Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rozložte si znaky na klávesnici podle svých představ

aktualizováno 
Co byste říkali na prográmek, kterým si raz dva změníte rozvržení kláves? Trápí vás Alexa či Gator? Potom se jich zbavte jednoúčelovým nástrojem, jež najdete v článku. Také se zmíníme o prográmku pro detekci ochranných systémů proti kopírování CD a DVD disků a nezapomeneme na novou verzi kvalitního a známého českého antiviru, který je zdarma.

Microsoft Keyboard Layout Creator 1.3.4073 – freeware
Nevyhovuje vám rozložení kláves standardní klávesnice? Také by se vám hodilo prohodit některé klávesy, nebo jim přiřadit zcela jiný znak? Tak proč to neuděláte? Pro tento účel existuje na stránkách společnosti Microsoft bezvadný nástroj s názvem Microsoft Keyboard Layout Creator. Ten je určen systémům Windows 2000, XP a 2003. Po instalaci se objeví prázdná klávesnice. Abyste nemuseli všechny klávesy zadávat ručně, vyberte z menu File položku Load Existing Keyboard. Dojde ke kompletnímu načtení vybraného rozložení všech kláves. Změny se provádí kliknutím na políčko a zadáním nové klávesy. Až budete hotovi, klikněte na menu Project, kde se nachází položky Test Keyboard Layout a Build DLL. První slouží k otestování funkčnosti a druhá vytvoří malý soubor, na který když později poklepáte, dojde k zavedení upravené klávesnice do systému. Tímto nástrojem lze upravovat pouze znakové rozložení (nikoliv klávesy F1-F12 či speciální tlačítka) navíc vyžaduje .NET Framework. Nemáte-li ho v systému instalován můžete si ho stáhnout zde.

Microsoft Keyboard Layout Creator

 • Program stahujte na této adrese (4.6 MB).

 • Alexa, Gator a HotBar Toolbar Removal Tool 1.0 - freeware
  Snad každý uživatel internetu se již někdy setkal s malwarem (škodlivý počítačový kód). Asi nejznámějšími otravnými programy z této kategorie jsou Alexa a Gator. Tyto programy se dokáží zavrtat do registru operačního systému Windows a jejich odstranění nepatří mezi jednoduché záležitosti. Naštěstí existují různé utilitky, které by vám s tím měly pomoci. Se svým řešením přispěchala na pomoc, také firma Emco Software. Ta ve svém portfoliu programů nabízí hned tři nástroje, které zatočí s otravným adwarem. První dvě aplikace s názvem Alexa Toolbar Removal Tool, respektive Gator Toolbar Removal Tool odstraní ze systému nástrojové lišty Alexa a Gator. Po aktivaci provedou programy kontrolu Windows a zjistí-li přítomnost některého z kódu, nabídnou jeho odstranění. Třetí nástroj se stará o odstranění tzv. HotBar Adware. U každého z těchto nástrojů je možné uložit výsledky do souboru. Škoda jen, že firma nástroje nespojila také do jednoho programu.

  Gator Toolbar Removal Tool

 • Alexa Toolbar Removal Tool zde (302 kB).
 • Gator Toolbar Removal Tool zde (300 kB).
 • HotBar Adware Removal Tool zde (603 kB).
 • A-Ray Scanner 2.0.1.1 – freeware
  Potřebujete-li si vytvořit kopii svého legálně nabytého programu či hry, pak možná víte, že ne vždy je to snadná záležitost. Firmy si svůj software totiž z pochopitelných důvodů snaží chránit a tak na optická média přidávají různé ochranné mechanismy, které mají znemožnit vytvářet kopie disků. Chcete-li si tedy pro své potřeby vytvořit zálohu disku, nezbývá vám nic jiného než zabezpečení obejít. Pro tento účel se může hodit například produkt A-Ray Scanner. S jeho pomocí totiž odhalíte ochranu na médiích typu CD a DVD. Prověřuje jak celé médium, tak sektor či adresář disku. Po zkončení skenování zobrazí v druhé polovině okna ochranné mechanismy. Spolehlivě detekuje Safedisc, Securom, StarForce, Tages, ProtectCD a další technologie proti kopírování. Vám už potom nezbývá nic jiného, než ve spolupráci s nějakým programem obcházejícím ochrany disků (např. Alcohol 120%) zálohovat data na harddisk.

  A-Ray Scanner

 • Program stahujte na této adrese (308 kB).

 • Avast! 4.5.549 - freeware
  Aplikace avast! 4.5 je čerstvá novinka komplexního antivirového produktu české společnosti Alwil Software. Umožňuje hledat známé počítačové viry, trojské koně, vytvářet a kontrolovat databázi integrity, spouštěné i ukládané programy, otevírané dokumenty a elektronickou poštu. V aktuální verzi došlo k opravě objevených slabších míst, ale také k přidání celé řady vylepšení. Zapracovalo se tedy např. na vylepšení ochrany před P2P, kdy do štítu přibyly další P2P programy. Nově je možné prověřovat archívy ve formátu ISO, CHM, 7ZIP, RPM, CPIO a TNEF. Při odstraňování infikovaného souboru (mazání, přesun, přesun do truhly) se z registru odstraňují také případné odkazy na tento soubor. K dispozici je hned několik verzí. Specialitou je antivirový spořič, díky kterému je možné skenovat PC v době, kdy na něm nepracujete. Ti z vás, kteří mají hlouběji do kapsy si mohou stáhnout a nainstalovat verzi Home. Ta je pro domácí nekomerční použití totiž k dispozici zcela zdarma a přitom není nikterak funkčně omezena. Klíč získáte po bezplatné registraci na stránkách produktu. 

  A-Ray Scanner

 • Program stahujte na této adrese (8 MB).


 • Nejčtenější

  „Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

  Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

  „Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  Další z rubriky

  S aplikací poznáte každou kytku a poznámkový blok uloží i hesla

  Užitečné programy pro tablet vám mohou pomoci i udělat radost.

  Na cestách se vám může hodit například atlas rostlin i poznámkový blok. A nechybí třeba ani ekvalizér zvuku v efektním...

  Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

  Ilustrační foto

  Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

  Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

  Ilustrační foto - počítač

  Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

  Najdete na iDNES.cz