Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


RockSteady 2.1 - vyrovnávání hlasitosti MP3 pro Winamp

  0:45aktualizováno  0:45
Častým problémem při přehrávání MP3 souborů je nestejná úroveň jejich hlasitosti, jež při přehrávání z playlistu působí dosti rušivě. Používáte-li přehrávač Winamp, je tu pro vás řešení ve formě pluginu RockSteady.
Častou bolestí při přehrávání MP3 souborů bývá nestejná hladina hlasitosti, na níž jsou skladby nahrány. Přestože písně většinou pocházejí z kompaktních disků, ani to není zárukou stejné úrovně nahrávání. Jedinou účinnou obranou proti tomu je používat při grabování funkci normalizace, která WAV soubory převede na stejnou předem nastavenou úroveň hlasitosti. Zejména mícháte-li více skladeb z různých zdrojů, je jejich normalizování nezbytné.

Potíž nastává, máte-li skladby již v komprimované formě nebo získáváte "empétrojky" z dalších zdrojů, zejména z Internetu. Pokud si sestavíte playlisty z takto získaných souborů, máte stoprocentní jistou, že skladby nebudou vykazovat stejnou úroveň hlasitosti. Přehrávání z playlistu, kde jedna skladba není skoro slyšet a po zesílení na vás další písnička bude řvát, je opravdu nepříjemné. Jediným dokonalým řešením je převést soubory do formátu WAV, normalizovat je na stejnou úroveň a opět je zkomprimovat do MP3. Úskalí tohoto postupu je zřejmé. Opakovaným kódováním dochází k poklesu kvality uloženého zvuku.

Naštěstí i zde existuje softwarové řešení, které umožní vyrovnat hladinu hlasitosti přehrávaných souborů, aniž byste museli obětovat kvalitu svých nahrávek. Jedinou podmínkou je, že musíte pro reprodukci používat přehrávač Winamp. Pro tento proslulý MP3 software existuje velké množství pluginů, jež mu dodávají další funkce a vlastnosti. Mezi DSP (Digital Sound Processing) pluginy, které ovlivňují přehrávaný zvuk, nalezneme i takové, jež řeší zmíněný problém.

RockSteady je DSP plugin pro Winamp a také pro přehrávač Apollo, který vyrovnává zvukovou úroveň reprodukce (tzv. komprese dynamického rozsahu signálu). Tzn. že tiché zvuky jsou zesilovány a uživatel nemusí nestále měnit nastavení hlasitosti u přehrávače mezi jednotlivými skladbami nebo v obzvláště tichých pasážích písně. Pro milovníky hlasitého poslechu navíc vzniká možnost nastavit hlasitější, "masivnější "zvuk jakým se vyznačují některé rozhlasové stanice a hudební televize, které zpracovávají výstupní signál obdobným způsobem jako plugin.

Dynamická komprese se odlišuje od výše zmíněné normalizace. Při normalizaci se úroveň hlasitosti mění podle pevného kritéria, jež se řídí podle nejhlasitějších míst skladeb. Dynamická komprese mění hlasitost v závislosti na relativních rozdílech mezi hlasitými a tichými místy ve skladbě, čímž dochází k určitým posunům proti originálu.

Plugin si můžete stáhnou jako samorozbalovací soubor nebo ve formě archivu Zip, který rozpakujete do adresáře pro pluginy Winampu. RockSteady aktivujete stejně jako jiné DSP pluginy tím, že jej vyberete v preferencích Winampu. Plugin umožňuje řadu různých nastavení, ale pokud si nejste jisti, můžete použít čtyři přednastavené hodnoty. V případě, že byste s ním nebyli spokojeni, můžete vyzkoušet další obdobný plugin AudioStocker PRO, který vznikl dříve. AudioStocker PRO, o němž jsme již psali v našem přehledu pluginů pro Winamp, je však o něco náročnější na rychlost procesoru a paměť počítače.


Autor: Piettro Pro (Peter Petrov)
Website: http://piettropro.cjb.net/
Platforma: Windows 95/98
Cena: freeware

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

Tipy a triky pro Windows 10

Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

Ilustrační foto - počítač

Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

Najdete na iDNES.cz