Sony NWZ-Z1050

Sony NWZ-Z1050 | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Test: První Walkman s Androidem je přehrávač s chytrostí tabletu

  • 39
Novinka od Sony vypadá na první pohled jako větší smartphone, ale standardně si s ní nezavoláte. Malými rozměry zase neodpovídá označení tablet. Primárně je to přístroj určený k přehrávání videa a hudby, ale se systémem Android toho zvládne mnohem víc.

V Sony se rozhodli jít s dobou a uvedli na trh vůbec první Android Walkman, čímž  značku "Walkman" zase posunuli o kousek dál.

Univerzální přehrávač

Poslední dva až tři roky se ukazuje, že budoucnost tkví v univerzálnosti, kterou dokážou do zařízení vnést pouze otevřené operační systémy. Otevřené ve smyslu, že do nich můžete instalovat aplikace, upravovat více či méně vzhled jejich grafického rozhraní. Zkrátka nejste vázáni  fixním výpisem funkcí, jak tomu bylo a stále je u tradičních PMP/MP4 přehrávačů.

Jistě, výrobci aktualizovali firmware, občas přidali nějakou funkci, leccos opravili, jenže vše bylo v jejich rukách. S operačním systémem máte přístup k tisícům aplikací. Možnosti zařízení jsou tak takřka neomezené.

Je přitom pikantní, že právě Sony přichází se zařízením, které uživatele nijak neomezuje v kopírování hudby či videa a nevyžaduje k tomu instalaci dodatečného softwaru. Navíc umožňuje svobodně doinstalovat aplikaci pro přehrávání dalších formátů hudby a videa.

Konstrukce a design

Přehrávač, jestli lze Android Walkmanu vůbec takto říkat, je dodáván v malé průhledné krabičce, kde najdete ještě sluchátka v podobě špuntů a USB kabel. Hned při prvním seznámení si nelze nevšimnout kvalitní konstrukce z velmi tvrdého plastu. Všechny spoje k sobě dokonale sednou. Jelikož není možné vyjímat baterii, sedí zadní kryt jako přirostlý.

Od dolního a horního okraje směrem do středu těla se přístroj v zadní části mírně zužuje, takže se dobře drží a lze ho ovládat i palcem jedné ruky. Dobře se drží také při otočení na šířku, což ocení hlavně milovníci her. Zadní kryt neklouže a klade prstům dostatečný odpor.

Walkman NWZ-Z1050 nezapře systém Android přítomností tří tradičních tlačítek (Zpět, Domů a Menu) u displeje.

Walkman NWZ-Z1050 je první přehrávač od Sony, který je vybaven systémem Android.

Když pomineme standardní boční tlačítka pro ovládání hlasitosti a horní pro zapnutí/vypnutí displeje či celého přehrávače, nachází se na pravém boku ještě takzvaný "W.Button" pro okamžitý přístup k přehrávané hudbě (a to i když je zamčena obrazovka). Tlačítko je vázáno na softwarový přehrávač Sony, což využití výrazně omezuje. Nepřehrajete v něm některé formáty (tomu se budeme věnovat v odstavci "Multimédia").

Ovládací tlačítka a konektory Walkmanu NWZ-Z1050 od Sony

Sluchátkový výstup umístili v Sony chytře do spodní části vedle datového konektoru. Při standardním držení přístroje vám tak netrčí kabel sluchátek z horní hrany. Na pravém boku ještě naleznete Mini HDMI výstup, abyste mohli Walkman připojit k jakémukoliv televizoru či domácímu kinu a pouštět z něho filmy.

V praxi funkci asi mnoho lidí nevyužije, přijít vhod nicméně může. Výtka tak směřuje pouze k datovému výstupu, protože nejde o dnes standardní microUSB, ale proprietární řešení Sony WM-PORT. Walkman kvůli tomu musíte dobíjet a připojovat k počítači pouze pomocí dodávaného kabelu.

Na zadní straně budete marně hledat objektiv fotoaparátu, který bychom zde určitě čekali.

Displej a výkon

Přehrávač disponuje 4,3" LCD displejem s LED podsvícením a rozlišením 800 × 480 bodů. Jemný rastr a vynikající podání barev není velkým překvapením a ani to, že je obstojně čitelný při plném jasu na slunci. Musíte ho ale udržovat čistý, protože jinak na něm uvidíte převážně otisky prstů. Pocitově v nás evokuje NWZ-Z1050 spíš chytrý telefon než tablet. Displej není dostatečně velký pro čtení knížek či pohodlné surfování na webu.

Čelo Walkmanu NWZ-Z1050 od Sony

V nitru přístroje se nachází procesor NVIDIA Tegra 2 taktovaný na 1 GHz. Nejde o současnou výkonnostní špičku, ovšem pro potřeby multimediálního přehrávače jsou to dostatečné parametry. Podstatné není množství jader či rychlost procesoru jako spíš běh přístroje v praxi. A v této oblasti nemůžeme Sony nic vytknout. Procesor vás pouze omezuje v tom, že na přehrávači nepřehrajete všechna videa ve vysokém rozlišení. Přítomný HDMI výstup tak nemůžete využít naplno.

Pro data je k dispozici 16GB paměť (reálně je k dispozici zhruba 14,2 GB), kterou nelze dále rozšířit paměťovými kartami. Po připojení k počítači se přihlásí jako externí disk, nikoliv MTP, do kterého se data kopírují méně pohodlně kvůli neustále vyskakujícím informacím o tom, že přístroj daný formát souboru pravděpodobně nepřehraje.

Konektivita

Datová komunikace se omezuje na wi-fi, takže internet a služby s ním spojené využijete pouze lokálně. Mimo civilizaci máte zkrátka smůlu. Musíme brát samozřejmě v potaz, že nejde o tablet ani o mobilní telefon, ačkoliv s nimi má mnoho společného. Zůstává na uživateli, zda chce chytrý mobil se vším všudy, nebo separátní "smartplayer".

Android

Sony dalo prvnímu Walkmanu tohoto druhu do vínku Android ve verzi 2.3.4 čili Gingerbread. Očekávat aktualizaci na verzi 4.0 (Ice Cream Sandwich) nelze. Systém můžete standardně upravovat a instalovat do něho aplikace.

Majitelé chytrých telefonů se softwarovým řešením od Googlu si budou připadat jako ryba ve vodě. Ostatním, kteří žádný chytrý telefon nepoužívali, asi chvíli potrvá orientace v občas méně přehledném Androidu. Výhody nad nevýhodami samozřejmě převažují. Vyloženě nám vadila pouze chybějící volba češtiny v nabídce jazyků. Většina se tak bude muset spokojit s Androidem v angličtině, což nám přijde jako zbytečné šlápnutí vedle.

Multimédia

Věnovat velký prostor předinstalovaným aplikacím Sony nebudeme. Je to balík pro přehrávání hudby a videa, prohlížení fotek, streamování obsahu v rámci DLNA sítě či příjem rozhlasu v pásmu FM.

Bohužel ale nepodporují například bezztrátový FLAC, který se pro mnohé stal symbolem zálohy originálních CD a způsobem, jak mít hudbu v původní kvalitě k dispozici na počítači. Ostatně ho dnes podporuje většina AV receiverů se síťovým rozhraním i takzvané síťové přehrávače.

S tím, jak rostou velikosti pamětí, už se dnes asi nikdo nechce zabývat transkódováním obsahu ve FLAC do MP3. Pokud jde o video, softwarová výbava ignoruje DivX/XviD či MKV s x264, tedy formáty, které hrají prim a používá je většina lidí. Díky přítomnosti Androidu však tyto nedostatky nehrají prakticky žádnou roli, protože si z Marketu (nyní Obchodu Play) můžete nainstalovat software, který přehraje všechny výše zmíněné soubory.

My jsme zvolili populární Rock Player s podporou externích titulků. Zvládl při softwarovém dekódování (hardwarové Walkman neumožnil) i 720p video, komprimované pomocí x264. Hudbu jsme přehrávali v jednom z nejlepších androidích hudebních přehrávačů Poweramp Music Player. Pro DLNA posloužil 2player s podporou FLAC.

Poslech

Testování kvality reprodukce jsme se věnovali už dříve v rámci hromadného testu vícero podobných zařízení (více se dozvíte v samotném testu zde). 

Test ovšem probíhal s referenčními sluchátky. Dodávané špunty se jim nemohou rovnat, na náš vkus mají přehnaně silné basy a slabší výšky. Jsou to taková ta klasická sluchátka pro posluchače hip hopu, R&B či dance music.

Resumé

Přestože NWZ-Z1050 nemá integrovaný GSM modul, lze si v nouzi zavolat, například pomocí Skypu. Mikrofon přítomen je a reproduktor pro hlasitý poslech bez sluchátek také. Whatsapp či Viber bohužel používat nelze, protože jsou to komunikátory vázané na telefonní číslo.

Walkman NWZ-Z1050 od Sony

Zde se naplno ukazují nedostatky koncepce přehrávače s Androidem, který je plně využitelný pouze s nonstop datovými službami. K čemu vám jsou například v tramvaji Google Maps, když v nich nelze bez datového připojení vyhledávat.

Vyvstává tak otázka, zda není lepší pořídit si chytrý telefon a používat ho stejně jako Walkman. Lze namítnout, že za 6 890 Kč nepořídíte telefon s tak velkým a tak kvalitním displejem. Kromě toho ho při používání v roli přehrávače mnohem rychleji vybijete.

Pro hraní her, sledování videa a poslech hudby je přehrávač vynikající volbou. Jenže s Androidem jde o univerzální zařízení, které není limitováno výpisem oficiálně podporovaných formátů. V tom tkví jeho síla. Nejzásadnějším nedostatek je absence fotoaparátu.

,