Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ruská raketa má zakázán let z kazašského Bajkonuru

aktualizováno 
Neohlášený start a nepovedený let ruské rakety Proton-M mají za následek zákaz kazašských úřadů. Ten se vztahuje na další lety této rakety až do vyšetření incidentu.

Bajkonur v noci

Kazašské úřady zakázaly starty ruských kosmických raket Proton-M z kosmodromu Bajkonur. Důvodem je noční nepovedený start této rakety s japonskou telekomunikační družicí.

Pravděpodobnou příčinou havárie byla podle odborníků nefunkčnost řídících prvků druhého stupně rakety. Na místě pádu ruští hasiči stále likvidují stepní požár a Astana se obává ekologických škod.

Ve chvíli pádu zůstalo nespotřebováno přes 218 tun paliva. "To je poměrně velké množství nebezpečné látky, které se rozptýlilo ve vzdušném prostoru naší republiky, a my nevíme, kterým směrem se bude tento oblak šířit," prohlásil Tlagat Musabajev, předseda kazašské Národní kosmické agentury.

Později agentura oznámila, že rozptýlené palivo směřuje mimo lidské osídlení, nikoho nezranily ani úlomky rakety.

Kosmický nosič totiž dopadl do neobydlené oblasti, odborníci ale ještě musejí přesně zjistit, jaké škody byly způsobeny. Nalezeny už byly tři velké kusy rakety, vážící asi 400 kilogramů.

Ruská média upozorňují, že nepodařený start bude pro Rusko znamenat velké finanční ztráty, neboť Moskva bude zřejmě muset Kazachstánu vzniklé ekologické škody nahradit. V červenci 2006 po pádu rakety Dněpr muselo Rusko zaplatit škodu ve výši okolo 1,1 miliardy dolarů (asi 22 miliard korun). Nynější let byl podle agentury ITAR-TASS pojištěn na 300 milionů dolarů (asi šest miliard korun), japonská družice byla pojištěna v Japonsku.

Už letos v létě dal Kazachstán najevo přání s Ruskem znovu projednat podmínky startů raket Proton-M z Bajkonuru, který má Rusko pronajatý.

Důvodem byly právě obavy z možných ekologických škod spojených s používáním paliva pro kosmické nosiče.

Podle ruských údajů bylo v raketě ve chvíli startu přes 600 tun velmi toxického paliva, většina však shořela při práci prvního ze tří stupňů rakety. Havárie nastala po třech minutách letu, když se vypnuly motory druhého stupně, sdělili tiskové agentuře ITAR-TASS představitelé ruské kosmické agentury Roskosmos. Tou dobou byla raketa 76 kilometrů nad zemí.

Zákaz provozu Protonu-M bude platit do vyjasnění všech okolností nehody, řekl tiskové agentuře Interfax Adilbek Basekejev, představitel Kazachstánu na kosmodromu.

Noční start měl být od počátku letošního roku třetím komerčním letem rakety Proton-M, která v současné verzi poprvé vzlétla v roce 2001. Raketa, kterou využívá sovětská a ruská kosmonautika od roku 1965, se ve vesmíru v různých modifikacích ocitla už ve více než 320 případech.

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Další z rubriky

První „mimozemský“ asteroid nejspíše přiletěl ze soustavy se dvěma slunci

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

Astronomové našli domovskou soustavu asteroidu 1I/2017 U1 ‘Oumuamua.

Raketa Falcon 9 odstartovala už popadesáté. Skoro vždy úspěšně

Padesátý start rakety Falcon 9 společnosti SpaceX se uskutečnil 6.3.2018 z...

Americká společnost SpaceX v úterý raketou Falcon 9 úspěšně vynesla na oběžnou dráhu kolem Země španělský...

Úspěšný start. Obrázky od zavražděného chlapce z Terezína míří na ISS

Raketa Sojuz MS-08 při startu 21.3.2018 v 18:45 z kosmodromu Bajkonur. Na...

K ISS se dnes vydala nová posádka. Mimo jiné s sebou veze i kopii kresby, kterou vytvořil čtrnáctiletý vězeň...

Najdete na iDNES.cz