder +“ a „Folder –„. Pomocí nich skáčete z jednoho adresáře do druhého (v případě MP3). Posledním ovládacím prvkem je funkce „Hold“. Tlačítko se nachází na pravé straně přístroje a po jeho aktivaci se deaktivují všechna ostatní, aby nedošlo k náhodnému stisknutí např. v kapse.

Displej na čelní straně

Na pravé straně přístroje, vedle tlačítka „Hold“, je vstup pro síťový zdroj. Po připojení se baterie nezačnou automatiky dobíjet. Ještě musíte zmáčknout tlačítko „Stop“ a teprve poté se články dobijí. Na opačné straně je kombinovaný vstup pro DO, do kterého je možné připojit i samotná sluchátka bez DO. Vedle je Line out, kterým připojíte discmana např. k věži, zesilovači či minidisku.

Dálkové ovládání

Dálkový ovladač je ve stejné barvě jako discman a kdyby nebylo jednoho zbytečného šlápnutí vedle ze strany výrobce, byl by dokonalý. Tím šlápnutím myslím tlačítko „Hold“. Je velice nešikovně umístěné a jeho použití je leckdy boj nadmíru těžký. Při pokusu o vypnutí ostatních tlačítek se mi několikrát stalo, že jsem nechtěně zmáčkl ještě další tlačítka na druhé straně DO.

Ovládací prvky na ovladači

Jinak je vše perfektní. Zeleně podsvětlený displej i klipsna, kterou můžete připnout DO k oděvu. Zvláště chytře je vyřešen systém play, stop, přetáčení a volby hlasitosti. Všechny tyto funkce jsou umístěny na otočné výsuvné „hlavě“. Když je „hlava“ zasunuta, pouhým jejím pootočením spouštíte a přeskakujete skladby tam a zpět. Pokud ji vysunete, opět pouhým pootočením snižujete nebo zvyšujete hlasitost. Na její straně je ještě tlačítko „Stop“, kterým celý přístroj vypnete. 

Dálkový ovladač s klipsnou

Displej dálkového ovladače

Na DO byste však marně hledali tlačítka „Floder +/-. Pokud se chcete přesunout do jiného adresáře a nevyndavat při tom discmana z kapsy, musíte navolit pomocí tlačítka „Display“ zobrazení názvu adresáře. Teprve poté můžete pootočením výsuvné hlavy skočit do dalšího adresáře.

Nyní přichází největší kritika. Jejím terčem není nic jiného než standardně dodávaná sluchátka. Jedná se o černé, mírně řečeno nevzhledné a nepřesvědčivě hrající pecky. Celý přístroj, téměř dokonalý, kazí právě tato maličkost. U discmana za zhruba 9000 Kč bych čekal přinejmenším vzhledově ladící stříbrná sluchátka. Nemá cenu tajit, že Sony tato sluchátka dodává úplně ke všemu. Ať si koupíte discmana za 2500 Kč nebo za 10 000 Kč, všude jsou tyto černé pecky. Je evidentní, že se výrobce snaží vydělat co nejvíc. Gigant jako Sony by mohl alespoň ke svým „vlajkovým lodím“ dát něco lepšího.

Trocha teorie a praxe

Discman přehrává jak CD-R, tak CD-RW. Klasické CD samozřejmě také. MP3 přehrává v bitrate od 16 kbps do 320 kbps. Samozřejmostí je podpora ID3 a CD text. Na CD můžete vypálit nejen samotné MP3, ale lze vytvořit adresáře na jednotlivá alba a do nich MP3 vložit.

Takto vypálený disk discman s přehledem zvládá. Po načtení vám sdělí počet adresářů a souborů. Pomocí tlačítek „Folder +“ a „Folder –„ se poté snadno dostanete k požadovanému adresáři. (Přístroj bohužel nepodporuje WMA a jiné kompresní formáty.)

G-Protection

Ochrana proti otřesům G-Protection je patentem Sony. A musím říci velice povedeným. Na výběr máte dva stupně ochrany, G-Pro 1 a G-Pro 2. G-Pro 1 byl vyvinut tak, abyste s přístrojem mohli běžet, přesněji řečeno dělat jogging. Výzkum ukázal, že při joggingu udělá většina lidí tři kroky za vteřinu. Proto každou třetinu vteřiny, ve chvíli, kdy dochází k nárazu (kroku), přestává laser číst. V mezičasech, kdy k nárazům nedochází, si přístroj načte hudbu do paměti. To má za následek, že při joggingu nedochází k přeskakování hudby (viz obrázek). G-Pro 2 je zdokonalený G-Pro 1, poskytuje třikrát lepší ochranu. Zdokonalením systému dochází k načtení většího množství dat (hudby) do paměti. Jde o jakousi kompresi. Ta má za následek zhoršení kvality reprodukce. Na druhou stranu, díky tomuto systému můžete konečně opravdu běžet, na kratší vzdálenost dokonce i sprintovat.

