Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Reportáž: S Thomsonem na lodi Enterprise aneb MP3 novinky roku 2002

  5:00aktualizováno  5:00
Na pronajaté vesmírné lodi USS Enterprise prezentovala francouzská společnost Thomson Multimedia nové produkty spotřební elektroniky pro letošní rok. Na jaké novinky kolem digitálního audia ve formátu MP3 se nyní můžeme těšit?

Procházím skleněnými dveřmi, čekajíc útok Klingonů zleva. Místo toho mě překvapivě zdraví sám temný lord Darth Vader. "Jdete na dealerské dny, pane?" Oproti své filmové předloze je nadmíru uctivý. "Ano," vykoktám a do nabídnuté nádoby vhazuji vizitku. Recepční mě informuje, že vesmírná loď se nachází na druhém poschodí. Ze dvou osobních výtahů vybírám ten s nezaměnitelnou směrovkou "USS Enterprise" a zřetelně označeným tlačítkem patra. Kabina se dává do pohybu, kolem průhledných stěn sviští šachta. Pocit lehkého přetížení a kabina se zastavuje. Za dveřmi mě vítá milé stvoření v bílém oblečku, s líčením a účesem s příchutí gejši (teď mě napadá, nebyla to princezna Leia?). Ukazuje mi šatnu, kterou obsluhuje Luke Skywalker. Zmaten propletením dvou legendárních vesmírných sérií zde zanechávám bundu a pokračuji dál. U trenažéru právě cvičí let skupinka různorodých bytostí, včetně dalších dvou temných pěšáků. Snad se proboha nepřemnožili... Ještě jedna odbočka a už jsem v hale.

Thomson trochu pomíchal Star Trek a Star Wars, ale na příjemné atmosféře to nijak neubralo

Prošel jsem vstupní branou, která je částečně zachycena na předchozím snímku, a ocitl jsem se na půdě. Mé sci-fi nadšení jsem zanechal u trenažéru a v poměrně syrových prostorách se železnými konstrukcemi a dubovými stoly, na nichž byly umístěny vystavované exponáty, jsem se jal pídit po novinkách. K vidění tu bylo neuvěřitelné množství televizorů nejrůznějších úhlopříček, luxusních DVD přehrávačů, videí, ale také přenosných magnetofonů, discmanů... A to jsem již zavětřil a vydal jsem se po stopě digitální komprimované hudby.

Kapesní MP3 přehrávače byly uvedeny již loni   Začátkem roku se začala prodávat robustní Altima 5000

Ani po dvou okruzích jsem bohužel nenašel nic než loňské modely MP3 přehrávačů, dvou playerů do kapsy a pyšně tu trůnila dokonce i Lyra PDP2080, která loni připravila nejednu bezesnou noc nejen mně při jejím testování, ale především mnoha zoufalým uživatelům. Pro většinu příchozích tak byla nejzajímavější vystavenou MP3 expozicí robustní, až nehezká futuristická věž Altima 5000 s changerem na 5 CD, což při přehrávání MP3 na 128 kbps přinese 50 hodin nepřetržitého toku hudby. CD část je doplněna digitálním tunerem se systémem RDS a zajímavým grafickým displejem, na kterém tančí frekvenční analyzéry. Zvykem u věží jsou dvě kazetové jednotky, Altima však nemá ani jednu, alespoň ji můžeme propojit s dalším zařízením pomocí AUX vstupu - například s počítačem. Bundlován je totiž software MusicMatch Jukebox, s jehož pomocí si můžete vytvořit na počítači playlisty skladeb, jež si pak můžete na třípásmových bednách Altimy poslechnout. Chmmm...

Nová CD/MP3 Lyra neumí přehrávat mp3PRO...   ... zatímco Thomsonův Jukebox naštěstí ano!

