Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rekordní optický zoom! Přibližte si cokoliv a kdykoliv

aktualizováno 
Vypadá jako zrcadlovka, ale není to zrcadlovka. Komponovat snímky můžete hned třemi způsoby, přiblížíte si opticky i velmi vzdálené objekty a nasnímané fotografie si detailně prohlédnete přímo ve foťáku díky obrovskému LCD displeji. O kom že je řeč? O novém robustním EVF ultrazoomu Digimaxu Pro815.

Pořádný kus těla...

Nový Pro815 váží i s akumulátorem téměř kilogram (910 gramů) a její rozměry by byly impozantní i na zrcadlovku (135,5 x 87 x 144,6 milimetrů). Přestože pravý grip je velký a pogumovaný, vzhledem k obrovskému objektivu, se samsung nedrží příliš pohodlně a rozhodně si budete muset vypomáhat levou rukou. Poslední tvrzení platí doslova hlavně v případě, že budete snímat na nejdelším ohnisku, protože udržet takto silné optické přiblížení vám bohužel nepomůže žádný optický stabilizátor.

Je trochu nepochopitelné, že výrobce se nerozhodl do takto jinak velmi kvalitního objektivu zabudovat nějakou formu stabilizace. Pro méně zasvěcené může být řešením režim "HS", jehož aktivací foťák automaticky razantně zvýší citlivost snímače (rovnou na 400 ISO), takže se zkrátí závěrka a logicky budete mít méně času rozkývat přístroj, ovšem znalec ví své... Přestože v testu snímání při vysokém ISO novinka nezklamala (spíše naopak), jistá mírná hladina šumu je přítomna již při 200 ISO. To souvisí s tím, že je použitý velký CCD snímač typu 2/3". Ten obsahuje celkem 8,3 milionů obrazových buněk, přičemž přibližně osm milionů je efektivně využitelných, takže maximální velikost snímku je 3264 x 2448 bodů. Samsung umožňuje ukládat snímky na paměťové karty CompactFlash ve třech různých formátech (JPEG, TIFF a RAW).

Digitální fotoaparát Digimax Pro815

Jinak nás Samsung 815 překvapil tím, že umožňuje přehledně komponovat snímky. Pokud nevyužijete vskutku obří 3,5 palcový LCD displej, tak je k dispozici velice povedený elektronický hledáček s vysokým rozlišením (234 tisíc pixelů) s možností dioptrické korekce. Z výčtu kladů to ovšem není všechno.

Digitální fotoaparát Digimax Pro815

Stavový displej na horní ploše foťáku totiž zobrazuje i fotografovanou scénu. Stačí dvojitý proklik tlačítka LCD. Obraz je sice velmi malý, ale ostrý a zřetelný. Pohled zhora oceníte například při Makrofotografování nebo nenápadném snímání od pasu.

Digitální fotoaparát Digimax Pro815

Rekordní 15násobný zoom 

U EVF zrcadlovek se již i 12násobný optický zoom stal běžnou záležitostí, ovšem „patnáctka“ u nového Samsungu je vskutku raritou. Takto silné přiblížení již přímo vybízí ke špionážní fotografii, ovšem nemusíte být právě paparrazi, abyste ocenili služby takto výkonné optiky.

Objektiv Schneider-KREUZNACH má navíc rozsah ohniskových vzdáleností od 7,2 do 108 milimetrů (v přepočtu od 28 do 420 mm), takže jako jeden z mála ultrazoomů poskytuje i potřebný širokoúhlý záběr.

Uvedený 15násobný optický zoom je doplněn výbornou světelností (od F2,2 do F4,6). Devítibodový TTL autofokus ostří od půl metru do nekonečna, v Makro režimu od deseti centimetrů (v telemakru od 3 do 50 cm). Profesionálnější práci při fotografování umožňuje manuální zoomování prstencem na objektivu, zbývající dva prstence ovládají manuální fokus a EV kompenzaci.

Digitální fotoaparát Digimax Pro815

K dispozici jsou automatické, poloautomatické (priorita clony a času) i manuální expoziční režimy. Využít můžete i 11 přednastavených scén. Nechybí ani korekce expozice. Dostatečný je rozsah závěrky: od 1/4000 až do 30 sekund (musíte být ovšem v plně manuálním režimu). Kalibrovat bílou můžete pomocí pěti přednastavených hodnot, anebo také manuálně.

Samsung nabízí i solidní sekvenční režimy, kdy nasnímáte sérii snímků v maximálním rozlišení rychlostí až dvou a půl snímku za sekundu, což jsme v praxi ověřili. Potěšil nás dosah vestavěného blesku, který při širokoúhlém snímání prosvětlí téměř osm metrů (7,7 m), při teleobjektivu pak 3,7 metrů. Navíc díky hot shoe patici umístěné právě na krytce výklopného blesku můžete snadno připojit i externí blesk.

