ICQ bude ruské

ICQ bude ruské | foto: ICQ

Ruský investor, který koupil část Facebooku, zřejmě pohltí celé ICQ

  • 100
Ruská firma Digital Sky Technologies (DST) vyjednává s americkou společností AOL o koupi ICQ. V Rusku je ICQ nejpoužívanějším internetovým kecálkem.

Společnost AOL (America On Line) koupila ICQ v roce 1998 za 400 milionů dolarů. Podle deníku Vedomosti jej ruská firma chce koupit za 200 až 250 milionů dolarů.

Stránku ICQ navštíví v Rusku měsíčně 8,4 milionů unikátních uživatelů. DST patří v Rusku k největším investičním firmám v oblasti internetu. V květnu tohoto roku například koupila za 200 milionů dolarů odhadem dvou procentní podíl ve Facebooku. Aktuální cena Facebooku se totiž momentálně odhaduje na 10 miliard dolarů.

AOL má zřejmě problémy po rozchodu se společností Time Warner a proto se rozhodla ICQ prodat. Podle serveru CNET.com si na to najala investiční bankéře Morgan Stanley a Allen & Co.

AOL + ICQ + Time Warner

Společnosti AOL a Time Warner se sloučily v roce 2001 a mluvilo se o ideálním partnerství. Výsledek ale nenaplnil očekávání. Boom vysokorychlostních připojení v USA měl za následek, že AOL ztratilo jeden z hlavních zdrojů příjmů, totiž svoje původně prominentní postavení mezi americkými poskytovateli internetu. Minulý týden se po dlouhém očekávání obě společnosti rozdělily. Společnosti AOL dlouhodobě klesají příjmy, nicméně stále je v černých číslech, ve třetím čtvrtletí se ziskem 134 miliony dolarů.

Výkoným ředitelem společnosti AOL je osmatřicetiletý Tim Armstrong, původně vedl například oddělení reklam v Google. Armstrong (podle informací AP) například plánuje propustit více než dva a půl tisíce zaměstnanců (více než třetinu) a místo toho větší díl práce získat z externích zdrojů (outsourcing).

Svého času patřilo ICQ k nejstahovanějším programům a nejpoužívanějším kecálkům. V důsledku nepopulárních opatření ohledně alternativních klientů, reklamy nebo smluvních podmínek ovšem postupně ztratilo přízeň mnoha uživatelů, především ve prospěch kecálků velkých firem (MSN, Yahoo Messenger, Skype) nebo nezávislých protokolů (Jabber).

Také nástup Facebooku a dalších sociálních sítí přispěl k tomu, že ICQ si ze své původní slávy udržuje spíše několik ostrůvků, kde má stále silnou pozici. Mezi ně patří i Česko a Rusko. Počet aktivních uživatelů se pohybuje někde kolem 15 a 30 miliony, podle toho, jak je definován aktivní uživatel.

,