Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lidé se nechávají sledovat dobrovolně, řekl v Rozstřelu Jan Flusser

  17:03
Jak přesné je rozpoznávání obličejů, proč nejde poznat člověka z každého záběru a v čem televizní seriály přehánějí, vysvětloval v Rozstřelu Jan Flusser z Ústavu teorie informace a automatizace Akademie věd.

Dnes není technicky problém, aby kamerové systémy mohly poznávat prakticky každého, kdo je uložený ve státních databázích, řekl v pořadu Rozstřel serveru iDNES.cz odborník na kamerové systémy Jan Flusser. V praxi to ovšem v České republice zatím nefunguje.

„Zatím nemám strach, že by [úřady] věděly, kde jsem, protože zatím nemají možnost poznat, že jsem to já. V databázi pachatelů snad nejsem a do databáze obyvatel zatím nemají přístup, alespoň legálně ne,“ říká Jan Flusser. A tak například kamerové systémy městské televize nemohou nahlížet do státní databáze obyvatel. Zda je to dobře nebo špatně, to je otázka hledání rovnováhy mezi ochranou soukromí a zvýšením bezpečnosti, který by to mělo přinést.

„Určitě bychom se tím vzdali části své osobní svobody,“ řekl expert na sledování obrazu. Ale dnes podle něj není problém, aby úřady prakticky neustále věděly, kde se celý den pohybujeme.

Není k tomu zapotřebí čipovat obyvatele, stačilo by podle něj například nařídit vydávání občanských průkazů s příslušným čipem a zároveň stanovit povinnost nosit ho neustále s sebou. „To přitom nejsou žádné technologie budoucnosti, to je možné už dnes,“ upozornil Flusser. „Já jsem zastánce osobních svobod, ale mám pocit, že vývoj směrem k využívání těchto technologií je nevyhnutelný,“ dodal.

Nejde jen o obličej

I rozpoznávání obličejů je dnes dobře technicky zvládnuté, říká Flusser. Lepší úspěšnost a přesnost mají samozřejmě systémy, se kterými lidé spolupracují (např. vstupní systémy do budov) než ty „pro osoby nespolupracující“. Horší je to se schopností rozpoznáváním emocí, o které mají zájem především marketingové firmy. Problém je v tom, že i úspěšnost takového procesu se špatně vyhodnocuje.

Videozáznam obsahuje zajímavé informace i když nezachycuje tvář, například lze srovnávat a strojově analyzovat styl chůze či různé anatomické znaky (délka paží, pravo/levorukost atd.). Pokud ovšem neexistuje dobré srovnání, lepší je podle Flussera se na záznam podívat přímo „lidskýma očima“.

Jan Flusser

Narodil se v roce 1962 a na ČVUT v Praze vystudoval Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, obor matematické inženýrství. Dnes je předním českým expertem v oboru zpracování obrazu. Ten se pohybuje na pomezí umělé inteligence, informatiky a aplikované matematiky. 

Flusser je autorem či spoluautorem více než dvou set odborných publikací, nyní působí v Ústavu teorie informace a automatizace Akademie věd, který deset let vedl. 

Je nositelem řady vědeckých ocenění, naposledy získal Akademickou prémii Akademie věd, což je cena pro mezinárodně významné české vědce svázaná s grantem, který jim dává na několik let svobodu pracovat na projektech, které sami považují za důležité.

Co se technologie týče, Česká republika za zbytkem světa příliš nezaostává. V jejím využitím však na „špičce“ podle Jana Flussera patrně nejsme, byť přesná čísla podle něj nejsou jasná. „K dokonalosti - a to slovo bych použil v uvozovkách - mají nejblíže v Číně,“ říká Jan Flusser.

Systém v Číně je velmi provázaný s konceptem „sociálního skóre“, o kterém jsme psali zde, a váže se na používání mobilních telefonů. „Uživatel tak může například dostat na telefonu zprávu: Přešel jste na červenou, příště to bude za pokutu - a nebo rovnou s pokutou,“ vysvětluje Flusser.

Analogie s vizí orwellovského „vševědoucího státu“ ovšem v jednom bodě pokulhává: „Orwell si myslel, že se podobný systém nastolí terorem, v Číně do něj ovšem celá řada lidí vstoupila dobrovolně,“ tvrdí expert. Pro uživatele s vysokým skóre má systém připraveny odměny v podobě dostupnějších půjček, levnějších letenek a podobně.

Zavedení podobného systému by Flusser nevylučoval ani v Evropě. „Lidé jsou hloupí a mají rádi věci zadarmo,“ míní. Pokud by tedy systémy nabízel vhodné motivační prvky, je velmi pravděpodobné, že by se našlo dostatek potenciálních uživatelů.

Rychlý vývoj posledních let

Po desetiletích vývoje a postupného vylepšování se počítače naučily rozpoznávat obraz. Ne vždy s takovou přesností a spolehlivostí jako lidský mozek, v některých případech však už člověka předběhly.

Jedním takovým oborem je rozpoznávaní obličejů. To není až tak složitý úkol, jak by se mohlo zdát, a počítače tu mohou využít své přednosti. Například rychlost práce s velikými soubory dat. Žádný člověk by nedokázal kontrolovat více méně v reálném čase záběry z kamery proti kompletnímu seznamu hledaných osob.

Velký bratr vidí, když jdete na červenou. Sledování v Číně neuniknete

Technologie rozpoznávání obličejů se stává nejen dostupnou, ale také dostatečně spolehlivou pro praktické využití. Některé země, například Čína, ji nasazují opravdu ve velkém i u zdánlivě malicherných situací jako je kontrola chodců, kteří přejdou na červenou.

„Ohromný pokrok v posledních zhruba dvou letech je daný tím, že systémy mají spoustu materiálu, na kterém mohou trénovat, a také dostatečným výkonem dnešních techniky,“ řekl v Rozstřelu Flusser.

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde: 

Autor:
Témata: Jan Flusser, obličej
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi je 1 příspěvek

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 14 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...