Rostliny čistí i vzduch zamořený počítačem

  • 20
Výzkumníci z Amerického úřadu pro letectví a kosmonautiku, zjišťovali, které rostliny dokáží nejen krášlit okolí, ale i nejlépe čistit vzduch v uzavřených prostorách. Chcete také vědět, co nechat rozkvést v kancelářích nebo domácích pracovnách?
V kancelářích, výrobních prostorách a dalších místech může docházet k zvýšenému výskytu znečištěného vzduchu. Mohou za to mnohé faktory, od nátěrů na stěnách až po elektrospotřebiče. Zvláště v uzavřených klimatizovaných místnostech se může koncentrace zdraví škodlivých látek zvyšovat nad únosnou mez.

Podobný problém jako v běžné kanceláři však je nutno řešit v i v případě dlouhodobějšího pobytu v kosmické stanici. Vedle čistě technologických řešení na čištění vzduchu zjišťovali vědci z Amerického úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA), jak si s takto znečištěním prostředím poradí různé rostliny a zda by jich při vesmírných letech nešlo tímto způsobem využít.

Co přináší problémy do prostředí

V současné době čím dále tím více lidí tráví většinu svého života v uzavřených objektech, které mnohdy obsahují různé vybavení, jenž negativně působí na okolní prostředí. V každém takovém objektu se do vzduchu dostávajá určité množství toxinů a jiných znečišťujících látkek jak z neživých, tak živých objektů. Například člověk vedle různých toxinů odpařuje do vzduchu i alkoholové směsi a to nemusel požít ani kapku alkoholického nápoje.

Z neživých věcí negativně působí na prostředí na příklad některé plasty, guma, koberce, lepidlo, nátěrové hmoty, ale i například tiskárna či monitor počítače. Vedle mnoha škodlivin chemického rázu, je tak potřena počítač i s negativy v podobě elekromagnetických emisí.

Mezi nejvíce problematické láky, které se do vzduchu dostávají patří Formaldehyd, Benzen a Trichlorethylen. Jak si podle výzkumu NASA s těmito látkami poradí 11 nejlépe hodnocených rostlin se můžete dozvědět z přiložené tabulky.

Rostlina (latinský/český název) Vzhled Účinnost při testech
Aglaonema Modestum Rostlina Aglaonema Modestum Odstranila 50 % benzenu
Dracaena „James Craig“/Dračinec, Dracéna Rostlina Dračinec Odstranila 17 % Trichlorethylenu, dobře likviduje i Benzen
Dracaena Marginata/Dračinec, Dracéna Rostlina Dračinec Druhá nejlepší při likvidaci Benzenu
Dracaena Massangeana/Dračinec, Dracéna Rostlina Dračinec Dobře čistí vzduch od Trichlorethylenů a Benzenů
Dracaena „Warenecki“/Dračinec, Dracéna Rostlina Dračinec Dobře čistí vzduch od Trichlorethylenů a Benzenů
Chamaedorea Seifritzii/Palma horská Rostlina Palma horská Dobrá proti formaldehydu a benzenu
Chrysanthemum morifolium/Chrysantéma Rostlina Chrysantéma Vyčistila vzduch o 50 % Formaldehydů. Dobře si poradila i s Trichlorethyleny a Benzeny
Gerbera Jamesonii/Gerbera Rostlina Gerbery Čistí vzduch především od Formaldehydů a Benzenů
Hedera Helix/Břečťan popínavý Rostlina Břečan popínavý Nejlepší likvidátor Benzenu. Během 24hodinového testu odstranil 90 % této látky
Sansevieria Laurentii/Temura, Tchýnin jazyk Rostlina Tchýnin jazyk Vhodný pro snížení podílu Trichlorethylenů a Formaldehydů ve vzduchu
Spathiphyllum Mauna Loa/Toulcovka, Lopatkovec Rostlina Toulcovka Nejlepší v boji proti Trichlorethylenům - 23 % za 24 hodin

 

Výzkum NASA

Výzkumníci z NASA při hledání vhodných rostlinných společníků pro kosmonauty testovali rostliny v uzavřených nádobách. V nich zvýšili přítomnost škodlivé látky a za 24 hodin změřili, jak si s tou kterou problematickou chemikálií rostlinka poradila. Na základě této studie bylo zjištěno, že mnohé pokojové rostliny, které se doposud používaly především k dekoračním účelům, mohou poměrně dobře pomoci při čištění vzduchu. „Rostliny si berou ze vzduchu chemické sloučeniny prostřednictvím tenkých otvorů v listech,“ říká Dr. Bill Wolverton, který výzkumy v NASA vedl. „Ale naše laboratorní výzkumy také prokázaly, že kořeny a stonky hrají v tomto procesu také určitou roli,“ doplňuje Wolverton.

Podle tohoto výzkumníka lze vhodnou kombinací přírodních prostředků a technologie dosáhnout zvýšení efektivity rostlin při likvidaci toxinů z atmosféry. „Taková živá čistička vzduchu by se mohla skládat z kombinace aktivního uhlí, větráčku a vhodné rostliny. Rostlinka by přitom rostla přímo z uhlí a měla by za úkol snižovat v něm množství zachycených látek jejich absorpcí,“ uzavírá vědec.

Jak rostliny likvidují škodlivé látky

Flóra v různých částech světa musí čelit více či méně přirozenému znečištění prostředí a různým chemickm látkám, které jí škodí. Za dobu své existence se tak různé rostliny vypracovaly určité obranné mechanismy, které jim pomáhají v nepříznivém prostředí přežít.

„Rostliny mohou škodlivé látky, které ze vzduchu získají, v některých případech přeměnit na jiné chemické látky nebo je pohltí a uloží do svých vakuol,“ vysvětluje docentka Libuše Pavlová z Katedry fyziologie rostlin na UK. V těchto vakuolách jsou pak takové toxiny uloženy po celý život rostliny. Pokud se nebezpečné látky ukládají do nadzemní části rostlin, je pak jejich následná likvidace mnohem jednodušší.

Pěstujte rostliny

Z předchozích řádek vyplývá, že při vhodném výběru rostlinek do kanceláře či domácí pracovny, lze poměrně jednoduchým způsobem snížit znečištění vzduchu, ale také dopomoci například ke zvýšení jeho vlhkosti. Flóra má navíc příznivý vliv na lidskou psychiku a také může snížit riziko očních onemocnění, které mohou být důsledkem dlouhé práce počítačem.