Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Revoluce v digitální fotografii !

  5:00aktualizováno  5:00
Možná jste snili o svém vlastním digitálním fotoaparátu a možná vám váš sen pomůže splnit společnost Foveon. Ta totiž vynalezla optický čip, který prý umožní zdvojnásobit kvalitu snímku bez toho, aby se zvýšila cena. Je to vůbec možné?
Digitální fotografie od svého vzniku ušla dlouhou cestu. Je pravda, že první CCD snímací prvky vznikly již před více než čtvrt stoletím, ale opravdový boom nastal až v posledních pěti letech. První přístroje s rozlišením, které těžko překonávalo 1 Mpix, byly postupně nahrazovány a překonávány stále kvalitnějšími přístroji s vyšším a vyšším rozlišením. V současnosti dosáhly neprofesionální přístroje rozlišení kolem 5 Megapixelů. Stále to však není dost na to, aby se dosáhlo kvalit snímků srovnatelných s klasickým kinofilmem, a každé další zvyšování počtu světločivných prvků na čipu přináší neúměrně vyšší cenu.

Dva velké problémy digitální fotografie

Jedno z velkých omezení současných optických čipů, které zajišťují sejmutí obrazu, jsou vysoké náklady na další zvyšování počtu snímacích bodů. Další problém je ve výrazně delší době expozice. Nejsou to samozřejmě jediné překážky, které brání opravdu masovému rozšíření digitálních fotoaparátů a jejich vítězství nad kinofilmovými přístroji, ale jsou to patrně ty největší a je jim výrobci věnována náležitá pozornost.

Trocha teorie

V digitálních fotoaparátech se ke snímání obrazu používají CCD nebo CMOS optické čipy.

Současné CCD prvky využívají fotodiody, což jsou světlocitlivé prvky, které dokáží intenzitu dopadajícího světla převést na elektrický náboj, přičemž platí přímá úměra mezi počtem emitovaných elektronů a intenzitou dopadajícího světla. Informace z každé diody je pak zpracována a převedena do číselné neboli digitální podoby. Barvu obraz získá díky barevným filtrům, které jsou předsazeny každé jednotlivé diodě. Vzhledem k tomu, že minimální počet barev, které jsou schopny svou kombinací vytvořit jakoukoliv další barvu, jsou tři, a dále s ohledem na technologii jeden výsledný obrazový bod vzniká porovnáním celkem tří nebo čtyř sousedních buněk. Tyto buňky musí mít nad sebou filtr zelený, modrý, červený a ještě jeden zelený. To v podstatě znamená, že je obrazových bodů přibližně o polovinu méně než diod.

Obdobně systém funguje i u CMOS čipů, které se mohou chlubit nižší spotřebou, nižšími náklady na výrobu, ale v současné době menší kvalitou snímků.

SuperCCD

Skladba obrazového čipu SuperCCDTak trochu kouzelnické řešení, které má zvětšit výsledné obrazové rozlišení, přinesla firma Fuji a nazvala jej superCCD a v současné době předvádí již jeho 3. generaci. Trik je v několika změnách oproti klasickému CCD. První změna spočívá ve tvaru a uspořádání světločivných buněk. Místo čtverců či obdélníků pravidelně uspořádaných vedle sebe Fuji vytvořila prvky ve tvaru osmihranné plástve, které umístila na diagonály. Dalším krokem bylo zvýšení citlivosti obrazu pomocí mikročočky pro každou plástev. Konečně poslední a nejvíce kouzelnický trik předvedla společnost v užití algoritmu, který dokáže - zjednodušeně popsáno - porovnáním barev sousedních bodů na sejmutém obraze vypočítat pravděpodobnou barvu bodu mezi nimi a takto vypočítaný bod vložit do obrazu, čímž samozřejmě dosáhne většího výsledného rozlišení. Pro příklad nový superCCD prvek počtem 6,2 milionu bodů dokáže vytvořit obraz s rozlišením 12 Mpix.

Foveon X3

Foveon X3 využívá skutečnosti, že barvy červená, zelená a modrá pronikají v křemíkovém senzoru do různých hloubekSkutečnou revolucí však je včera oficiálně prezentovaná technologie společnosti Foveon s názvem X3. Ta tvrdí, že se jí podařilo jako první a jediné na světě vytvořit takový optický čip, jehož jednotlivé buňky dokáží zachytit barvu. Porovnáme-li to s klasickým CCD prvkem, kde každá z buněk měří pouze intenzitu jedné barvy propuštěné filtrem a následně potřebuje tři až čtyři tyto buňky k vytvoření jednoho barevného bodu, jednalo by se o velice jednoduché zvýšení konečného rozlišení troj- až čtyřnásobně.

Výsledný obraz je pak dle firemních informací ostřejší, s lepším barevným podáním a hlavně prý přináší za cenu klasického CCD dvojnásobné rozlišení.

Zjistit, nakolik je tato technologie konkurenceschopná, bude moci spíše profesionální uživatel ke konci února, kdy hodlá společnost Sigma Corporation vypustit svůj profesionální digitální fotoaparát SD9 SLR osazený čipem X3.


Témata: DigiFoto

Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Kosmonauti ji nosili na hlavě. Teď si 360° kameru Vuze může koupit každý

360stupňová 3D kamera Vuze

Akční VR kamera Vuze je jednou z nemnoha, která umí natáčet 360° videa ve 3D a s výsledným rozlišením 4K pro každé oko....

Nová zrcadlovka od Nikonu má tiché focení a snímek udělá i z negativu

Nový Nikon D850 "pod rentgenem“

Tento měsíc společnost Nikon uvedla novou digitální zrcadlovku D850 s plnoformátovým čipem s rozlišením 45,4 Mpix.

Foťák, ze kterého se babičky zblázní. Spoušť stiskne umělá inteligence

Chytrý fotoaparát Google Clips

Nový fotoaparát od společnosti Google se obejde bez fotografa. Stačí jej umístit do místa, kde se něco děje - například...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz