Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rio 600 - MP3 přehrávač až se 372MB paměti (recenze)

  0:10aktualizováno  0:10
Měli jsme možnost vyzkoušet poslední model přenosného MP3 přehrávače u nás dobře známé značky Rio. Rio 600 podporuje více kompresních formátů, ID3 tag a nabízí možnost rozšířit paměť až na 372 MB.
Přenosné přehrávače RIO patří k průkopníkům využití MP3 formátu a jsou velmi dobře známé i u nás. Před dlouhým časem jsme vám představili první MP3 přehrávač Rio 300. Od té doby se mnohé změnilo a nároky stouply. Výrobce - firmu Diamond Multimedia - zakoupila americká společnost S3, která dále pokračuje ve vývoji těchto úspěšných výrobků. Nyní jsme měli díky laskavosti firmy CNC, která je prodejcem těchto přehrávačů v České republice, možnost vyzkoušet poslední model Rio 600.

Rio na první pohled upoutá svým designem, který se zcela liší od předchozích modelů. Rio 600 je vytvořeno ergonomicky, aby co nejlépe zapadlo do dlaně a umožnilo pohodlné ovládání. Výrobce zachytil módní trend, který se prosadil u mobilních telefonů, a k přehrávači bude možné dokoupit přední panel v několika barevných provedeních. Panel se vyznačuje maximální jednoduchostí, tvoří jej oválný displej a několik ovládacích prvků.

Ovládání je velmi praktické - tři tlačítka (tlačítko pro vyvolání menu, dvě tlačítka pro ovládání hlasitosti), ostatní funkce se ukrývají v jediném kolečku (joypadu). Kolečko slouží pro všechny funkce ovlivňující přehrávání (play, pauza, stop, skok dopředu a dozadu), zároveň jej využijete k procházení menu a aktivaci položek. Na vrchu přehrávače je umístěn vypínač, který plní i funkci zámku proti nechtěnému stisknutí tlačítek při přehrávání.

Přehrávač si můžete okamžitě vyzkoušet, protože výrobce uložil do paměti několik písní a mluvený úvod. Zjistíte, že Rio není pouhý MP3 přehrávač, ale umožňuje i podporu dalších kodeků. V současné době zvládá kromě MP3 formát Microsoft Windows Media (WMA), který se značně rozšířil, v němž jsou i úvodní ukázky. Přehrávač podporuje také technologii Intertrust pro přehrávání zabezpečených zvukových souborů. S MP3 soubory nebudete mít žádné problémy, podporovaná rychlost datového toku je 16 - 320 kb/s.

Zvuk Ria je, jak je u této značky zvykem, kvalitní. Dodávaná sluchátka (špunty) nejsou ovšem určena pro náročný poslech. Jejich předností je způsob uchycení, díky němuž sluchátka bezpečně drží a nepřekážejí ani při sportování. Barvu zvuku si můžete výrazně upravit pomocí ekvalizéru, který nabízí řadu předvoleb podle hudebních žánrů (rock, jazz, mluvené slovo, ...) i možnost uživatelského nastavení. Rio nabízí obvyklé módy přehrávání (opakovaně, náhodně) a dovoluje vytvářet ze skladeb v paměti vlastní playlisty. Hlasitost přehrávače je více než dostatečná, maximální hlasitost využijete pouze v případě, že chcete přijít o sluch. Hlasitost se nastavuje po skocích (1-20) a neškodilo by zvolit jemnější rozlišení mezi jednotlivými stupni.

Velkou předností přehrávače je display. Přes nezvyklý tvar jsou všechny informace velmi dobře viditelné a večer určitě oceníte zadní osvětlení displeje. Přehrávač zobrazuje kromě obvyklých informací i údaje z ID3 tagu. Vedle názvu skladby se střídavě zobrazují jméno interpreta, název alba a informace o délce, datovém toku a použitém kodeku. Potěšitelné jsou další informační možnosti přístroje, obsahuje navíc hodiny a kalendář.

Přehrávač je vybaven zabudovanou pamětí flash o velikosti 32 MB. To se dnes může zdát málo (standardem by mělo být 64 MB), ale paradoxně právě paměťové možnosti jsou nejzajímavější vlastností Ria 600. Tento přehrávač totiž umožňuje rozšíření paměti až na 372 MB. Přestože elektronika rychle zastarává, Rio 600 má tak možnost přežít delší časový horizont než konkurenční přehrávače. Jediným problémem je, že nelze využít přímo paměťových karet, ale je nutné zakoupit rozšiřující paměťový nástavec od výrobce přehrávače, který zatím připravil pouze verzi se 64 MB paměti.

Pro přenos zvukových souborů do přehrávače je nutný počítač vybavený rozhraním USB, které umožňuje velmi rychlý "download" do přehrávače. Dodávaný kabel je dosti krátký, zejména nemáte-li počítač přímo na stole. Majitele počítačů Macintosh potěší, že je kromě PC (Windows) podporována i jejich platforma. Z CD je nutno nainstalovat USB ovladač a program Rio Audio Manager 3.2. Tento víceúčelový program nezajišťuje pouze přenos souborů, ale také vytváření a organizování zvukových nahrávek na počítači či hledání zvukových souborů na internetu. Program nabízí mnohem širší uplatnění, a protože jeho freewarovou verzi můžete získat na internetu, budeme se mu v blízké budoucnosti věnovat samostatně.

Pro napájení přehrávače se používá jeden alkalický článek AA, který je dodáván s přístrojem. Vydrží přes deset hodin hraní. V efektním balení dále s vlastním přehrávačem získáte sluchátka, pouzdro, datový kabel, instalační CD. Uživatelská příručka je v angličtině, ale český distributor dodává i manuál v češtině. Na domovských stránkách přehrávačů Rio výrobce nabízí i další příslušenství. Kromě barevných krytů a rozšíření paměti je to automobilový adaptér ve tvaru kazet, kvalitnější sluchátka a VKV přijímač s dálkovým ovládáním. Ne všechny položky jsou však v současné době k dispozici.

Nejste-li rozhodnuti, který MP3 přehrávač koupit, Rio 600 se zdá velmi dobrou volbou. Podpora dalších kompresních formátů, ID3 tagu a zejména zmíněné možnosti rozšíření paměti jsou výraznými přednostmi. Pouze cena by mohla být vzhledem k velikosti základní paměti nižší.

Výrobce: S3
Website: www.riohome.com
Cena: 9870 Kč bez DPH

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Až deset tisíc skladeb. Spotify zvyšuje limit na stahování

Spotify

Spotify zvýšilo limit skladeb, které si lze z jednoho účtu stáhnout, na deset tisíc. Platí pro pět zařízení, a celkem...

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Soundbar s Dolby Atmos se LG téměř povedl, filmový zvuk vás pohltí

Soundbar LG SK10Y

Čas od času si při testování říkám „safra to je dobré“ a o něco později si plácnu na čelo a divím se, jak to mohli...

SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9
SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9

Prach, drobky, chuchvalce vlasů všude po bytě – zažíváme to všechny. Dennodenně svádíme boj se šňůrou, špatným ovládáním a především hlukem. Nepořádek vítězí. Tomu je díky vysavači Pure D9 od Electroluxu konec!

Najdete na iDNES.cz