Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mimozemský život najdeme nejspíše jinde než na Marsu, myslí si odborník

  12:00aktualizováno  17. května 10:59
Letos k Marsu dorazila hned trojice sond, které mají tuto planetu zkoumat nejen z vesmíru. Dvě z nich vyslaly na povrch i robotickou laboratoř. Na otázky, co se právě na Marsu děje a jaká tajemství nám může tato zajímavá planeta ještě odkrýt, v Rozstřelu odpověděl odborný pracovník Hvězdárny a planetária hl.m. Prahy Jan Spratek.

Po letech relativního klidu se Mars dostal do hledáčku médií hlavního proudu po celém světě. Mohou za to především úspěchy tří sond, které v únoru k této planetě dorazily. Ty zastupují opravdu široké spektrum států od Číny přes Spojené arabské emiráty až po Spojené státy.

Úspěšným pokusem o přistání čínské robotické laboratoře o tomto víkendu, se akčnější fáze završila. Nyní nastává mravenčí práce, která může přinést překvapivé poznatky o Marsu a má pomoci najít prostředky nebo vylepšit technologie, které budou sloužit lidem, kteří se k Marsu v tomto desetiletí mají vydat.

„V dnešní době jde především o posunutí vědeckých poznání, ale lze použít věděcký aspekt, aby se prosadili geopolitické cíle,“ říká Jan Spratek z Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy na úvod Rozstřelu. Odpovídal na otázku moderátora Vladimíra Vokála, zda je souboj o vesmír stále geopolitickým bojem.

Spojené státy jsou možná vyspělejší v kosmických technologií, ale o Číně toho mnoho nevíme. Čínské technologie jsou podobné těm ruským technologiím, které jsou zhruba 20 let staré, myslí si odborník a popularizátor například o budované Čínské vesmírné stanici.

Jak se přistává na Marsu

Základem letu k Marsu je využít tzv startovací okno. „To je období kdy je nejvhodnější pozice k odletu na Mars...soundu můžeme vyslat i nyní, ale bylo by to příliš nákladné, kvůli spotřebě paliva,“ vysvětlil Spratek.

K samotnému přistání robotických laboratoří na Marsu pak existují dva scénáře.  „Na Mars velice často letíte napřímo, jako například rover Perseverance, který se rovnou po příletu zanořil do atmosféry a přistál,“ řekl Jan Spratek

Čína zvolila jiný přístup, když nejdříve svou sondu zakotvila na orbitě a posléze vyslala přistávací modul s roverem. „Rychlost přistání tak byla asi třetinová,“ popisuje jeden z hlavních rozdílů.

Také Evropa se chystá na Mars vyslat své robotické vozítko, ale loňské startovací okno kvůli pandemii nestihla. Evropské sonda bude unikátní i v tom, že bude mít na svém palubě rekordní vrták.

 „Bude to největší vrták na Marsu, jaký tam kdy nějaký rover dovezl. I současné vozítko Perseverance má vrták s délkou pár centimetrů. Evropský rover Rosalind Franklin, pokud se mu podaří přistát, tak bude schopen odebrat vzorky z až dvoumetrové hloubky,“ popisuje budoucí misi odborník z planetária hl.m. Prahy.

Život na Marsu patrně nenajdeme

Astrobiologové říkají, že je výrazně pravděpodobnější, že najdeme na Marsu život, který tam byl, než ten, který tam je. „Tedy že budeme schopni najít nějaké velmi malé fosilie, než že bychom se prokopali do nějaké hloubky a tam našli nějakého broučka, který se tam dokázal schovat před radiací a extrémními výkyvy teplot z povrchu a žije v nějakém ložisku podzemní vody,“ říká Jan Spratek.

Voda sice na Marsu je, ale je podle hosta Rozstřelu plná chloritanů, tedy je to tzv. solanka, která dokáže vydržet tekutá i ve velkých mrazech. Potvrdil to i letošní objev marsovského satelitu Mars Express, který v oblasti jižního pólu nalezl dvě jezera.

„Pravděpodobnost nalezení byť bývalého života na Marsu je i tak velice malá a měli bychom se porozhlédnout někde jinde,“ myslí si odborník. Těmi jinými oblastmi Sluneční soustavy myslí především měsíce planet, jako je Jupiter nebo Saturn. V hledáčku jsou především vodní světy Europa u Jupiteru a Enceladus u Saturnu, oba jsou si velice podobné a tekutá voda se na nich nachází pod zmrzlou ledovou krustou.

Mars není příznivé místo pro život

Mars je před všechny své přednosti nehostinný. Pokud bychom jej měli osídlit, museli bychom se vyrovnat s řadou nepříznivých podmínek, počínaje gravitací, která je třetinová a mohla by tak mít neblahý vliv na naše svalstvo. „Je dostatečná na to, aby svaly byly pod zátěží a nemusely by tak atrofovat, jako například na Mezinárodní vesmírné stanici,“ vysvětluje odborný pracovník Hvězdárny a planetária hl.m. Prahy.

Horší by to bylo, pokud bychom chtěli pěstovat nějaké plodiny. Půda je tak nehostinná, že by jakoukoliv vegetaci zabila. „Naše vegetace, naše flóra, jak ji známe, jako například brambory, by tam asi nepřežily,“ potvrzuje Jan Spratek.

Také vzduch je tam nedýchatelný a je velice řídký. „Hustota vzduchu je na Marsu tak nízká, že by vás i tamní uragán s rychlostí kolem 200 km/h jen ofoukl,“ říká host Rozstřelu. Atmosféra je na Marsu asi setinová, co týká hustoty, to odpovídá a asi 30 kilometrům nad povrchem Země.

Naopak problém by neměla být energie. I když by se teoreticky daly využít větrné elektrárny, je mnohem pravděpodobnější využití jiných zdrojů. Mars je ještě relativně blízko Slunci, takže tam dobře fungují naše solární panely, ale využít se dají také jaderné zdroje, oba tyto přístupy využívají současná marsovská vozítka. „Americké rovery Curiosity a Perseverance využívají radioizotopové generátory, které mají na své zadní části,“ připomíná Jan Spratek.

A kdy se vůbec první lidé na Mars dostanou? Odborný pracovník Hvězdárny a planetária hl.m. Prahy si myslí, že v tom bude mít prsty Elon Musk, respektive jeho společnost SpaceX. „Elon Musk říká, že by rád umřel na Marsu, ale ne při pokusu o přistání,“ glosuje host Rozstřelu.

„Začínám si pomaličku ale jistě myslet, že by SpaceX možná mohla být první institucí obecně, která na Marsu přistane a pravděpodobně nějaký její spolupracovník bude prvním člověkem na Marsu,“ doplňuje Jan Spratek.

V Rozstřelu padly ještě další otázky a odpovědi, například na téma nalezení inteligentního života ve vesmíru, o cílech různých států při průzkumu Marsu a o tom, jak souvisí živé bytosti a chemické složení vesmíru. 

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 168 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi jsou 4 příspěvky

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 2 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 43 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...