Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


„Nobelova“ cena ruského miliardáře ocení i neprověřený výzkum

  13:41aktualizováno  13:41
Ruský miliardář Jurij Milner se rozhodl podpořit vědu založením vlastní vědecké ceny, která má dokonce vyšší dotaci než slavná Nobelova cena. Je to dáno i tím, že ji uděluje pouze v oboru fyziky. Oceňuje i výzkum, který nebyl experimentálně ověřen.

Znak na stránkách nadace .Fundamental Physics Prize | foto: .fundamentalphysicsprize.org

Novou Cenu základní fyziky udílí stejnojmenná nadace v jejímž vedení je kromě Milnera i americký nositel Nobelovy ceny z roku 1979 Steven Weinberg. Udělována má být každým rokem jako Nobelova cena, ale pouze ve dvou kategoriích (Fundamental Physics a New Horizons in Physics). V každé kategorii přitom může být více oceněých. Peněžní odměna má být pro laureáty trojnásobná v porovnání s Nobelovou.

Jurij Milner

Milnera, který vystudoval fyziku, donutila situace v zemi svého času opustit vědu a vrhnout se na podnikání. A to i přesto, že zpočátku působil na půdě ústavu vedeného zatím posledním ruským nositelem Nobelovy ceny za fyziku Vitalijem Ginzburgem.

Ale jako zakladatel investičního fondu DST Global a ruské internetové firmy mail.ru si vede tak úspěšně, že jej časopis Forbes letos jako jediného Rusa zařadil do stovky nejúspěšnějších investorů na světě (29. místo).

Investuje například do projektů  Facebook, Groupon, Twitter, Spotify, ZocDoc, nebo Zynga.

Letošní vítěze své ceny, devět fyziků včetně tří ruských vědců, vybral Milner, který  vystudoval teoretickou fyziku na  Moskevské státní univerzitě.  V hlavní kategorii každý z již renomovaných učenců obdrží po třech milionech amerických dolarů (cca 61 mil.Kč), zatímco začínající vědce mají povzbuzovat tři prémie po 100 000 dolarech (cca 2 mil. Kč). Loňští nositelé Nobelovy ceny za fyziku získali 1,1 milionu dolarů.

Milnerova cena se má od Nobelovy lišit nejen honorářem, ale i tím, že má vyzdvihovat i čerstvé objevy, zatímco švédská akademie věd vyžaduje experimentální ověření. Pak ale objevitel musí na výsledky čekat i desítky let či donekonečna.

Milner však míní, že vědě je užitečný i záporný výsledek. V příštích letech mají nositele ceny vybírat dosavadní laureáti z kandidátů navržených prostřednictvím speciální internetové stránky, aby vše probíhalo zcela transparentně.

Možná je Milnerova cena nejen splátkou vůči opuštěné vědecké kariéře, ale i reakcí na trpkost, že Rusové v posledních letech ve světové vědě vyklízejí pozice. Předloni sice Nobelovu cenu za fyziku vyhráli dva původem ruští vědci, Andre Geim a Konstantin Novoselov, ale ti ke svým objevům dospěli v britském Manchesteru. Následnému vábení k návratu do vlasti odolali.

Autoři: ,


Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Obří Ruslan přistál v Praze. Sledovali jste v přímém přenosu na Slow TV

Antonov AN-124 100 Ruslan přistává v 11.9. v Praze.

Z Pardubic do Prahy má přiletět jedno z největších letadel světa Antonov An-124 100 zvaný Ruslan. Stroj krátce po šesté...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Další z rubriky

Češi a technologie: muži jsou optimističtější, bojí se umělé inteligence

Jak Češi vnímají budoucnost technologií?

Jak se Češi staví k moderním technologiím? Jaké mají sny a čeho se naopak obávají? Pražský technologický festival...

Trpaslíci mezi dinosaury by se vešli do dlaní

Pokud lze věřit závěrům nové studie, pak právě Microraptor zhaoianus je...

Nejmenší dinosaurus byl objeven již na přelomu tisíciletí, ale pak o své prvenství údajně přišel. Nyní jej může dostat...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Najdete na iDNES.cz