Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Všichni jsou podezřelí. Tváře poloviny Američanů jsou v policejní databázi

Identifikace lidí pomocí technologie rozpoznávání obličejů není nic nového. Podle nové zprávy je však v USA využívána častěji a ve větším měřítku, než si kdokoliv myslel. V databázi má svůj obličej přes 117 milionů Američanů. Navíc prakticky neexistují pravidla proti zneužití.

Rozpoznávání obličejů je dnes stále dostupnější a přesnější. Ale také může být technologii svobodné společnosti hodně nebezpečnou. | foto: Profimedia.cz

Ačkoliv policie rozpoznávání tváří využívá již řadu let, existovalo jen málo informací o tom, jak často k tomu dochází a za jakých podmínek. Rok trvající pátrání týmu z Georgetown University ve Washingtonu D.C. mělo za cíl tento fakt napravit a výsledkem je 150stránková zpráva, která odhaluje řadu nových skutečností. Některých velmi překvapivých.

První z nich je rozsah této praktiky. V USA neexistuje jedna velká databáze tváří, je jich mnoho, jak na úrovni jednotlivých států, tak třeba i měst. Zároveň však také samozřejmě existují federální databáze, například u FBI, se kterou jsou často data státních policejních složek sdíleny. Ve všech těchto databázích jsou pak podle nové zprávy obsaženy data o více než 117 milionech Američanů. To je přibližně polovina všech dospělých občanů USA.

To by bylo sotva možné, kdyby byli do databází zařazováni jen zatčení, kteří jsou následně vyfotografováni (tzv. „mug shot“). Ale v nejméně 26 státech jsou mezi obličeji, které mohou policisté prohledávat, i lidé, kteří nikdy nic neudělali - jen mají řidičský průkaz. Z naprosté většiny jsou tedy v databázi tváří lidé, kteří nikdy nebyli trestně stíháni. Proti jiným databázím osob v USA je to podstatný rozdíl. V případě otisků prstů nebo vzorků DNA pochází informace z průběhu policejního vyšetřování.

Zároveň neexistují pravidla, jak s rozpoznáváním zacházet. Na federální, ani státní úrovni neexistuje zákon, který by využití rozpoznávání tváří reguloval. Není ani nutné mít podezření pro závazný zločin, natož soudní povolení. Jediná omezení tak vychází z toho, jak si je nastaví policejní sbory nebo federální agentury samy pro sebe. Z 52 úřadů, které autoři zprávy oslovili, například jen jeden výslovně zakazuje využití pro identifikaci lidí, kteří se „účastní politického, náboženského nebo jinak chráněného svobodného projevu“.

Všichni jsou podezřelí

Nedostatek regulace nahrává takovým postupům, jako je identifikace a sledování účastníků demonstrace nebo jiného shromáždění. K tomu již prý ostatně mělo dojít při protestech hnutí Black Lives Matter v Baltimoru v roce 2015. Již tehdy Alvaro Bedoya, jeden z autorů nynější zprávy, varoval, že vytváření databáze bezúhonných občanů je „jako překročení Rubikonu“ a že „dalším krokem v tomto dění je využití rozeznávání obličejů v reálném čase“.

Co by dřív znělo jako sci-fi, je už dnes realitou. Kromě prohledávání databáze „na vyžádání“ je tu totiž i možnost využít kamery na veřejných prostranstvích a obličeje kolemjdoucích identifikovat právě v reálném čase. Alespoň 5 policejních úřadů včetně velkých měst jako Chicago nebo Los Angeles podle zprávy již tento postup „využívá, pořídilo technologii, která je pro něj nutná, nebo o koupi vyjádřila zájem“.

„Náhle je možné honit člověka v ulicích v reálném čase, jen tím, že ho přidáte na seznam sledovaných,“ vysvětluje své obavy Alvaro Bedoya a dodává: „Najednou jsou všichni podezřelí.“ Název zprávy „Perpetual Line Up“ odkazuje k často používanému postupu identifikace podezřelého z řady několika figurantů - v tomto případě podle autorů systém (či spíš různé systémy) staví do řady většinu velkou část občanů a algoritmus z ní vybírá. Samozřejmě se také může mýlit - a má podle zjištění méně přesné výsledky například u černošských tváří.

Na základě těchto a mnoha dalších problémů autoři studie doporučují, aby byla provedena řada změn. Například prohledávání databáze by mělo být podmíněno konkrétním podezřením, využití fotek z řidičských průkazů by mělo být schváleno státy, které by musely informovat veřejnost, a fotografie zatčených lidí by měly být z databáze odstraněny, když se prokáže jejich nevina.

Zároveň také doporučují zákaz rozpoznávání v reálném čase kromě výjimečných situací a další omezení. V současné situaci podle Clare Garvie, dalšího z autorů zprávy, neexistuje téměř žádná kontrola. „Až na pár výjimek neexistují zákony, které omezují policejní využití této technologie, žádné standardy zajišťující její přesnost a žádné systémy, které kontrolují, zda nedochází ke zkreslení,“ říká. „Je to Divoký západ.“

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 40 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 40 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 4 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...