Soundbar s Dolby Atmos se LG téměř povedl, filmový zvuk vás pohltí

aktualizováno 
Čas od času si při testování říkám „safra to je dobré“ a o něco později si plácnu na čelo a divím se, jak to mohli výrobci něčím tak pokazit. A to je i případ soundbaru SK10Y od LG. Na jednu stranu umí mohutně a prostorově ozvučit film, někdy však téměř neslyšíte dialogy. Nejspíš kvůli softwarové chybě.

Soundbar LG SK10Y | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Doba, kdy byli lidé ochotni přizpůsobovat svá obydlí instalaci množství kabelů a reprosoustav pro domácí kino, již pominula. Na popularitě naopak získávají kompaktnější řešení, která prostorový zvuk vytváří odrazy od stěn či fázovými posuny signálu. 

Vyzkoušeli jsme soundbar LG SK10Y, který má reprodukci nejpokročilejšího prostorového formátu Dolby Atmos a je jedním z prvních produktů vzniklých ve spolupráci společností LG a Meridian, uznávaného tvůrce high-endové zvukové elektroniky. Tato kombinace v nás už na papíře vzbudila silná očekávání.

Větší, než jsme čekali

První překvapení nastalo, když dopravce soundbar přivezl. Přepravní krabice je obrovská, je v ní soundbar, subwoofer a rozměrově nekonzistentní dvojici doplňuje hromada polystyrenu.

Nývlt Václav: LGSK10Y

Soundbar samotný má na délku
144 centimetrů, šířkově odpovídá zhruba 65" televizoru a je nutné s takovým rozměrem počítat i s ohledem na nábytek, na který ho postavíte. Pamatovat musíte i na to, že soundbar nelze schovat do police, musí mít nad sebou volný prostor, jinak zvuk nahoru mířících reproduktorů odstíníte a efekty nad hlavou neuslyšíte. Volný prostor musí být i z boků a zepředu soundbaru. I zde jsou totiž umístěny reproduktory. Pokud máte televizor pověšený na stěně, můžete tam přichytit i soundbar.

Rovněž subwoofer patří mezi objemnější, stačí jej však připojit do elektrické zásuvky, signál je do něj ze soundbaru přiveden bezdrátově, což usnadní výběr vhodného místa. Varujeme před umístěním blízko do rohu místnosti a zády těsně ke stěně - bassreflex ústí na zadní stěně a při výše zmíněných umístěních má tendenci v místnosti dunět. Lépe zní, má-li kolem sebe dostatek volného prostoru.

Chromecast a pár konektorů

Počet přípojných míst je překvapivě spíše skromnější, jsou zde dva HDMI vstupy pro připojení přehrávačů a jeden HDMI výstup pro televizor. Díky zpětnému zvukovému kanálu ARC skrze stejný kabel mohou proudit i zvuková data z televizoru do soundbaru, nabízí-li daný televizor takovou možnost. Při příjmu televizního vysílání nebo využívání multimediálních služeb televizoru tak snadno a bez dalších kabelů přesměrujete zvuk do soundbaru.

Nývlt Václav: LGSK10Y
Nývlt Václav: LGSK10Y

Dalšími vstupy jsou jen optický digitální vstup (například pro zvukový výstup DVD přehrávače) a analogový linkový Jack 3,5 mm (pro poslech z přenosných přehrávačů). Ethernet RJ-45 je pouze pro servisní účely, k domácí síti tak soundbar připojíte jen bezdrátově pomocí wi-fi. Nechybí ani Bluetooth, například pro poslech z chytrých telefonů.

Ovládat SK10Y můžete přibaleným dálkovým ovladačem i pomocí aplikace LG WiFi Speaker v chytrém telefonu. S dálkovým ovladačem přepínáte vstupy, zvukové režimy i další nastavení v opakujících se cyklech, tlačítky ovládání hlasitosti pak měníte parametry. V aplikaci je to přehlednější.

Soundbar LG SK10Y
Nývlt Václav: LGSK10Y

Pro poslech hudby nejvíce využijete vestavěný Chromecast, na který můžete přesměrovat zvuk z kompatibilní aplikace, například Spotify nebo Tidalu. Aplikace v chytrém telefonu pak funguje jako dálkový ovladač, hudební data si přímo ze serverů služby stahuje Soundbar.

Zvuk kina: mohutný a prostorný, ale s jednou velkou chybou

Co soundbar umí při přehrávání titulů v Dolby Atmoss naprosto skvěle, je vyjádření mohutnosti filmového zvuku a ruchů. Ty naplní celou místnost a obrazu dodávají působivost a atmosféru. K tomu přispívá i poměrně energický subwoofer a celkově vysoký výkon soundbaru. Je dostatečný na to, abyste si užili všechny exploze a výstřely.

Velmi povedený je i pocit prostoru a určité éteričnosti, který se s mohutností dobře doplňuje. Při poslechu titulů v Dolby Atmos vždy překvapí, nakolik výrazně umí zvuk přicházet od stropu, což oceníte například při filmovém dešti. Když v Infernu profesor Langdon sedí během deště v autě s paní Brooksovou, přichází bubnování kapek na střeše auta opravdu velmi reálně z vrchu. Skvěle zní například „mluvící ještěrka“ v Mad Max: Fury Road, hlas přichází opravdu z celého prostoru místnosti.

