Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Restart 1.5.1 – nenechte se zdržovat operačním systémem (recenze)

aktualizováno 
Pokud vás již omrzelo zdlouhavé zavírání otevřených oken v systémech Windows před jejich ukončením, máme pro vás jednoduché řešení. To se může hodit i těm, kteří chtějí v mžiku a jedním klikem ukončit běh počítače a ještě doběhnout odjíždějící autobus.

Moderní operační systémy dokáží naběhnout do několika vteřin. U produktů pocházejících z dílen softwarového giganta, společnosti Microsoft, jsme na to ovšem nebyli zvyklí. Vše se změnilo až s příchodem Windows XP. Ty dokáží naběhnout již i do několika vteřin po startu. Bohužel ne vždy je situace stejná při vypínání PC. Správně neukončené aplikace dokáží Windows potrápit a uzavírají se někdy i minuty. Od tohoto problému může pomoci nástroj Restart.

Ten doslova smete všechny běžící procesy a výsledkem je vypnutí PC do několika vteřin po stisku příslušného tlačítka. Restart počítače není zdaleka vše, co program dokáže. Hravě si poradí s rychlým „přebootováním“ do jiného OS či dokonce s naplánováním určité úlohy.

Funkce programu
Restart je systémová pomůcka pro uživatele, kteří disponují více jak jedním OS na svém počítači. Program umístí do tray lišty ikonu a jedním klikem na ni lze vybrat restart do vybraného OS, vypnutí PC a nebo další funkce.

Instalace
Stejně jako u dalších podobných malých programů je instalace tohoto nástroje doslova hračkou. Stačí si z našich stránek stáhnout tento archív – Restart (312 kB) a jeho následnou instalací vás provede jednoduchý instalátor. Po odvedené práci se vás na samém konci zeptá, zda-li chcete aplikaci spustit ihned.

Restart

Podrobný návod k ovládání programu
Po potvrzení dialogového okna se do tray lišty (systémová lišta) umístí další ikonka. Program je nyní natažen v paměti systému a čeká na vaše podněty. Kliknutím pravým tlačítkem na její obrázek se otevře kontextové menu s několika volbami. Dnes se na jednotlivé volby podíváme v opačném pořadí, tedy odspodu nahoru.

Restart

Exit – ukončení aplikace
About – informace o programu
Advanced – rozšiřující nastavení
Shut Down – vypnutí PC
A další položky dle nainstalovaného operačního systému.

Restart

Jde o velmi jednoduché volby, které nepotřebují sáhodlouhé popisy, proto se budeme věnovat jen posledním třem:

Advanced
Rozšiřující nastavení má za úkol konfigurovat vnitřní funkce aplikace. S její pomocí lze nastavit časový interval, kdy má dojít k určitému úkonu - Schedule. Mimo toho ovládá také chování dvojkliků na ikonku - Double-Click - a třídí instalované operační systémy – Sort List. V neposlední řadě vyhledává soubory, pomocí kterých je ovládáno bootování toho či onoho zvoleného systému – Locate boot.ini a restart.ini.

Schedule – jde asi o nejzajímavější součást prográmku. Ve čtyřech krocích můžete totiž nastavit automatické vypnutí, restart či přepnutí do jiného OS ve vámi zvolený čas. První okénko aktivuje funkci, ve druhém se nastavuje datum a čas, kdy má k akci dojít, ve třetím pak, co se má dít (restart, restart do …, vypnutí PC). Na konec jsou zde dva zatrhávací boxíky. První z nich – Force processes to terminate - má za úkol násilně ukončit všechny běžící aplikace (včetně rozepsaných dokumentů). Takže zatrhnutím této volby přijdete o veškerou rozdělanou práci, aniž by se vás systém na něco zeptal. Druhý box s názvem - Show warning message for xx seconds - slouží k nastavení doby, po jak dlouhý časový interval budete informováni o blížící se akci. Nastavení všech položek menu potvrďte tlačítkem OK. Tím dojde ke změně ikonky v hlavní liště a vy jste tak informováni o běžícím procesu programu.

