Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


NÁZOR: PayPal se bojí nových plateb Apple. A chce, abyste se báli také

  10:00aktualizováno  10:00
Společnost PayPal, která se stala od roku 2000 prakticky synonymem pro platby na internetu, si zaplatila celostránkovou posměšnou reklamu namířenou proti firmě Apple. Ale místo nadhledu a humoru dala najevo strach. PayPal připomíná nedávný průšvih Applu s únikem fotek celebrit, ale upozorňuje tak na vlastní nedostatky.

PayPal v reklamě naráží na únik fotek z iCloudu a staví se do role „ochránce ekonomiky běžných občanů“. | foto: PayPal

"To bude vtipná reklama. Hezky aktuální, úsměvná a tak trochu k zamyšlení," říkali si nejspíš na poradě ve společnosti PayPal, když narychlo dávali dohromady celostránkovou reklamu pro nedělní vydání The New York Times. Svou reklamou naznačuje, že vaše peníze budou u Applu právě tak v bezpečí jako nedávno uniklé fotky celebrit. Jinými slovy: straší. Přitom jakoby mimochodem odkazuje na americkou ústavu (“We The People“) a staví se do role ochránců úspor běžných lidí.

15.září 2014 v 19:37, příspěvek archivován: 17.září 2014 v 15:21

Let's enjoy our money, not worry about it. #paypalit for a safer and more secure way to pay: http://t.co/DFAH3bqniS. pic.twitter.com/e5udR8zGBJ

Pokud fotka celebrit a upravené logo Apple přispěje k většímu povědomí o...

Více o úniku fotek z iCloud zde

V celostránkové reklamě (která vyšla na výšku, PayPal ji sdílel v upravené verzi) se naráží na nedávnou aféru, kdy na web unikly stovky fotek nahých celebrit. Ukázalo se, že řada těchto fotek pocházela z on-line záloh na platformě Apple iCloud, a společnost Apple tak čelila kritice za nedostatečné zabezpečení. Později se ukázalo, že zřejmě nešlo o masivní únik dat ze serverů Applu, ale spíše dlouhodobé, organizované a cílené útoky na účty celebrit právě za účelem získání lechtivých fotografií.

Z hlavního hráče na trhu je najednou v očích veřejnosti dvojka

Není těžké pochopit, jak PayPal na reklamu přišel. Možná se inspiroval i vtípky, které po internetu v této souvislosti kolovaly už v době, kdy Apple spolu s novými iPhony představil i platební systém Apple Pay.

09.září 2014 v 19:50, příspěvek archivován: 17.září 2014 v 15:33

“Trust Apple and iCloud with your credit card details! It worked with your photos, right?”

Jenže když si podobnou legraci chce udělat PayPal či jiná velká firma, musí si dát pozor, aby při tom nepůsobila křečovitě. Aby nevypadala, že se bojí o své místo na trhu. A hráč o síle PayPalu s obratem 6,6 miliardy dolarů (přibližně 140 miliard korun), od roku 2002 zcela ve vlastnictví korporace eBay.com, ten už by se nemusel bát každé nové technologie, která se snaží dostat na jeho píseček. Spíše by se dalo pochopit, že agresivnější a posměšnější tón zvolí začínající hráč, aby na sebe upozornil.

Šéf společnosti Apple Tim Cook při představení nových iPhonů 6 a 6 Plus (9....

Šéf společnosti Apple Tim Cook při představení nových iPhonů 6 a 6 Plus (9. září 2014)

Jenže když se do nějakého nového odvětví vrhne Apple, všichni zpozorní. Když představil iPhone, na pár let svým jediným telefonem rozhýbal (a v USA na čas i ovládl) trh s chytrými telefony. Svým iPadem v roce 2010 představil novou kategorii výrobku, kterou do té doby zkoušelo rozjet mnoho jiných výrobců. Počátkem tisíciletí prakticky ovládl americký trh s digitální hudbou. Zkrátka Apple má velkou marketingovou sílu, kterou někdy umí proměnit v úspěšný vstup na trh. „Reklama ukázala, co se stane, když se Apple natlačí do nového odvětví: firmy, které odvětví dosud ovládaly, se okamžitě stávají outsidery, těmi, u kterých se předpokládá, že prohrají,“ všímá si Marcus Wohlsen z magazínu Wired. Apple má pozici vhodnou pro to, aby prosadil svou, ačkoli pozice PayPalu je opravdu silná.

