Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

RIAA se chystá ničit počítače pirátů účinnými softwarovými zbraněmi

RIAA přitvrzuje v boji proti internetovým pirátům. Organizace vyvíjí nové nástroje, které by měly spolehlivě "sestřelit" počítače uživatelů, nabízejících na internetu copyrightovaný materiál. Co utility s poetickými názvy Mráz a Ticho způsobí a jak se proti nim bránit?

Kolem copyrightové organizace RIAA je v posledních dnech velice rušno. Asociace amerického nahrávacího průmyslu svým urputným bojem proti internetovému pirátství celému odvětví spíše ubližuje, než pomáhá. Po stamiliardové pohledávce za provoz školní výměnné sítě a spamování uživatelů P2P "výchovnými" zprávami se připravuje na další válku. K vítězství mají hudebnímu průmyslu pomoci nové softwarové zbraně.

Vysokoškoláci bez peněz
Čtveřice univerzitních studentů byla obviněna z organizování výměnného obchodu s nelegálními kopiemi hudebních děl ve formátu MP3. Na základě sazby 150.000 USD za každou skladbu se výše náhrady škody vyšplhala na astronomických 97,8 miliard USD. Nakonec sice došlo k mimosoudní dohodě, takže školáci zaplatí celkovou částku ve výši "pouhých" 60 tisíc, nicméně i tím RIAA si proti sobě poštvala nejen všechny studenty, ale také představitele všech dotčených univerzit.

Podle spolužáka jednoho z obviněných "pirátů" sloužil engine pro vyhledávání jakýchkoliv dokumentů ve školní síti. Nebyl prioritně určen ke stahování hudby, studenti jej často využívali především k vyhledávání studijních materiálů. I těch 12 - 17,5 tisíce dolarů budou obvinění studenti splácet několik let. Na jedné ze škol dokonce uspořádali ve prospěch svého kolegy sbírku. Veškeré jejich finanční prostředky "poškození" umělci neuvidí. Poslouží k podpoře boje s pirátstvím.

Blízká setkání třetího druhu
Činovníci RIAA nedávno přistoupili k novému způsobu osvěty uživatelů P2P sítí. Organizace najala blíže nespecifikovanou firmu, jejíž zaměstnanci usedají ke klávesnicím a promlouvají k domnělým pirátům. Tento nápad překvapivě nepochází z hlavy Hilary Rosen, ale zástupců internetové společnosti Verizon. Ti totiž ve sporu o zveřejnění identity uživatele systému KaZaa argumentovali, že RIAA může vystopovaného jedince kontaktovat přímo přes chatové rozhraní síťového klienta, a nemusí obtěžovat providera.

RIAA se této myšlenky chytila s neuvěřitelnou rychlostí. Pracovníci firmy od minulého úterý již oslovili přes 200.000 uživatelů. Každý týden plánují rozeslat další miliony upozornění typu: "Zdá se, že z vašeho počítače nabízíte ostatním hudbu chráněnou autorským zákonem. Distribuce a stahování copyrightované hudby z internetu bez povolení majitele autorských práv je nelegální." Piráti jsou upozorněni, že je lze snadno identifikovat a hnát k trestně právní odpovědnosti.

V P2P sítích budou řádit Mráz a Ticho
RIAA se také vrací k oblíbenému tématu hackování počítačů připojených k P2P sítím. Na pokyn organizace je vyvíjeno několik specializovaných softwarových nástrojů. Zatímco jeden z nich "pouze" přesměruje adresy domácích stránek P2P služeb na knihovny s legálními downloady, další dva s prozaickými názvy Mráz a Ticho jsou o poznání drsnější. Mráz způsobí zatuhnutí počítače a uživatel, donucený k restartu, přijde o všechna aktuálně zpracovávaná data. Druhý program zapříčiní skutečné ticho v příbytku pirátově, neboť proskenuje pevný disk a smaže všechny "nelegální hudební kopie". Zatímco první z násilnické dvojice již je připraven k akci, na Tichu se stále pracuje. Dosud totiž omylem mazal i legální hudební soubory.

Obrana je snadná
Americká nahrávací asociace si patrně myslí, že zákon platí jen pro její soupeře. Taková činnost totiž nemá legislativní podporu, "hackerský" zákon Howarda Bermana v Kongresu nakonec neprošel. Uživatelé P2P se mohou bránit sami, a to velice jednoduše. K odhalení falešných, potenciálně infikovaných souborů již delší dobu slouží tzv. HASH klíče - každý unikátní soubor má vlastní klíč, s jehož pomocí lze identifikovat totožné kopie. Na síti FastTrack (KaZaa, Grokster...) zase o souborech vypovídá hodnocení kvality obsahu.

Proti dotěrným "chatařům", kteří narušují vaše soukromí, se rekrutují dobrovolníci z celého světa: Zaznamenávají IP adresy používané pracovníky copyrightových organizací a firem jimi najímaných. Pro zamezení přístupu neoprávněných osob k počítači pak stačí použít libovolný softwarový firewall nebo specializovanou aplikaci, např. PeerGuardian.

Vyplývá z toho jediné: stejně jako v případě ochran audio CD, i prostředky vynaložené na vývoj škodlivých aplikací jsou jen a jen vyhozené peníze, které by mohly být investovány mnohem účelněji - například na zlevnění fyzických nosičů a větší dostupnost legální hudby online. Ani ve čtvrtém roce bitev proti internetovému pirátství nahrávací společnosti nepochopily základní zákonitosti moderního trhu. Takto svou válku nikdy nevyhrají.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 118 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 118 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Týrají nabíječky a elektroauta, aby pak netrpěl řidič

v diskusi je 28 příspěvků

23. dubna 2024

Prozkoumali jsme speciální laboratoř, kde E.ON v extrémních podmínkách testuje nabíjecí stanice pro...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Jediný vrtulník, který létal na jiné planetě, se loučí poslední zprávou

v diskusi je 9 příspěvků

22. dubna 2024  17:31

Tři roky poté, co se vůbec poprvé na jiné planetě sluneční soustavy roztočily rotory létajícího...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...