Restart

Maintain Deafult – ukládá informace o zvoleném nastavení.

Sort List – seřadí dostupné OS dle verzí.

Double-Click – Defaultně je nastavena na Disable. Funkce dvojkliku na ikonku je tedy vypnuta, ale lze nastavit (pro rychlou akci) restart, vypnutí či zapnutí úkolu.

Restart

Locate Boot.ini a Restart.ini – najde zmíněné konfigurační soubory.

Restart

Shut Down
Ihned ukončí běh systému. Naštěstí v sobě nemá naprogramováno tzv. násilné ukončení. Dojde-li tedy ke spuštění v době, kdy jsou např. rozepsány nějaké dokumenty, vyvolá menu, kde se systém zeptá, zdali má dojít k uložení souboru před vypnutím PC.

Položky dle OS
Nad tlačítkem Shut Down se nacházejí všechny nainstalované operační systémy v počítači. Po zvolení jakéhokoliv z nich dojde automaticky k ukončení toho stávajícího a natáhnutí vybraného. Ovšem pozor, v tomto případě se systém nebude ptát na uložení právě otevřených dokumentů a dalších dat.

Závěrem a zhodnocení
Aplikaci jsme testovali v operačních systémech Windows 98 a XP. Jde tedy o zcela odlišné systémy. V obou se chovala korektně a plnila přesně, co se po ní požadovalo. Malou výtku bychom ale měli k funkci Locate Boot.ini a Restart.ini. Zcela by jistě neškodilo přidělat možnost editace těchto konfiguračních souborů. Měli jsme tu čest pracovat s tímto nástrojem několik dní a zamilovali jsme si ho natolik, že se ho jen tak nehodláme vzdát. Díky tomu, že jedním klikem vám umožní vypnout celé PC, je nepostradatelným pomocníkem všech uživatelů, kteří potřebují bleskurychle zavřít otevřenou práci (browsery, rozpracované dokumenty…) a rychle vypnout PC. To se může hodit v případě, že spěcháte např. na autobus (osobně několikrát odzkoušeno). Na druhou stranu stejně rychle, přes standardní vypnutí, lze ukončit i všechny běžící procesy ve Windows XP. Zde ovšem není možnost násilného ukončení, a tak u zaseknutých procesů se PC stejně bez vaší asistence neobejde.

Díky svému jednoduchému ovládání udělá tedy radost jak zapomnětlivcům, tak i těm, kteří potřebují PC vypnout v určitý čas. Vhodné je to například při střihu videa či defragmentaci pevného disku. Program funguje ve všech verzích systémů Windows a je šířen zdarma. Pracuje také v příkazové řádce.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Notebook
Stáhněte si zdarma: Vdechněte právě pořízeným fotografiím retro vzhled

Jako kdyby byly pořízeny Polaroidem a před dávnou dobou. Přitom jsou to fotografie zcela nové. Chcete-li i vy takové vytvářet, použijte program XnRetro....  celý článek

Zkuste si k videu složit vlastní hudbu ... trochu jinak.
Okořeňte svá videa vlastní hudbou a dejte Microsoftu ještě šanci

Microsoftu se v oblasti tabletů a chytrých telefonů příliš nedaří, nově však můžete zkusit prohlížeč Edge pro systém Android. V přehledu nechybí ani šikovný...  celý článek

Google Home - domov pro Asistenta Google
Vyberte si pohlaví. Google Assistant nabídne i mužský hlas

Digitální asistentky měly zatím vždy ženský hlas, ale nyní si u Googlu můžete vybrat, stačí v nastavení přepnout z Voice 1 na Voice 2. A ozve se chlap.  celý článek

Mercedes Třída G 5,5 63...
Mercedes Třída G 5,5 63...

r.v. 2016, naj. 36 400 km, benzín
2 800 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.