Windows XP

Windows XP | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Reinstalace Windows krok za krokem – díl 2.

  • 87
Data z počítače máte zálohovaná a právě jste dokončili kompletní znovuinstalaci Windows. Nyní vás čekají další náročné kroky – instalace ovladačů, softwaru a návrat uživatelských dat. Podívejte se, jak na to.

Minulý týden jsme vám v článku Reinstalace Windows krok za krokem – díl 1. přinesli informace o tom, kde naleznete uživatelská data a jak je zálohovat. Mnoho uživatelů si myslí, že pak už stačí pouze nainstalovat Windows z instalačního CD, vrátit data zpět a tím celý proces končí. To je však omyl. Aby operační systém s PC a komponentami v něm fungoval korektně, je zapotřebí nejprve nainstalovat ovladače, stáhnout aktualizace, přizpůsobit Windows potřebám uživatele, doinstalovat další programové vybavení a vrátit zpět zálohovaná data. Teprve pak proces reinstalace končí.

Co je zapotřebí nejprve udělat po reinstalaci
Pokud se zachováte lajdácky a podceníte význam bezpečnosti hned po čisté instalaci, můžete očekávat problémy. Jakmile totiž nainstalujete Windows, je vhodné provést určité kroky a postupy k zajištění budoucí stability a bezpečnosti systému. Tyto kroky nejsou podmínkou, ale pouze jakýmsi dobrým zvykem. Seřadili jsme je tak, jak by měly jít za sebou.

Síťová karta, antivir a firewall
Ihned po instalaci systému odpojte PC od internetu (stačí ze síťové karty vytáhnout kabel od internetového modemu). Nyní dle typu a verze základní desky (anebo pokud máte síťovou kartu zvlášť) nainstalujete správné a nejnovější ovladače. Ty jsme vám radili stáhnout ještě před instalací (starší verzi naleznete na CD s ovladači dodaném k PC). V dalším kroku nainstalujte antivirový program a firewall (také byste ho měli mít připravený předem). Ve Windows XP je firewall již integrovaný, ale doporučujeme raději použít jiný. Těch zdarma dostupných stejně jako antivirů je celkem dost. Nyní již můžete připojit PC k internetu (zastrčit kabel od modemu). Někdo bude muset ještě nakonfigurovat připojení k internetu ve Windows – postupy se mohou lišit, a tak není v našich silách je všechny popisovat. Pokud byste si nevěděli rady, obraťte se na svého poskytovatele internetu.

Reinstalace Windows

Aktualizace systému
Předchozím krokem jste dostatečně zabezpečili systém před útoky z internetu. To je podstatné, vlastníte-li připojení k internetu na bázi sítě LAN, které je aktivní ihned po instalaci systému. Nyní chvilku počkejte, PC by se měl sám pokusit stáhnout všechny dostupné aktualizace pro váš systém vydané po sestavení instalačního CD. To znamená, že pokud máte například Windows XP s SP1, pak se nainstalují všechny aktualizace vydané po tomto datu. Použít můžete také tzv. nejnovější Service Pack. Jde o balíček, ve kterém se nachází většina aktualizací – ovšem neobsahuje ty, které byly uveřejněny po jeho vydání. Aktualizaci systému můžete také spustit ručně, a to ze Start menu kliknutím na Start -> Microsoft Update (dále postupujte dle instrukcí).

Reinstalace Windows

Ovladače k hardwaru a periferiím
Nyní nainstalujte ovladače ke všem komponentám (grafická karta, základní deska, zvuková karta (integrovaný čip) apod. v PC a k periferiím (tiskárna, myš, klávesnice apod.). Opět je můžete nalézt na CD či DVD dodaných k nim, ale raději se pro ně obraťte na stránky výrobce. Budete mít jistotu, že máte nejnovější verzi. Abyste stránky našli, je nezbytné znát výrobce těchto komponent a periferií. Pak přejděte většinou do sekce Support či Download a podle konkrétního typu stáhněte ovladače. Po instalaci všech zkontrolujte, zda opravdu pracují správně. Podívejte se do Správce zařízení (ve Windows XP vyvoláte klávesovou zkratkou Windows + Pause Break a přepněte se na kartu Hardware, klikněte na tlačítko Správce zařízení). Pokud zde neuvidíte žádné upozornění, pak gratulujeme, vše pracuje tak, jak má. Jestliže se zde nějaká chyba nachází, pak jste zapomněli něco nainstalovat.

Reinstalace Windows

Instalace dalšího programového vybavení
Právě nastal čas nainstalovat programové vybavení, které budete chtít využívat. To znamená kancelářský balík, alternativní internetový prohlížeč, e-mailového klienta, multimediální přehrávač, filtry pro přehrávání videa a zvuku, správce souborů, ICQ, video střižnu, software pro zpracování fotografií a tak dále. Je na každém, jaký software preferuje a který si nainstaluje. Jakmile získáte plně funkční systém se všemi aplikacemi, vrhněte se na obnovu zálohovaných dat.

Obnova uživatelský dat = reverzní postup
Posledním krokem je obnova uživatelských dat. Zde stačí postupovat stejně jako při zálohování dat, avšak opačně. Připravte si tedy složku Záloha, kterou jste vytvořili a ve které se nachází všechna vaše zálohovaná data. Neexistuje univerzální návod, jak vrátit všechna uživatelská data, nastavení Windows a aplikací jednoduše zpět. Sice se můžete přihlásit jako administrátor a nakopírovat vše, co jste zálohovali, opět tam, odkud jste zálohovali, ale tento krok nedoporučujeme. Jestliže totiž používáte jiné verze programů, odlišné nastavení systému apod., pak by systém nejenže nemusel pracovat korektně, ale navíc by mohl ihned zkolabovat. Zkuste tedy postupovat takto.

Složka Dokumenty a Plocha
Bez problémů překopírujte na své místo jak složku Dokumenty (C:\Documents and Settings\Jméno Uživatel\Dokumenty), tak i data ze složky Plocha (C:\Documents and Settings\Jméno Uživatel\Plocha). Tím nic nezkazíte a uživatelská data tak budete mít tam, kde jste je měli dříve. Při dotazu, zda se mají soubory ve složce Dokumenty přepsat, zvolte Ano všem. Ve složce Dokumenty jsou po instalaci vytvořeny jen základní složky, takže nemusíte mít obavy, že si zde nějaká data přepíšete.

Reinstalace Windows


Data z aplikací
Máte-li instalované programy, které jste používali před reinstalací, pak se můžete pokusit o import nastavení a vytvořených dat. Například v e-mailovém klientu Thunderbird po jeho instalaci stačí zpět překopírovat uživatelský profil. V případě Outlooku je nutné určit cestu k souboru s poštou, v ICQ naimportovat soubory s historií apod. Jestliže jste zálohovali i fonty písem, přejděte do menu Start, Nastavení, Ovládací panely a zde klikněte na položku Písma. Pomocí menu Soubor, Nainstalovat nové písmo lze vybrat složku, ve které se nacházejí zálohovaná písma. Instalované fonty budou přístupné až po restartování PC. Věnujme se na chvíli aplikaci Internet Explorer. Pokud zvolíte přímo v aplikaci menu Nástroje, Možnosti sítě internet, můžete změnit nastavení domovské strany na vaši oblíbenou. Importovat oblíbené položky a soubory cookies můžete přes menu Soubor, Import a export. V průvodci zadáte na druhé straně Importovat oblíbené položky resp. Importovat soubory a vyberete zálohovaný soubor. Podobně musíte postupovat i u dalších aplikací. Bohužel opět není v našich silách popsat, jak přesně to provést pro tu kterou aplikaci (existují jich tisíce, s různými verzemi, a každý uživatel je používá a nastavuje jinak). Jestliže si nebudete vědět rady, budete se muset opět obrátit s žádostí o radu na zkušené uživatele, případně výrobce konkrétního softwaru.

Reinstalace Windows

Pár rad na závěr
Chystáte-li se k reinstalaci PC vůbec poprvé, pak zkuste požádat známého či kamaráda, který s tímto procesem už má nějaké zkušenosti. Určitě se totiž nevyhnete různým problémům, a tak vám může být nejen nápomocen, ale také vás může zbavit stresu či předejít případně vaší chybě. Pokud si na instalaci Windows netroufáte, pak PC raději svěřte do péče odborníkům. Bude vás to sice něco stát, ale zase budete mít téměř jistotu, že vše proběhne v pořádku. Nyní je už jen na vás, jak si dále Windows uživatelsky přizpůsobíte a nakonfigurujete. My jen doporučujeme všechna uživatelská data ukládat jinam než na jednotku se systémem (C:). V případě jeho zhroucení se tak nemusíte starat o zálohu a můžete začít reinstalovat prakticky ihned.


Témata: Antivir, software