Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rio 600 - MP3 přehrávač až se 372MB paměti (recenze)

  0:10aktualizováno  0:10
Měli jsme možnost vyzkoušet poslední model přenosného MP3 přehrávače u nás dobře známé značky Rio. Rio 600 podporuje více kompresních formátů, ID3 tag a nabízí možnost rozšířit paměť až na 372 MB.
Přenosné přehrávače RIO patří k průkopníkům využití MP3 formátu a jsou velmi dobře známé i u nás. Před dlouhým časem jsme vám představili první MP3 přehrávač Rio 300. Od té doby se mnohé změnilo a nároky stouply. Výrobce - firmu Diamond Multimedia - zakoupila americká společnost S3, která dále pokračuje ve vývoji těchto úspěšných výrobků. Nyní jsme měli díky laskavosti firmy CNC, která je prodejcem těchto přehrávačů v České republice, možnost vyzkoušet poslední model Rio 600.

Rio na první pohled upoutá svým designem, který se zcela liší od předchozích modelů. Rio 600 je vytvořeno ergonomicky, aby co nejlépe zapadlo do dlaně a umožnilo pohodlné ovládání. Výrobce zachytil módní trend, který se prosadil u mobilních telefonů, a k přehrávači bude možné dokoupit přední panel v několika barevných provedeních. Panel se vyznačuje maximální jednoduchostí, tvoří jej oválný displej a několik ovládacích prvků.

Ovládání je velmi praktické - tři tlačítka (tlačítko pro vyvolání menu, dvě tlačítka pro ovládání hlasitosti), ostatní funkce se ukrývají v jediném kolečku (joypadu). Kolečko slouží pro všechny funkce ovlivňující přehrávání (play, pauza, stop, skok dopředu a dozadu), zároveň jej využijete k procházení menu a aktivaci položek. Na vrchu přehrávače je umístěn vypínač, který plní i funkci zámku proti nechtěnému stisknutí tlačítek při přehrávání.

Přehrávač si můžete okamžitě vyzkoušet, protože výrobce uložil do paměti několik písní a mluvený úvod. Zjistíte, že Rio není pouhý MP3 přehrávač, ale umožňuje i podporu dalších kodeků. V současné době zvládá kromě MP3 formát Microsoft Windows Media (WMA), který se značně rozšířil, v němž jsou i úvodní ukázky. Přehrávač podporuje také technologii Intertrust pro přehrávání zabezpečených zvukových souborů. S MP3 soubory nebudete mít žádné problémy, podporovaná rychlost datového toku je 16 - 320 kb/s.

Zvuk Ria je, jak je u této značky zvykem, kvalitní. Dodávaná sluchátka (špunty) nejsou ovšem určena pro náročný poslech. Jejich předností je způsob uchycení, díky němuž sluchátka bezpečně drží a nepřekážejí ani při sportování. Barvu zvuku si můžete výrazně upravit pomocí ekvalizéru, který nabízí řadu předvoleb podle hudebních žánrů (rock, jazz, mluvené slovo, ...) i možnost uživatelského nastavení. Rio nabízí obvyklé módy přehrávání (opakovaně, náhodně) a dovoluje vytvářet ze skladeb v paměti vlastní playlisty. Hlasitost přehrávače je více než dostatečná, maximální hlasitost využijete pouze v případě, že chcete přijít o sluch. Hlasitost se nastavuje po skocích (1-20) a neškodilo by zvolit jemnější rozlišení mezi jednotlivými stupni.

Velkou předností přehrávače je display. Přes nezvyklý tvar jsou všechny informace velmi dobře viditelné a večer určitě oceníte zadní osvětlení displeje. Přehrávač zobrazuje kromě obvyklých informací i údaje z ID3 tagu. Vedle názvu skladby se střídavě zobrazují jméno interpreta, název alba a informace o délce, datovém toku a použitém kodeku. Potěšitelné jsou další informační možnosti přístroje, obsahuje navíc hodiny a kalendář.

Přehrávač je vybaven zabudovanou pamětí flash o velikosti 32 MB. To se dnes může zdát málo (standardem by mělo být 64 MB), ale paradoxně právě paměťové možnosti jsou nejzajímavější vlastností Ria 600. Tento přehrávač totiž umožňuje rozšíření paměti až na 372 MB. Přestože elektronika rychle zastarává, Rio 600 má tak možnost přežít delší časový horizont než konkurenční přehrávače. Jediným problémem je, že nelze využít přímo paměťových karet, ale je nutné zakoupit rozšiřující paměťový nástavec od výrobce přehrávače, který zatím připravil pouze verzi se 64 MB paměti.

Pro přenos zvukových souborů do přehrávače je nutný počítač vybavený rozhraním USB, které umožňuje velmi rychlý "download" do přehrávače. Dodávaný kabel je dosti krátký, zejména nemáte-li počítač přímo na stole. Majitele počítačů Macintosh potěší, že je kromě PC (Windows) podporována i jejich platforma. Z CD je nutno nainstalovat USB ovladač a program Rio Audio Manager 3.2. Tento víceúčelový program nezajišťuje pouze přenos souborů, ale také vytváření a organizování zvukových nahrávek na počítači či hledání zvukových souborů na internetu. Program nabízí mnohem širší uplatnění, a protože jeho freewarovou verzi můžete získat na internetu, budeme se mu v blízké budoucnosti věnovat samostatně.

Pro napájení přehrávače se používá jeden alkalický článek AA, který je dodáván s přístrojem. Vydrží přes deset hodin hraní. V efektním balení dále s vlastním přehrávačem získáte sluchátka, pouzdro, datový kabel, instalační CD. Uživatelská příručka je v angličtině, ale český distributor dodává i manuál v češtině. Na domovských stránkách přehrávačů Rio výrobce nabízí i další příslušenství. Kromě barevných krytů a rozšíření paměti je to automobilový adaptér ve tvaru kazet, kvalitnější sluchátka a VKV přijímač s dálkovým ovládáním. Ne všechny položky jsou však v současné době k dispozici.

Nejste-li rozhodnuti, který MP3 přehrávač koupit, Rio 600 se zdá velmi dobrou volbou. Podpora dalších kompresních formátů, ID3 tagu a zejména zmíněné možnosti rozšíření paměti jsou výraznými přednostmi. Pouze cena by mohla být vzhledem k velikosti základní paměti nižší.

Výrobce: S3
Website: www.riohome.com
Cena: 9870 Kč bez DPH

Autor:Nejčtenější

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Dlouhá výdrž, velmi dobrý zvuk, skvělý bezdrát. Cloud Flight potěšil

HyperX Cloud Flight. Sluchátka, mikrofon, USB dongle pro bezdrátové připojení k...

Vyzkoušeli jsme povedený bezdrátový headset s výbornou výdrží akumulátoru a naprosto bezproblémovým bezdrátovým...

Prodeje hudebních CD klesají, Best Buy je v létě přestane prodávat

Hudební CD jsou vytlačovány streamovacími službami.

Jeden z největších prodejců elektroniky v USA v létě skončí s hudebními CD. Druhý největší diskontní řetězec chce...

Můžete být mezi prvními: nespoutané Xavian Prometeo hrají v Praze

Reprosoustava Prometeo.

Dnes a v sobotu si můžete na výstavě audio a video techniky v Praze poslechnout a prohlédnout to nejlepší od...

Najdete na iDNES.cz