Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Podívejte se na nejdelší let lidskou silou poháněné helikoptéry

aktualizováno 
Helikoptéra poháněná jen silou pilota zkouší vyhrát čtvrt milionu dolarů v soutěži, kterou pořádá výrobce vrtulníků. Stroji k nim chybí necelé tři metry výšky a deset sekund ve vzduchu navíc. Ale i to bude zřejmě moc.

lidská helikoptéra | foto: youtube

Jak nevšední a báječná věc je motor, se můžete přesvědčit na videu, které pořídili studenti univerzity v Marylandu. Názorně předvedou, jaké by bylo, kdyby motory nebyly a my neměli žádné "energetické otroky" zakleté v ropě nebo třeba elektřině (ale hlavně té ropě a jiných fosilních palivech, to si nic nenamlouvejme).

V Marylandu samozřejmě nejsou první, kdo něco takového demonstroval. Ale jejich pokus o zfilmování tématu "lidská síla v souboji s fyzikou" má svůj nepopiratelný půvab.

Tým se pokouší postavit lidskou silou poháněnou helikoptéru nazvanou Gamera, která by chtěla dosáhnout na výhru vyhlášenou firmou Sikorsky, tradičním výrobcem vrtulníků. Nabízí čtvrt milionu dolarů konstruktérům helikoptéry, která zvládne vertikálně vystoupat do výšky tří metrů, udržet se minutu ve vzduchu a znovu přistát na stejném místě. Stroj nesmí být přitom vybaven žádným zařízením na skladování energie (baterií, setrvačníkem atp.), ale poháněn přímo silou posádky.

V Marylandu mají na pohled k cíli nakročeno dobře: minulý týden se jejich stroj ve vzduchu udržel 50 sekund a přesně podle zadání se vznášel na místě. Vytvořili tím neoficiální (ale vzhledem k videu těžko zpochybnitelný) světový rekord. Další pokusy budou následovat a mělo by je být možné sledovat na stránkách týmu.

Komentář Technet.cz: Tým zatím nemůže na cenu pomýšlet. Jejich stroj využívá vzduchové polštáře, které vznikají, když se aerodynamická plocha, tedy křídlo či v našem případě rotor, pohybuje těsně nad zemí (proto má Gamera rotory u země). Kvůli omezenému proudění vzduchu v úzkém prostoru stoupne vztlak křídla. V praxi se pak může například stát, že letadlo si při přistání "odmítá sednout".

Efekt je pozorovatelný do výšky několika metrů nad povrchem, ale závisí na rychlosti proudění vzduchu (a tedy rychlosti letadla či rotoru). V případě lidskou silou poháněného vrtulníku ovšem asi rychle zmizí. Náš odhad je, že ve výšce kolem tří metrů už nebude dost silný, aby stroj nadnášel, a "podmotorovaný" stroj tak nikdy nedosáhne cílové výšky.

Ale přáli bychom týmu z Marylandu, abychom se mýlili. Připomeňme, že běžná letadla poháněná lidskou silou už zvládnou podstatně větší výkony; provedly i lety o délce přes sto kilometrů. Ovšem provoz stroje s pevným křídlem je energeticky podstatně méně náročný než provoz vrtulníku.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Druhý den grilování: „EU změní Facebook po celém světě,“ říká Zuckerberg

Mark Zuckerberg vypovídá před sněmovním výborem (11. dubna)

Mark Zuckerberg i ve středu odpovídal na otázky amerických zákonodárců. Zopakoval, že přijímá svou osobní zodpovědnost...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Prožijte znovu přílet olympioniků ve speciálně „pomalovaném“ letadle

Letoun A330-200 korejských aerolinií s olympijskými motivy dosedá na plochu...

V půl druhé dosedl na plochu letiště Václava Havla letoun Airbus A330-200 s našimi olympioniky na palubě. Přistání jsme...

Jak funguje parní raketa, která má dokázat, že je Země placatá

Američan Mike Hughes a jeho vlastnoručně vyrobená raketa (6. března 2018)

V noci na neděli v Mohavské poušti vyletěla do vzduchu parní raketa Mikea Hughese. Byť údajný důvod jeho startu byl...

Nebe nad Evropou pokryje internet přes speciální LTE. Vysílá se i z Česka

European aviation network

Cestující v letadlech nad Evropou budou mít nově možnost se připojit k rychlému internetu přes LTE. Jako první jej...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz