Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


RockSteady 2.1 - vyrovnávání hlasitosti MP3 pro Winamp

  0:45aktualizováno  0:45
Častým problémem při přehrávání MP3 souborů je nestejná úroveň jejich hlasitosti, jež při přehrávání z playlistu působí dosti rušivě. Používáte-li přehrávač Winamp, je tu pro vás řešení ve formě pluginu RockSteady.
Častou bolestí při přehrávání MP3 souborů bývá nestejná hladina hlasitosti, na níž jsou skladby nahrány. Přestože písně většinou pocházejí z kompaktních disků, ani to není zárukou stejné úrovně nahrávání. Jedinou účinnou obranou proti tomu je používat při grabování funkci normalizace, která WAV soubory převede na stejnou předem nastavenou úroveň hlasitosti. Zejména mícháte-li více skladeb z různých zdrojů, je jejich normalizování nezbytné.

Potíž nastává, máte-li skladby již v komprimované formě nebo získáváte "empétrojky" z dalších zdrojů, zejména z Internetu. Pokud si sestavíte playlisty z takto získaných souborů, máte stoprocentní jistou, že skladby nebudou vykazovat stejnou úroveň hlasitosti. Přehrávání z playlistu, kde jedna skladba není skoro slyšet a po zesílení na vás další písnička bude řvát, je opravdu nepříjemné. Jediným dokonalým řešením je převést soubory do formátu WAV, normalizovat je na stejnou úroveň a opět je zkomprimovat do MP3. Úskalí tohoto postupu je zřejmé. Opakovaným kódováním dochází k poklesu kvality uloženého zvuku.

Naštěstí i zde existuje softwarové řešení, které umožní vyrovnat hladinu hlasitosti přehrávaných souborů, aniž byste museli obětovat kvalitu svých nahrávek. Jedinou podmínkou je, že musíte pro reprodukci používat přehrávač Winamp. Pro tento proslulý MP3 software existuje velké množství pluginů, jež mu dodávají další funkce a vlastnosti. Mezi DSP (Digital Sound Processing) pluginy, které ovlivňují přehrávaný zvuk, nalezneme i takové, jež řeší zmíněný problém.

RockSteady je DSP plugin pro Winamp a také pro přehrávač Apollo, který vyrovnává zvukovou úroveň reprodukce (tzv. komprese dynamického rozsahu signálu). Tzn. že tiché zvuky jsou zesilovány a uživatel nemusí nestále měnit nastavení hlasitosti u přehrávače mezi jednotlivými skladbami nebo v obzvláště tichých pasážích písně. Pro milovníky hlasitého poslechu navíc vzniká možnost nastavit hlasitější, "masivnější "zvuk jakým se vyznačují některé rozhlasové stanice a hudební televize, které zpracovávají výstupní signál obdobným způsobem jako plugin.

Dynamická komprese se odlišuje od výše zmíněné normalizace. Při normalizaci se úroveň hlasitosti mění podle pevného kritéria, jež se řídí podle nejhlasitějších míst skladeb. Dynamická komprese mění hlasitost v závislosti na relativních rozdílech mezi hlasitými a tichými místy ve skladbě, čímž dochází k určitým posunům proti originálu.

Plugin si můžete stáhnou jako samorozbalovací soubor nebo ve formě archivu Zip, který rozpakujete do adresáře pro pluginy Winampu. RockSteady aktivujete stejně jako jiné DSP pluginy tím, že jej vyberete v preferencích Winampu. Plugin umožňuje řadu různých nastavení, ale pokud si nejste jisti, můžete použít čtyři přednastavené hodnoty. V případě, že byste s ním nebyli spokojeni, můžete vyzkoušet další obdobný plugin AudioStocker PRO, který vznikl dříve. AudioStocker PRO, o němž jsme již psali v našem přehledu pluginů pro Winamp, je však o něco náročnější na rychlost procesoru a paměť počítače.


Autor: Piettro Pro (Peter Petrov)
Website: http://piettropro.cjb.net/
Platforma: Windows 95/98
Cena: freeware

Autor:Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Rozuzlení: Platit je třeba za každý televizor. Výjimku má snad jen IPTV

Příklad televizoru, který je na dobré cestě k nezpůsobilosti pro příjem...

Neexistuje televizor, za který by nebylo podle zákona potřeba platit koncesionářské poplatky. To, že na něj doma nic...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Při nahrávání v Snapchatu nemusíte držet tlačítko. Pokud víte, jak na to

Krok 9: Vraťte se na původní obrazovku. Na pravé straně se vám zobrazí šedé...

Majitelé iPhonů si mohou usnadnit pořizování videí na Snapchatu. Díky integrované funkci AssistiveTouch nemusí držet...

Tipy a triky pro Windows 10: Změna metadat u hudebních souborů

Tipy a triky pro Windows 10

Ukážeme, jak měnit popisky u hudebních souborů, ale také, jak zakázat zobrazovat informační hlášení, jak zakázat...

Tablet vám naklonuje Facebook a zkontroluje příliš drzé aplikace

Tablet pro práci i zábavu

Mezi zajímavými aplikacemi pro tablety tento týden nechybí například nástroj na prověření oprávnění instalovaných...

Najdete na iDNES.cz