Znak na stránkách nadace .Fundamental Physics Prize

Znak na stránkách nadace .Fundamental Physics Prize | foto: .fundamentalphysicsprize.org

„Nobelova“ cena ruského miliardáře ocení i neprověřený výzkum

  • 2
Ruský miliardář Jurij Milner se rozhodl podpořit vědu založením vlastní vědecké ceny, která má dokonce vyšší dotaci než slavná Nobelova cena. Je to dáno i tím, že ji uděluje pouze v oboru fyziky. Oceňuje i výzkum, který nebyl experimentálně ověřen.

Novou Cenu základní fyziky udílí stejnojmenná nadace v jejímž vedení je kromě Milnera i americký nositel Nobelovy ceny z roku 1979 Steven Weinberg. Udělována má být každým rokem jako Nobelova cena, ale pouze ve dvou kategoriích (Fundamental Physics a New Horizons in Physics). V každé kategorii přitom může být více oceněých. Peněžní odměna má být pro laureáty trojnásobná v porovnání s Nobelovou.

Jurij Milner

Milnera, který vystudoval fyziku, donutila situace v zemi svého času opustit vědu a vrhnout se na podnikání. A to i přesto, že zpočátku působil na půdě ústavu vedeného zatím posledním ruským nositelem Nobelovy ceny za fyziku Vitalijem Ginzburgem.

Ale jako zakladatel investičního fondu DST Global a ruské internetové firmy mail.ru si vede tak úspěšně, že jej časopis Forbes letos jako jediného Rusa zařadil do stovky nejúspěšnějších investorů na světě (29. místo).

Investuje například do projektů  Facebook, Groupon, Twitter, Spotify, ZocDoc, nebo Zynga.

Letošní vítěze své ceny, devět fyziků včetně tří ruských vědců, vybral Milner, který  vystudoval teoretickou fyziku na  Moskevské státní univerzitě.  V hlavní kategorii každý z již renomovaných učenců obdrží po třech milionech amerických dolarů (cca 61 mil.Kč), zatímco začínající vědce mají povzbuzovat tři prémie po 100 000 dolarech (cca 2 mil. Kč). Loňští nositelé Nobelovy ceny za fyziku získali 1,1 milionu dolarů.

Milnerova cena se má od Nobelovy lišit nejen honorářem, ale i tím, že má vyzdvihovat i čerstvé objevy, zatímco švédská akademie věd vyžaduje experimentální ověření. Pak ale objevitel musí na výsledky čekat i desítky let či donekonečna.

Milner však míní, že vědě je užitečný i záporný výsledek. V příštích letech mají nositele ceny vybírat dosavadní laureáti z kandidátů navržených prostřednictvím speciální internetové stránky, aby vše probíhalo zcela transparentně.

Možná je Milnerova cena nejen splátkou vůči opuštěné vědecké kariéře, ale i reakcí na trpkost, že Rusové v posledních letech ve světové vědě vyklízejí pozice. Předloni sice Nobelovu cenu za fyziku vyhráli dva původem ruští vědci, Andre Geim a Konstantin Novoselov, ale ti ke svým objevům dospěli v britském Manchesteru. Následnému vábení k návratu do vlasti odolali.

,