Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Roboti jsou již schopni pomoci i nemocným lidem

aktualizováno 
S nedostatkem ošetřovatelů pečujících o handicapované nebo staré lidi se potýká také Japonsko. Problém se tu nesnaží řešit s pomocí přistěhovalců, nýbrž nejmodernějších technologií - v sociálních službách budou pomáhat roboti.

"Japonsko se narozdíl od Evropy zdráhá vpustit do země levné pracovní síly ze zahraničí. Nemyslím, že se to v nadcházejících letech změní, takže roboti jsou jediným řešením," uvedl podle agentury Reuters Takashi Gomi, president společnosti, která vyvinula elektrický vozík pro invalidy, jenž se dovede automaticky vyhýbat překážkám v cestě.

Roboti míří mimo průmyslovou oblast

Roboti jsou i v Japonsku zatím nasazováni zejména v průmyslové výrobě, ale jejich dalším typickým působištěm se stanou domy sociální péče, nemocnice, budou pomáhat v domácnostech důchodců i handicapovaných lidí. Odvětví výroby takových robotů je předvídána skvělá budoucnost, japonskou vládou vypracovaná analýza uvádí, že v roce 2015 bude roční poptávka po mimoprůmyslových robotech nasazených ve službách přesahovat hodnotu jednoho biliónu jenů. V té době má být každý čtvrtý Japonec ve věku 65 let či více.

Japonští vývojáři se nyní intenzivně zabývají návrhy robotů, kteří budou uspokojovat nejrozličnější potřeby lidí ve zdravotnictví a sociální oblasti. Sami potřební lidé přitom nové vynálezy často vítají. "Jsou lidé, co říkají, že by uvítali při osobní hygieně raději pomoc robota, než spoléhali na pomoc jiného člověka," říká Naoki Tanaka z neziskové organizace, která se zabývá péčí o staré lidi.

Nechte se ošetřit na lůžku i vynést na horu

Řada z vynálezů již také opouští rýsovací prkna a je postupně uváděna do praxe. Firma Yaskawa Electric Corporation prodává rehabilitační roboty od roku 2000. V nabídce má například robota pomáhajícího při fyzikální terapii lidí na lůžku, kteří se zotavují třeba z následků infarktu. Robot je umístěn vedle lůžka pacienta a pomáhá mu pohybovat částmi těla.

Terapeutický robot

Profesor Yoshiyuki Sankai zase navrhl speciální oblek, který pomůže v pohybu lidem s ochablým svalstvem nebo přidá sílu pracovníkům, kteří se o takové lidi starají. Oblek připomíná součást výzbroje postav z vědeckofantastických filmů. Zařízení je připoutáno k nohám, rukám i zádům člověka a sestává z počítače, bateriemi poháněných motorů a bioelektrických senzorů, které slouží k detekci signálů vysílaných do svalů. Oblek s názvem HAL (Hybrid Assistive Limb) dovede předvídat záměry pohybu člověka a například mu umožní zvedat předměty vážící několik desítek kilogramů, jako by vážily jen pár kilo.

Tento měsíc má oblek projít náročnou praktickou zkouškou v terénu. Seiji Uchida, jenž je připoután na vozík od dopravní nehody v roce 1983, bude vynesen na 4,165 m vysokou horu Breithorn ve švýcarských Alpách fyzikálním terapeutem Takeshi Matsumotem, který bude posílen HALem. Matsumoto bude muset vynést na horu 150 kilogramů - tolik dohromady váží speciální oblek a Seiji Uchida.

' target=ifoto>Robot HAL

Roboty, kteří dovedou předvídat pohyb a záměry člověka, vyvíjí také společnost Nomura Unison. Jejich Partner Ballroom Dance Robot dovede tančit valčík. Robot má podobu ženy v společenských šatech a s pomocí senzorů umí reagovat na pohyby partnera. Robot ovšem nebyl vyvíjen pouze pro účely tančení valčíku. "Myslíme, že v budoucnosti lze tuto technologii využít v řadě oblastí včetně péče o staré lidi," uvedl Minoru Nomura, president Nomura Unison.

Taneční robot

' target=ifoto>

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Apple opravuje klávesnice u MacBooků, nebo vrátí peníze

MacBook Pro s Retina displejem

Některé klávesnice notebooků MacBook a MacBook Pro dělaly věci, které neměly. Firma je nyní svolává k opravě.

Microsoft ukazuje rybičky, které mu plavou kolem datového centra

Webkamera sleduje dění kolem potopených í serverů v rámci projektu Natick od...

Microsoft má pod mořem datové centrum. Aby tento projekt zpropagoval, přidal k němu webkameru, která sleduje podmořský...

Evropská komise pokutovala Asus, Philips a další za šikanu obchodníků

Jakmile velkoprodejce elektrospotřebičů HP Tronic vyprodá skladové zásoby,...

Antimonopolní orgán Evropské unie udělil vysokou pokutu výrobcům spotřební elektroniky a výpočetní techniky za to, že...

Najdete na iDNES.cz