Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Revoluce v digitální fotografii !

  5:00aktualizováno  5:00
Možná jste snili o svém vlastním digitálním fotoaparátu a možná vám váš sen pomůže splnit společnost Foveon. Ta totiž vynalezla optický čip, který prý umožní zdvojnásobit kvalitu snímku bez toho, aby se zvýšila cena. Je to vůbec možné?
Digitální fotografie od svého vzniku ušla dlouhou cestu. Je pravda, že první CCD snímací prvky vznikly již před více než čtvrt stoletím, ale opravdový boom nastal až v posledních pěti letech. První přístroje s rozlišením, které těžko překonávalo 1 Mpix, byly postupně nahrazovány a překonávány stále kvalitnějšími přístroji s vyšším a vyšším rozlišením. V současnosti dosáhly neprofesionální přístroje rozlišení kolem 5 Megapixelů. Stále to však není dost na to, aby se dosáhlo kvalit snímků srovnatelných s klasickým kinofilmem, a každé další zvyšování počtu světločivných prvků na čipu přináší neúměrně vyšší cenu.

Dva velké problémy digitální fotografie

Jedno z velkých omezení současných optických čipů, které zajišťují sejmutí obrazu, jsou vysoké náklady na další zvyšování počtu snímacích bodů. Další problém je ve výrazně delší době expozice. Nejsou to samozřejmě jediné překážky, které brání opravdu masovému rozšíření digitálních fotoaparátů a jejich vítězství nad kinofilmovými přístroji, ale jsou to patrně ty největší a je jim výrobci věnována náležitá pozornost.

Trocha teorie

V digitálních fotoaparátech se ke snímání obrazu používají CCD nebo CMOS optické čipy.

Současné CCD prvky využívají fotodiody, což jsou světlocitlivé prvky, které dokáží intenzitu dopadajícího světla převést na elektrický náboj, přičemž platí přímá úměra mezi počtem emitovaných elektronů a intenzitou dopadajícího světla. Informace z každé diody je pak zpracována a převedena do číselné neboli digitální podoby. Barvu obraz získá díky barevným filtrům, které jsou předsazeny každé jednotlivé diodě. Vzhledem k tomu, že minimální počet barev, které jsou schopny svou kombinací vytvořit jakoukoliv další barvu, jsou tři, a dále s ohledem na technologii jeden výsledný obrazový bod vzniká porovnáním celkem tří nebo čtyř sousedních buněk. Tyto buňky musí mít nad sebou filtr zelený, modrý, červený a ještě jeden zelený. To v podstatě znamená, že je obrazových bodů přibližně o polovinu méně než diod.

Obdobně systém funguje i u CMOS čipů, které se mohou chlubit nižší spotřebou, nižšími náklady na výrobu, ale v současné době menší kvalitou snímků.

SuperCCD

Skladba obrazového čipu SuperCCDTak trochu kouzelnické řešení, které má zvětšit výsledné obrazové rozlišení, přinesla firma Fuji a nazvala jej superCCD a v současné době předvádí již jeho 3. generaci. Trik je v několika změnách oproti klasickému CCD. První změna spočívá ve tvaru a uspořádání světločivných buněk. Místo čtverců či obdélníků pravidelně uspořádaných vedle sebe Fuji vytvořila prvky ve tvaru osmihranné plástve, které umístila na diagonály. Dalším krokem bylo zvýšení citlivosti obrazu pomocí mikročočky pro každou plástev. Konečně poslední a nejvíce kouzelnický trik předvedla společnost v užití algoritmu, který dokáže - zjednodušeně popsáno - porovnáním barev sousedních bodů na sejmutém obraze vypočítat pravděpodobnou barvu bodu mezi nimi a takto vypočítaný bod vložit do obrazu, čímž samozřejmě dosáhne většího výsledného rozlišení. Pro příklad nový superCCD prvek počtem 6,2 milionu bodů dokáže vytvořit obraz s rozlišením 12 Mpix.

Foveon X3

Foveon X3 využívá skutečnosti, že barvy červená, zelená a modrá pronikají v křemíkovém senzoru do různých hloubekSkutečnou revolucí však je včera oficiálně prezentovaná technologie společnosti Foveon s názvem X3. Ta tvrdí, že se jí podařilo jako první a jediné na světě vytvořit takový optický čip, jehož jednotlivé buňky dokáží zachytit barvu. Porovnáme-li to s klasickým CCD prvkem, kde každá z buněk měří pouze intenzitu jedné barvy propuštěné filtrem a následně potřebuje tři až čtyři tyto buňky k vytvoření jednoho barevného bodu, jednalo by se o velice jednoduché zvýšení konečného rozlišení troj- až čtyřnásobně.

Výsledný obraz je pak dle firemních informací ostřejší, s lepším barevným podáním a hlavně prý přináší za cenu klasického CCD dvojnásobné rozlišení.

Zjistit, nakolik je tato technologie konkurenceschopná, bude moci spíše profesionální uživatel ke konci února, kdy hodlá společnost Sigma Corporation vypustit svůj profesionální digitální fotoaparát SD9 SLR osazený čipem X3.


Témata: DigiFoto

Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Další z rubriky

A je to tady. Canon ukončil prodej posledního kinofilmového fotoaparátu

Poslední kinofilmová zrcadlovka společnosti Canon nese označení EOS-1V.

Po osmdesáti letech zmizí z trhu poslední kinofilmová zrcadlovka značky Canon. Japonská firma se rozhodla ukončit...

GoPro má v nové generaci legendární kamerky Hero 7 superstabilizaci

Hero 7 Black je doposud nejvýkonnější kamerka firmy GoPro.

GoPro přichází s kamerkou, která má vestavěnou stabilizaci. Ta podle firmy v podstatě odstraňuje nutnost používat...

Foťák, ze kterého se babičky zblázní. Spoušť stiskne umělá inteligence

Chytrý fotoaparát Google Clips

Nový fotoaparát od společnosti Google se obejde bez fotografa. Stačí jej umístit do místa, kde se něco děje - například...

Najdete na iDNES.cz