Tříska v oku konkurence, trám ve vlastním vývoji

Problém je i se samotným útočným způsobem reklamy. Pokud někomu veřejně něco vyčítáte a uvádíte to jako argument pro to, aby lidé zvolili místo jeho právě vás, měli byste si dát pozor, aby se vám nedalo vyčíst něco podobného.

16.září 2014 v 04:34, příspěvek archivován: 17.září 2014 v 16:16

@PayPal I made a more accurate version for you: pic.twitter.com/LUi1Fyx4HD

V případě zabezpečení plateb je to tak, že PayPal chrání vaše transakce e-mailem a heslem. Tedy právě tak, jako je tomu u iCloudu. Podobný útok, který fungoval na iCloud, by tedy mohl fungovat i zde. Pravda, PayPal za příplatek nabízí i hardwarový klíč, který však rozhodně nepatří k výbavě běžného uživatele.

Platby Apple Pay budou zabezpečeny otiskem prstu. To skutečně není ideální způsob, jak nahradit heslo - otisk prstu se hodí spíše jako identifikace než jako zabezpečení, jelikož váš ohmataný telefon bude nejspíš otisk vašeho prstu obsahovat. Ale určitě se zatím nedá říci, že by měl Apple Pay nějaký problém s bezpečností, který by se právě tak netýkal i PayPalu.

Přestože názory na reklamu se různí (najdou se takoví, kterým se velmi líbí), celkově se PayPalu bezděčně podařilo říci více, než chtěl. Ukázal, že se bojí. Ukázal, že Apple se domluvil se správnými společnostmi a má našlápnuto směrem, který ohrožuje zavedené pořádky na poli plateb. Mohli jsme diskutovat, zda je PayPal novinkou ohrožen, nebo nikoli, ale tato diskuze je už bezpředmětná. Marketingové oddělení PayPalu jasně dalo najevo, že se ohrožen cítí. Možná i proto, že akcie jeho vlastníka (eBay) v reakci na oznámení společnosti Apple zaznamenaly citelný propad.

10.září 2014 v 20:02, příspěvek archivován: 17.září 2014 v 16:25

Will Apple Pay kill PayPal? Not yet. But $EBAY investors are spooked by $AAPL mobile wallet. http://t.co/CrPD29XLkf pic.twitter.com/UP4QQVSsVx

Všechno, o čem jsme se tu bavili, je spíše marketing a korporátní psychologie. Vůbec to neznamená, že Apple se systémem Pay uspěje. Už jen proto, že iPhone ztrácí podíl na trhu a není v povaze firmy Apple rozšiřovat svou službu mimo svůj hardware. O mobilní platby se už dlouho snaží a jistě dále budou snažit i u Googlu a v dalších firmách. Ale PayPal se nechal vycukat a začal plivat na konkurenční výlohu ještě dřív, než se obchod otevřel.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...



Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Spotify testuje neomezené přeskakování reklam pro neplatiče

Aplikace Spotify.

Australští uživatelé hudební aplikace Spotify si mohou vyzkoušet přeskakování reklam. Příjemnou novinku firma...

Kdo ovlivňuje podobu vaší hlavní stránky Facebooku a jak na něj vyzrát

Jak vám facebook sestavuje obsah hlavní stránky na míru?

Zajímalo vás někdy, proč na Facebooku vídáte příspěvky v pořadí, v jakém jsou? Odpovědí je News Feed, specializovaný...

Dejte nám bankovní údaje svých klientů, žádají banky Facebook i Google

Ilustrační snímek

Korporace se snaží přemluvit velké banky, aby jim daly přístup k některým bankovním údajům a umožnily obchodovat v...

Najdete na iDNES.cz