Revoluční klon ICQ od tvůrců WinAmpu málem skončil v koši

  • 6
Nullsoft se opět postaral o pořádný rozruch. Duchovní otci přehrávače Winamp a P2P protokolu Gnutella vypustili převratnou aplikaci Waste pro bezpečnou internetovou komunikaci à la ICQ. Mateřská firma AOL sice dala projekt ihned zastavit, Waste si však díky GPL našel cestu mezi uživatele internetu.

Programátorská dílna Nullsoft, která stojí za famózním přehrávačem Winamp, se už podruhé zprotivila svým chlebodárcům. Firma, která je součástí internetového gigantu AOL Time Warner, si před lety "zavařila" uveřejněním P2P protokolu a síťového klienta Gnutella. Nyní vytvořila převratný komunikační software Waste, který kromě zasílání zpráv umožňoval sdílení souborů - a AOL opět zahrozilo. Nullsoft musel aplikaci ze stránek stáhnout, ale ta díky GPL licenci žije dál svým vlastním životem.

Software téměř bez budoucnosti...
Programu Waste se dostalo obrovské popularity na světových zpravodajských serverech. Redaktoři blahořečili revoluční aplikaci, která spojuje zabezpečenou komunikaci a sdílení souborů mezi uživateli. Kvůli druhé zmíněné vlastnosti popisovali software jako P2P aplikaci, čehož se AOL, mateřská firma Nullsoftu zalekla a přikázala projekt zastavit. Programátoři museli na své stránky umístit noticku, informující návštěvníky o tom, že umístění jejich díla na serveru nebylo autorizované. Web Nullsoftu žádá všechny, kteří si program stačili stáhnout, o smazání všech existujících kopií.

Waste

... což by byla škoda!
Waste je aplikace relativně jednoduchá a malá - její distribuční archiv pro Windows zabírá pouhých 170 kB, při instalaci pak ukousne 300 kB. Program může spojovat malé skupiny spolupracovníků či komunity o nejvíce 50 členech. Ti spolu mohou komunikovat buď soukromě nebo v diskusní místnosti podobné IRC. Waste sice umožňuje sdílení souborů, ale do klasického P2P má daleko. Vyhledávání souborů, download a upload jsou totiž možné jen a pouze s uživateli, kteří se nacházejí ve vašem seznamu kontaktů. Svá data tak nedáváte všanc neznámým stahovačům.

Silné zabezpečení programu je cítit na každém kroku. Heslo je šifrované RSA klíčem o šíři 1024, 1536, 2048, 3072 nebo 4096 bitů. Ten se generuje déle než deset sekund a pro skutečně náhodný výběr hodnot se nepoužívá generátor čísel, ale rutina, která sleduje rejdění vaší myši po instalačním okně. Ostatní uživatele můžete přidat jen na základě jeho veřejného klíče a veškeré zprávy a přenosy souborů jsou šifrovány metodou Blowfish, což má zaručit maximální bezpečnost komunikace.

Waste

A jedeme dál
Přestože byla distribuce programu oficiálně zastavena, Waste se šíří vesele dál. Kód byl totiž zveřejněn pod licencí GPL, a tak ačkoliv Nullsoft či potažmo AOL tvrdí, že veškeré licence k používání a distribuci byly zrušeny, GPL takové jednostranné vypovězení smlouvy nezná. Na serveru s poetickým názvem waste.kicks-ass.net vznikla prakticky vzápětí tzv. fan-site, kde je ke stažení jak kompilovaná aplikace pro Windows, tak i zdrojové kódy. Najdete zde také vysvětlení principů fungování sítě i průvodce instalací a spuštěním programu.

Waste

Waste tak patrně bude následovat kročeje Gnutelly, dalšího dítka Justina Frankela, hlavního programátora Nullsoftu. Také ji uvrhla AOL v nemilost a nyní je její protokol jedním z nejrozšířenějších prostředků ke sdílení dat. Waste si zase může dělat velké ambice na post nejbezpečnějšího software pro internetovou komunikaci.