Nývlt Václav: LGSK10Y

S pomocí testovacích signálů jsme ověřili, že systém umí dobře vyjádřit směr zvuku z předních i horních kanálů. Horní kanály zní opravu shora, i když rozdíl mezi pravým a levým není nijak velký. Nejméně přesvědčivé je podání zadních efektových kanálů, které hrají spíše ze stran. Limitem systému je nemožnost nastavit vzdálenost posluchače od soundbaru a výšku místnosti, takto je systém nastaven „tak nějak univerzálně“. Škoda. Uživatel má kontrolu jen nad poměrovou hlasitostí subwooferu, centra a virtuálních zadních kanálů. 

Maličko za očekáváním zůstává dynamika, zejména u výstřelů, které bychom si představovali i průraznější a ostřejší. S tím souvisí i měkčí reprodukce výšek, při tříštění skla jsme měli tendenci jim korekcí trochu přidat. 

Co je však zatím zklamáním, je reprodukce vokálu z centrální/dialogové sekce. Fyzicky to soundbar umí velmi dobře, hlas je plný, výrazný a přirozeně srozumitelný. Neplatí to však o některých akčních scénách (jak v Dolby Atmos, tak DTS v režimu Movie), ve kterých se vokál v okolních ruších téměř ztratí, a to tak, že mu není téměř rozumět. Příkladem je závěrečný souboj ve filmu John Wick, kde v prudkém dešti dialogy prakticky chybí. O tomto neduhu se diskutuje i na některých zahraničních fórech, řešením měl být nový firmware, ale ani v tom současném není situace lepší.  

Za chybu také považujeme, že soundbar neumí plnohodnotně dekódovat konkurenční formát DTS:X, respektive z něj použije jen základní DTS. I v tomto režimu má zvuk solidní šířku a mohutnost a spolehlivě přehraje kterýkoli televizor, ale taková paráda jako s Dolby Atmos to není. Zajímavé je, že s předvolbou „Movie“ je i v DTS problém se špatně srozumitelným vokálem, po přepnutí do „ASC“ (Adaptive Sound Control) je vše v pořádku.

Muzika: jako kulisa povedená, náročné však nenadchne

S hudební produkcí se soundbar vypořádal se ctí, ale je nutné říci, že jeho hlavní náplní je reprodukce filmových soundtracků a ruchů. Muzika tedy nehraje tak, jak byste od systému za dané peníze čekali. 

Nezní špatně, ale kvůli měkčím výškám jí chybí švih a vzdušnost, zapomenout musíte i na hudební prostor. Hraje stereo, ale v ploše. Jinak se zhostí prakticky jakéhokoli žánru, Diana Krall i Metallica při poslechu neurazí, ale ani nenadchnou. Na kulisní poslech stačí, ale pro vychutnávání hudby musíte jinam.

Závěr

Pokud se LG podaří v dalším firmwaru opravit problém s reprodukcí dialogů, bude SK10Y velmi zajímavou volbou. Není to žádný drobek, ale zejména v Dolby Atmos vytváří velmi působivě mohutný a prostorový zvuk. Nezbývá než doufat. 

V prodeji je za 27 990 Kč včetně DPH.Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Ušetřit dává smysl. Recenze BlackBerry Key2 LE

BlackBerry Key2 LE

Značka BlackBerry se v poslední době snaží vrátit lesk smartphonům s fyzickou qwerty klávesnicí. A...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou...

Megapřehled: srovnali jsme menší prémiový iPhone s konkurencí

iPhone XS a XS Max

VIDEO V dnešním přehledu jsme iPhonu XS do cesty postavili trojici soupeřů s Androidem. Opět platí, že...

Levný reproduktor z Ikea je výborný, tradiční konkurence má problém

Nývlt Václav: Ikea Eneby 30

Jedno kolečko, jedna dioda a žádný displej. Severský minimalismus vede i u netradiční novinky z...

Legenda o nejlepší televizi končí. Porovnali jsme plazmu a OLED

Plazma versus OLED: Která technologie je lepší?

Mnozí majitelé nedají na své plazmové televizory dopustit a v souvislosti s přechodem na DVB-T2 si...

Příjemný a hlavně hezky malý smartphone. Recenze Nokie 3.1

Nokia 3.1

Nokia 3.1 je cenově dostupný model, který přináší do nižší třídy některé moderní funkce. Není jich...

Televizor se skvělým zvukem? Philips s reproduktory od B&W hraje výborně

Philips 65" OLED903

Berlín (Od zpravodaje Technet.cz) Zajímavou spolupráci na veletrhu IFA 2018 představily společnosti TP Vision a Bowers&Wilkins....

Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Nový „walkman“ od Sony váží 2,5 kg a stojí přes 200 tisíc korun

Sony DMP-Z1

Míří na ty úplně nejnáročnější posluchače a k jejich uspokojení se snaží dojít kombinací klasických audiofilských...

Best Buy prodal omylem zařízení od Googlu, které firma ještě neuvedla

Logo společnosti Google

Obchodní řetězec omylem zákazníkovi prodal zařízení, které má Google uvést až příští týden.

Apple má nová sluchátka sladěná s iPhony a vylepšuje chytrý reproduktor

HomePod od Applu dostal vylepšení některých chytrých funkcí.

Ne všechny novinky, které se objevily na webu společnosti Apple, stihla firma představit na uvedení nových produktů v...Najdete na iDNES.cz