Digitální fotoaparát Digimax Pro815

Rychlost modelu

V následující tabulce máte přehledně uspořádané údaje o rychlosti jednotlivých přístrojů. Startem je myšleno rychlost pořízení prvního snímku po zapnutí přístroje. Druhé foto označuje čas, za který je přístroj schopen vytvořit druhou fotografii. Sekvenční foto testuje údaj o rychlosti snímání v rámci kontinuálního fotografování sekvence snímků. Zoom udává rychlost, za jakou je schopen aparát přejít z nejmenší do největší ohniskové vzdálenosti. Údaje jsou v sekundách nebo snímcích za sekundu (fps).

Start Druhé foto Sekvenční snímání
1,3 s

2,2 s

2,5 fps

Samsung je rychlý téměř jako zrcadlovka, protože první snímek pořídíte za přibližně 1,3 sekundy, další za necelou sekundu.

Zpoždění spouště je neměřitelné. Ukládání dat na kartu je také velmi rychlé, ale v případě osmimegapixelového snímku ve formátu RAW budete muset přibližně na deset sekund přerušit fotografování.

Kvalita snímků

U tohoto modelu jsme si nemohli nechat ujít možnost ukázat vám názorně sílu 15-násobného optického přiblížení. Na prvním snímku, pořízeném při nejkratším ohnisku, si ještě ani budovy, do jejichž oken se nakonec "zblízka" díváte, vůbec nevšimnete.

Digitální fotoaparát Pro815 - širokoúhlý snímek Digitální fotoaparát Pro815 - snímek 15x zoom
Odkaz vede na originální snímky (741 kB a 573 kB)

Digimax nás sice nepotěšila, že maximální citlivost je pouze 400 ISO, ovšem jinak má model se šumem problémy minimální a znatelnější jsou až právě při použití čtyřstovky (detailně to uvídte až když si odkliknete na originální snímek).

Digitální fotoaparát Pro815 - snímek při 50 ISO Digitální fotoaparát Pro815 - snímek při 400 ISO
Odkaz vede na originální snímky (220 kB a 335 kB)

Na následujícím snímku si můžete prohlédnout kvalitu kresby snímku, který byl pořízen v maximálním osmimegapixelovém rozlišení.

Digitální fotoaparát Pro815 - Budova
Odkaz vede na originální snímek (1,18 MB)

Digitální fotoaparát Pro815 - Portrét
Odkaz vede na originální snímek (725 kB)

Digitální fotoaparát Pro815 - Akce Digitální fotoaparát Pro815 - Noční snímek
Odkaz vede na originální snímky (757 kB a 740 kB)

Proč ho koupit?
15x optický zoom, širokoúhlý záběr, velký LCD displej, málo šumí i při 400 ISO
Proč ho nekoupit?
nemá stabilizaci obrazu, malý rozsah citlivosti
Kdy?
březen 2006
Za kolik?
19 900 Kč s DPH

Závěr

Neodvážili jste si dosud koupit digitální zrcadlovku? Tak zkuste tohoto EVF rekordmana, který vám pomůže přemostit cestu od cvakání s kompakty k náročné fotografické práci s "pravými" zrcadlovkami.

Digimax Pro815 sice neumožňuje výměnu objektivu, ovšem ten, kterým disponuje, stojí za to. Optický 15násobný zoom a navíc nejkratší ohnisko 28 milimetrů jsou jasným důkazem.

Bohužel jsme postrádali optickou stabilizaci, ale pak by asi byl nový Samsung dražší než oněch doporučených dvacet tisíc korun.

Méně zkušený uživatel využije při snímání celou sadu přednastavených scén, které ho ke správné expozici pohodlně nasměrují. Bohužel lze nastavit citlivost snímače pouze na maximálních 400 ISO, přitom ani při této hodnotě model nijak výrazně "nešumí". Zde by možná pomohl nějaký nový firmware.

Další digitální fotoaparáty naleznete v našem katalogu foťáků.

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Kosmonauti ji nosili na hlavě. Teď si 360° kameru Vuze může koupit každý

360stupňová 3D kamera Vuze

Akční VR kamera Vuze je jednou z nemnoha, která umí natáčet 360° videa ve 3D a s výsledným rozlišením 4K pro každé oko....

Jsou nejlevnější a dobře poslouží. Vyberte si ten nejlepší foťák

I tou nejlevnější zrcadlovkou se dají pořídit skvělé fotografie.

Vybrali jsme šest nejlevnějších a podle nás nejlepších fotoaparátů z kategorie zrcadlovek a bezzrcadlovek. Dozvíte, u...

Nikdo si nevšimne, že ho fotíte. Panasonic uvedl Lumix na pouliční fotku

Panasonic GX9

Můžete se dívat jakoby do země a přitom fotit svět před sebou. Panasonic na Mallorce představil systémový fotoaparát...

Najdete na iDNES.cz