Rok 2006 ovládnou obývákové počítače, větší kapacity a miniaturní rozměry

  • 6
Včera začala jedna z největších akcí zaměřená na spotřební elektroniku. Veletrh CES 2006 ukazuje, jak se stále více prolíná běžná spotřební elektronika s výpočetní technikou. Samozřejmě se zvyšují kapacity všech úložných zařízení, rozměry displejů a zmenšuje se velikost přenosných zařízení.

Počítačový průmysl neustále hledá skulinky, jak by zvýšil svou přítomnost v domácnostech. Každá velká výstavní akce posledních let se neobešla bez podrobného popisu toho, jak bude celá domácnost šlapat řízena jedním hlavním počítačem, který bude uživatel moci ovládat odkudkoliv. Některé nápady se uchytily, jiné upadly v zapomnění. S čím přicházejí firmy letos?

Hlavní témata letošního CES

Veletrh spotřební elektroniky, jak by se dal volně přeložit název Consumer Electronics Show (CES) se tak točí například kolem projektů, které mají pomoci s vytvořením digitální domácnosti. Počítače ve tvaru a s funkčností například DVD či harddiskového rekordéru doplňují širokoúhlé ploché obrazovky, které jsou zase o něco větší a reproduktory, jenž vám mají pomoci vžít se do situace předváděné herci na scéně u sledovaného filmu.

Ten film přitom můžete sledovat on-line na vyžádání z virtuální internetové videopůjčovny. A ochuzeni nebudete ani o komunikaci s přáteli, kteří vám mohou psát textové zprávy, volat přes internet díky VoIP technologii a spojení může probíhat včetně obrazu.

Vedle toho lze na výstavišti v americkém Las Vegas objevit spoustu různých udělátek a hračiček, které mohou zaujmout jednak svým designem, ale někdy i svou funkčností. Jako příklad může sloužit kapesní satelitní rádio/MP3 přehrávač velikosti mobilního telefonu.

Rádio/MP3 přehrávač pro satelitní XM příjem 

Intel a AMD soutěží o domácí PC

Intel se rozhodla na veletrhu poprvé veřejnosti v plné parádě představit svou technologii Viiv, která má umožnit počítačovým firmám jednodušší vytvoření sestavy určené pro PC, jenž má sloužit, jako multimediální centrum domácnosti.

Logo Viiv

Nehledejte však za tím žádné velké zázraky, jedná se v podstatě o nabídku více komponent v jednom balíčku včetně softwarové nadstavby, podobně jako to bylo v případě technologie Centrino pro notebooky. Konkurenční AMD se rychle ozvalo, že i ono připravuje podobnou nabídku, kterou nazvalo Live. Vše doplňuje tchajwanská Via, která podobnou s podobnou nabídkou přišla již před lety v podobě platformy Epia pro malé počítače (barebone PC).

Všechno na internet

Softwaroví giganti se předhánějí v tom, kdo nabídne nejvíce produktů dostupných přes internet. Všichni se snaží ukrojit z hudebního koláče digitální hudby na internetu, který zatím v největší míře ovládá systém iTunes. Vedle hudby si firmy v internetově vyspělejších státech mohou dovolit i nabídku streamovaných videí a filmů, které uživatel za mírný poplatek může sledovat přímo ze serveru, bez možnosti si je uložit na svoje PC. Ostatně přes internet se v budoucnu bude odbavovat i většina televizního vysílání.

Celý vyspělý svět se navíc chce co nejrychleji rozloučit s klasickým analogovým televizním i rozhlasovým vysíláním, takže na veletrhu je k vidění množství přístrojů a počítačových komponent, které mají právě takový příjem umožnit a nabízejí množství funkcí navíc. Takovou televizi budete moci sledovat na hodinkách, či ve svém mobilu. Podobně jsou na tom stovky představovaných kapesních multimediálních přehrávačů, které podporují širokou řadu formátů a sází na co největší konektivitu, která jim umožní v co největším rozsahu stahovat multimediální soubory a zprostředkovat živé vysílání.

Velké naděje také vládají výrobci i uživatelé do internetové telefonie, která může být pouze hlasová, ale stále více je nabízena i obrazová komunikace. Novinkou je například Wi-Fi sluchátko, které může uživatel právě k takovému telefonování využít, kdekoliv najde bezdrátovou Wi-Fi síť, ke které se dokáže připojit.

Wi-Fi sluchátko NetGear pro VoIP

K dispsozici je také nová verze nejpopulárnějšího programu v této oblasti Skype 2.0, která již videotelefonování plně podporuje.

Obraz musí být veliký a čistý

Svou premiéru si zde odbudou také nové LCD televizory, plazmové panely (PDP), televize se zpětnou projekcí či digitální projektory, které nabízejí vetší plochu pro obraz, nové technologie pro jeho vyladění do křišťálové čistoty. Důraz je také kladen na design a multifunkčnost.

Největší LCD s úhlopříčkou 65 placů (cca 166 cm) představí Sharp.

65" LCD Sharp

To má být, na rozdíl od prototypu 82palcového LCD od Sony, brzy v prodeji za cca 21 000 USD. Největší prototyp PDP má zase Panasonic, který s úhlopříčkou 103 “ o jeden palec překonal dosavadní rekord Samsungu.

Ukládat se bude ve velkém

Úložné kapacity pevných disků rostou ať se již jedná o klasické 3,5“ modely do PC a set-top-boxů nebo miniaturní zařízení do přenosných přehrávačů. Týká se to samozřejmě i flash pamětí. Například společnost Sony představuje miniaturní USB klíčenku, která pojme 5 GB dat.

Boj o nástupnictví po DVD mezi technologií Blu-Ray Disc (BRD) a HD DVD nebere konce a tak se zúčastněné firmy předhánějí, která přinese první film v HDTV formátu na svém médiu. Zdá se, že stejně jako v případě přehrávacího/nahrávacího zařízení bude mít mírný náskok BRD. První HD DVD přehrávač od Toshiby se má totiž po několika odkladech objevit až letos v březnu

Zajímavé produkty z letošního CES vám představíme i na stránkách tohoto serveru.