Ruská sonda mluví se Zemí. Ale vlak k Marsu jí o pár dní ujel

  10:40aktualizováno  24. listopadu 11:01
Sonda Fobos-Grunt reagovala poprvé po dvou týdnech na oběžné dráze na povely ze Země. Po prvním kontaktu v úterý večer došlo k dalšímu průlomu ve středu 23. listopadu večer. Podařilo se získat údaje o stavu sondy. Startovní okno pro let k Marsu a návrat od něj se ovšem uzavřelo 21. listopadu. Další osud mise je tedy nejistý.

Fobos-Grunt během předstartovních příprav | foto: ČTK

Aktualizace 24.11. Týmu ze stanice evropské kosmické agentury ESA v australském Perthu se podařilo navázat pravidelné spojení s ruskou sondou Fobos-Grunt, která předchozí dva týdny neodpovídala. Během prvních relace kolem včerejší deváté hodiny večerní našeho času se podařilo navázat pravidelné spojení se sondou.

Během druhého průletu se podařilo získat minimálně alespoň část telemetrických údajů, které by měly poskytnout představu o příčinách problémů stroje. Potvrdila to agentura ESA v tiskovém prohlášení dostupném zde i zdroje z ruského kosmického výzkumu pro ruské tiskové kanceláře. Analýza údajů ze sondy nyní provádí v konstrukční kanceláři Lavočkin, kde byl Fobos-Grunt vyroben.

Jisté už je, že Fobos-Grunt se nevydá k Marsu podle svého plánu. Okno pro původní misi se zavřelo 21. listopadu. Pokud by se držela původně navržené dráhy, nyní by sonda sice měla dost paliva pro let k Marsu, ale už ne pro návrat vzorků z měsíce Phobos k Zemi. To by znamenalo sice neúspěch hlavní mise, ovšem šanci na úspěch čínského experimentu Yinghuo-1, který je také na palubě a který není navržen jako návratový.

Stále se ovšem spekuluje o jiných možnostech, například cestě k našemu Měsíci, rozhodnout o nic ovšem budou muset ruští odborníci, až budou mít údaje o stavu sondy, množství paliva i stavu zbytku sondy.

Zařízení v Perthu se o spojení se sondou pokoušelo od 9. listopadu. Jeho anténa byla speciálně upravena právě pro účely komunikace s Fobos-Grunt. Jedním krokem bylo například snížení výkonu antény, protože sonda je vzhledem ke vzdálenosti svého cíle od Země primárně připravena na příjem velmi slabého signálu. Další výhodou australského střediska je i to, že sonda nad ní přelétá v době, kdy je osvětlena Sluncem a její panely jí dodávají dostatek energie.

Zlověstný rádiový klid konečně porušila ruská sonda Fobos-Grunt, která se před dvěma týdny zatoulala na oběžné dráze. V úterý večer okolo deváté hodiny našeho času zareagovala na signál z pozemní stanice v australském Perthu, kterou provozuje Evropská kosmická agentura (ESA).

Fotogalerie

Rozhovor to nebyl nijak dlouhý. Fobos-Grunt v odpověď na signál ze Země pouze "pípnul". Během několika minut, po které byla sonda v dosahu stanice, se ovšem nepodařilo stáhnout například údaje o stavu přístrojů sondy ani další informace.

Je to ovšem vůbec první odpověď družice na povely vedení letu, která proto rozdmýchala slabou naději, že by se stroj mohl probudit k životu. Je to vidět i z přístupu ruské agentury Roskosmos, která na úspěch zareagovala alespoň krátkým tiskovým prohlášením (rusky zde). Se špatnými zprávami v předchozích dnech šetřila jako šafránem a většina informací se k novinářům a veřejnosti dostávala přímo z úst ruských odborníků a nikoliv oficiálními kanály.

Příliš velké naděje si zřejmě dělat nelze. Sonda odpověděla pouze na jeden ze čtyř pokusů o komunikaci, a není jasné proč. Zajímavou okolností je, že ke spojení došlo ve chvíli, kdy byl Fobos-Grunt osvětlen Sluncem. To by mohlo naznačovat, že sonda má problém s bateriemi.

Pokud se nepodaří obnovit provoz sondy, podle posledních odhadů Roskosmosu se zřítí k zemi nejspíše během prvních dvou měsíců příštího roku. Pokud se podaří komunikaci a provoz sondy obnovit, mohla by být ještě zachráněna, i když by letošní startovní okno k Marsu nestihla.

Podle některých hlasů by mohla být zaparkována na stabilní vysoké oběžné dráze a k rudé planetě se vydat při další příležitosti za dva roky. Objevily se i spekulace, že by mohla být vyslána na průzkumný let k některému z asteroidů v blízkosti Země.

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Na sedmiletou cestu k Merkuru se vydaly dvě sondy BepiColombo

Start rakety Ariane 5 s projektem BepiColombo na palubě 20.10.2018.

Z kosmodromu Evropské kosmické agentury (ESA) Kourou ve Francouzské Guyaně odstartovala v sobotu 20.října časně ráno...

Raketa Sojuz úspěšně odstartovala. Vynesla ruskou vojenskou družici

K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) odstartovala z kosmodromu Bajkonur v...

Start nosné rakety Sojuz-2.1b a navedení kosmického aparátu na oběžnou dráhu proběhly normálně, oznámilo ve čtvrtek...

Dalekohled Kepler končí, došlo mu palivo. Objevil přes 2 600 planet

Vizualizace dalekohledu Kepler

O hledání nových planet u cizích sluncí se budou muset postarat jiná zařízení, než je vesmírný dalekohled Kepler. Na...

Najdete na iDNES.cz