Při výslechu (ba ne, byl to příjemný rozhovor, stihli jsme probrat i můj digitální fotoaparát) pracovníka firmy jsem se dozvěděl pouze tolik, že ani on nemá tušení, proč jsou vystavovány z drtivé většiny pouze loňské přehrávače. Byl jsem však obdarován letákem s novinkami a jejich technickými specifikacemi. Uchvátil mě harddiskový jukebox s kódovým označením PDP2800, který disponuje kapacitou disku 10 GB a vyrovnávací flash pamětí 8 MB, což znamená kolem osmi minut cache pro nerušenou reprodukci i při otřesech jednotky. Oba jsme shodně notovali, jak je skvělé, že konečně nějaký player má podporu formátu mp3PRO! (A také WMA, ale to jen tak na okraj...) Koncepce je údajně podobná, jakou má Personal Jukebox, tedy všechny položky na jedné obrazovce, zvuk je skvělý a cena? Ta se prý pohybuje někde kolem 15.000 Kč.
Nástupcem nepovedeného MP3 discmanu je Lyra PDP2050. Má zcela přepracovaný, příjemně oblý design, lepší displej, o něco větší kapacitu vyrovnávací paměti (45 sec. CDDA, 120 sec. MP3) a nekoupím si jej proto, že právě ten z nepochopitelných důvodů podporu mp3PRO nemá! Pak už tedy opravdu nechápu, proč Thomson do tohoto formátu investoval tak velké prostředky, když byl navržen hlavně proto, aby se na CD vešlo víc dat... Nicméně standardní MP3 stále kraluje internetu, takže pokud se udrží cena 5.500 Kč předešlého modelu a dramaticky zvýší kvalita, začne být u nás na trhu s tímto zbožím pěkně těsno!

Malý kapesní průvodce se 128 MB paměti

Novým vyloženě kapesním drobečkem, vážícím pouhých 50 gramů, je flash player PDP2225 s velice zajímavým vzhledem, ovládáním (pod displejem je maličký joystick) a nádherným grafickým displejem. 128 MB interní paměti už je slušná výbava, stejně tak i digitální FM tuner. Integrována je navíc opět podpora mp3PRO a WMA - a teď tu zkuste někdo najít logiku...
Jak jste z obrázků poznali, Thomson ke všem Lyrám znovu dodává sluchátka na zátylek, která jsou sice možná módní (pokud z módy právě nevyšla), ale dostat z nich dobrý zvuk je výkon téměř nadlidský. I když, možná je to nějaký novější typ.

Přenosný "jezevčík" má jen CD mechaniku

Tímto jsme probrali pure portable audio a čeká nás ještě jedna záležitost. Přehrávač TM9850 je velice podobný radiomagnetofonu s CD TM9800, ale opět mu stejně jako v případě Altimy chybí kazetová mechanika. Ta je nahrazena grafickým displejem a navigačními tlačítky pro práci s datovými MP3 disky. Ve výbavě je digitální tuner všech vlnových rozsahů, dálkové ovládání a Multimedia Pack pro propojení s počítačem (totéž jako u Altimy).

Pohled na hodinky mi říká, že za dvacet minut jede vlak. Dojídám třetí chlebíček, zapíjím minerálkou (šampus došel..), loučím se s posádkou vesmírného simulátoru, bundu mi u šatny předává sama princezna. Výtah sviští k přízemí, dveře mě vypouštějí do chodby s recepcí a já vycházím zase na sluneční světlo již příjemně prohřátého jarního dne... Už se nemůžu dočkat, až uvidím jukebox v chodu!
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Ptáci se vracejí i do vaší kanceláře. Nalaďte rádio, které nevypnete

Slow Radio opět startuje, vysíláme přímý přenos z ptačího ráje na utajeném...

Poslechněte si, jak právě teď zpívá ptačí ráj u rybníka. V přímém přenosu Slow Radia pro vás nezištně pracují tisíce...

Apple HomePod ničí dřevěný nábytek. Dávejte ho jinam, radí výrobce

Takto dopadl povrch dřevěného nábytku při testu HomePodu magazínem Wirecutter.

S prvními zahraničními recenzemi a s prvními aktivními uživateli chytrého reproduktoru HomePod se ukázal jeden nečekaný...

Prodeje hudebních CD klesají, Best Buy je v létě přestane prodávat

Hudební CD jsou vytlačovány streamovacími službami.

Jeden z největších prodejců elektroniky v USA v létě skončí s hudebními CD. Druhý největší diskontní řetězec chce...

Najdete na iDNES.cz