G-Protection system

Detail konektoru

Uložení baterií

 

Přepínání mezi G-Pro 1 a G-Pro 2 je bezprostředně vedle bateriového krytu uvnitř přístroje. Jak jsem již řekl, při zapnutí druhého stupně, kdy docílíte lepší ochrany proti přeskakování muziky, se zhorší reprodukce. Hudba jaksi ztrácí na hloubce, basy jsou slabší a méně přesné.

Pohled na zástrčky pro konektory

Při nastavení slabší ochrany je celkově reprodukce lepší a basy i výšky přesnější. Na druhou stranu musím říci, že při zapnutí druhého stupně jsem musel uběhnout pěkný kus cesty, než začala muzika přeskakovat. Na obyčejnou chůzi však bohatě postačí stupeň první.

Displej je jak přímo na přístroji, tak na DO. Je velice dobře čitelný, a to i při silném slunečním svitu. U DO bych možná uvítal možnost vypnutí podsvětlení. Na slunci byl přece jen podsvětlený displej něco hůře čitelný než nepodsvětlený kolega na předním krytu.  Podsvětlený displej však ukrajuje vcelku slušný krajíc energie z bateriových článků - a tím se možná vysvětluje, proč se výrobce rozhodl pro toto řešení..

V příslušenství dostanete dvě nabíjecí tužkové baterie. Na jedno dobití by měly vydržet 32 hodin pro audio CD a 24 hodin pro MP3. Přístroj jsem neměl dost dlouho na to, abych mohl s jistotu říci, zda je to pravda, či nikoliv. Za desetidenní testovací dobu jsem musel baterie dobíjet třikrát. Připouštím, že nejde o zcela objektivní měření, protože první nabití je vždy odlišné od pozdějších. Abych to zakončil, při průměrném poslechu cca 4 hodiny denně, kdy jsem střídal audio CD s MP3 CD, mi baterie vydržely čtyři dny. Časy, které udává Sony, jsou zřejmě naměřeny při přehrávání v klidu nebo s jiným druhem baterií.

pohled z boku

Při chůzi, kdy je používáno G-Protection, se spotřebovává více energie, a proto tak nelze s přesností stanovit, za jak dlouho se vám baterie vybijí.

Hodnocení

Celkový dojem z discmana je velice kladný. Při každodenním použití jsem, až na zmiňované drobné problémy, na zásadní nedostatek nenarazil. Trošku mi chybí podpora WMA, ale už tak se Sony překonala tím, že vydala MP3 discman. Lehké problémy s DO bych označil za drobné nepříjemnosti, které nejsou nikterak tragické. Když to celé shrnu, výdrž baterií více než dostatečná, design atraktivní, kvalita reprodukce nadprůměrná – zkrátka nelze, než přístroj doporučit. Věřte mi, že pokud se rozhodnete ke koupi, určitě nebudete zklamáni.

CD Walkman Sony D-CJ01 do testu zapůjčila firma Elvia Pro, Sony Centrum Témata: hudba, MP3, Sony


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Dívka poslouchající nejspíše prázdný CD přehrávač.
CD přehrávačům je 35 let. Změnily hudební průmysl a odcházejí do důchodu

Úplně první CD přehrávač, Sony CDP-101, přišel na trh před pětatřiceti lety. Digitální hudební formát převálcoval své analogové předchůdce a změnil hudební...  celý článek

Bose Quiet Comfort 35II
Nová sluchátka Bose mají o tlačítko víc. Přivolá asistentku

Digitální asistentku již můžete mít i na hlavě. Bose představilo sluchátka tlačítkem pro aktivaci služeb Google Asistant.  celý článek

Společnost Beyerdynamic na veletrhu IFA představila spolupráci s Mimi Hearing...
Největší sluchátková revoluce? Avento se přizpůsobí uším posluchače

Berlín (Od zpravodaje Technet.cz) Společnost Beyerdynamic na veletrhu IFA představila spolupráci s Mimi Hearing Technologies. Prvními výsledky jsou aplikace MIY a sluchátka Avento Wireless,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.