Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


RIAA najímá na zahlcování P2P sítí specializované firmy

aktualizováno 
Minulý týden byl pro P2P nejčernější za několik posledních měsíců. RIAA posílila spoofing a přidala na seznam obžalovaných v kauze FastTrack firmu Sharman Networks. MPAA se vypořádá s údajně pirátskou online půjčovnou Film88.com.

Zahlcování P2P sítí ze strany hudebního průmyslu sílí
Velká světová vydavatelství pokračují ve spoofingu, tj. zahlcování P2P sítí falešnými hudebními a video soubory. Uživatel takové sítě po stažení mnoha megabajtů dat zjistí, že je v souboru místo vytoužené skladby něco docela jiného. V průběhu tohoto týdne nabral spoofing na intenzitě. Labely si totiž začaly najímat společnosti, kterým za distribuci falešných multimédií platí. Jednou z nich je korejsko-americká společnost Overpeer, podnikající v oblasti internetového software. CEO Overpeeru Marc Morgenstern pro zpravodajský server ZDNet uvedl, že byli zástupci hudebního průmyslu požádáni o pomoc při ochraně autorských práv, a spoofing jednoznačně schvaluje.
Tím ovšem aktivity RIAA & spol. nekončí. Představitelé organizací dále zvažují žaloby vůči jednotlivým osobám, které si mezi sebou MP3 soubory vyměňují. Hlavně internetoví piráti jsou podle RIAA zodpovědní za loňský 5% pokles prodeje CD.
O uvedení plánu do praxe však zatím nebylo rozhodnuto. Je totiž více než pravděpodobné, že podobná akce by ještě zhoršila postoj hudebních fanoušků k RIAA a "velké pětce" a trh by zaznamenal další kritický propad.

Sharman Networks čeká kvůli síti KaZaA americký soud
Ze stejného informačního zdroje pochází i další zpráva. Americký soud, zabývající se žalobou hudebního a filmového průmyslu proti P2P sítím, povolil připsat na seznam obviněným ke Groksteru, StreamCast Networks a holandské KaZaA BV, která původně stála za systémem KaZaA, také nynějšího správce této sítě, společnost Sharman Networks. Ta je zaregistrována na nezávislém ostrově Vanuatu, který je daňovým rájem, ale, jak se ukázalo, nikoliv ochranným štítem proti americké justici. Společnost sama si je však jista, že vývoj a distribuce software pro decentralizovanou P2P síť není možné soudně napadnout. V oficiálním stanovisku se praví: "Jsme pevně přesvědčeni, že distribuce programu KaZaA Media Desktop je nejen legální, ale je stěžejní aplikací pro budoucí vývoj Peer-To-Peer technologií. Věříme, že soud naše stanovisko potvrdí." Případ sleduje početná komunita uživatelů, právníků a bojovníků za svobodu slova. Společným postupem chtějí pro P2P sítě vytvořit neprůstřelnou obhajobu.

Hollywood zatnul tipec serveru Film88.com
A ještě jedna zpráva od soudních stolic. Organizace Motion Picture Association of America (MPAA, sourozenec RIAA zaštiťující filmová studia) zažalovala již delší dobu nefunkční server Film88.com za porušování autorských práv. Server sloužil jako online videopůjčovna, kde mohl každý návštěvník shlédnout libovolný film přes internetové připojení za poplatek $1. Nyní je mu samozřejmě vytýkána neautorizovaná distribuce filmových děl. Služba byla odstavena již na konci června. Na stránkách se nachází pouze diskusní fórum a oficiální sdělení firmy. V něm se píše, že provozovatelé serveru nabízeli Hollywoodu odvádět 30 % svých příjmů, ale producenti odmítli a označili je za sprosté piráty. MPAA si chce nyní pojistit, že viníci budou potrestáni a filmová služba se neobjeví na internetu za chvíli v jiné podobě. Společnost Broadband Universal totiž od letošního února vlastnila v Malajsii server Movie88, který po zásahu MPAA přestěhovala do Íránu a provozovala jako Film88. Po upozornění filmového průmyslu službu zastavil holandský internetový provider, který serveru poskytl hosting. Kromě vlastníků firmy byl obviněn také malajský obchodník Alex Tan a jeho společnost MasterSurf, sídlící v Kalifornii. Případ bude projednávat kalifornská justice.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...

Tipy na zajímavé weby: Nejnebezpečnější přejezdy v ČR i délka vaší cesty

Nebezpečné přejezdy

Portál Mapotic.com poradí, na které železniční přejezdy v České republice si dát pozor. Cestování po Praze ulehčí...

V Rusku se bojuje o komunikační síť Telegram. Odnáší to Google i Amazon

Messenger Telegram

Rusko se od pondělí snaží zablokovat ruskou obdobu WhatsAppu. Firma se pokouší obejít zákaz i za pomoci služeb Amazonu,...

Najdete na iDNES.cz