Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rychlostní limit pro pevné disky nalezen

aktualizováno 
Vědci již znají maximální rychlost, jakou půjde zapisovat a číst data na pevné disky. Co způsobí, že již nebude možné jít dál, a kdy lze očekávat, že bude při výrobě dosažena?

Procesory, pevné disky, paměti - to vše zrychluje. Než padne jedna hranice, už se ví o další, které se při výrobě stejně jen tak nedosáhne. Právě pevné disky však svůj, zřejmě definitivní, rychlostní limit znají. 

Americko-ruský vědecký tým totiž dosáhl na maximální rychlost zápisu a čtení dat na pevný disk. Ta činí 2,3 pikosekundy, přičemž pikosekunda je milióntina milióntiny sekundy. Převedeno do srozumitelnější hodnoty je rychlost přibližně tisícinásobek té současné, píše magazín NewScientist.

Experiment zkoumající maximální možnou rychlost zápisu a čtení z pevných disků byl prováděn na Stanfordské univerzitě za asistence vědců z moskevského institutu Landau pro teoretickou fyziku. Pokus spočíval v použití urychlovače částic, který zkoumal, kam až je možné rychlostní hranici zapisování posunout. Při vyšší rychlosti než dosažené narazili vědci na problém spočívající v nepředvídatelných změnách magnetického pole.

Při pokusu, který byl vůbec prvním podobným experimentem svého druhu, byly částice rozpohybovány téměř na hranici rychlosti světla.

Ačkoliv již nyní víme, jaká je maximální rychlost zápisu dat, není podle vědců v současné době tento způsob dosažitelný. Dnešní zařízení podle Marka Krydera, šéfa výrobce pevných disků Seagate, naráží na to, že do nich není možné urychlovač částic umístit.

"Pro to, aby bylo možné novou technologii ukládání dat využít, bychom potřebovali zcela novou technologii," míní Danilo Pescia ze švýcarského technického vysokého učení. Dosažené výsledky jsou podle něj pouze teoretické a v současnosti není možné poznatky při výrobě pevných disků uplatnit. A až to možné někdy v budoucnu bude, půjde ukládání dat zřejmě jiným směrem než na harddisky.

Na rozdíl od rychlosti čtení a zápisu dat, který byl již definován, není stále jasné, kam až se může posunout kapacita pevných disků. Zhruba před rokem přišli dva vědci ze Státní Newyorské univerzity na to, že při využití nových magnetických senzorů je možné dosáhnout až tisícinásobné kapacity pevných disků než doposud.  

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Americký stát chce zpoplatnit porno

ilustrační snímek

Rhode Island plánuje zavést poplatek za to, že uživatel bude moci přistupovat na stránky s obsahem pro dospělé.

Facebook skončil s bláznivým testem. Hlavní stránka se vrátí k normálu

Logo společnosti Facebook

Facebook končí s kontroverzním experimentem, kdy v některých zemích nabídl v podstatě dvě hlavní stránky.

T-Mobile v Praze testoval technologie pro 5G sítě, byli jsme u toho

Test mMIMO v Petrovicích

V pražských Petrovicích proběhl nejrozsáhlejší test technologie Massive MIMO v kontinentální Evropě. Ta poslouží k...

Najdete na iDNES.cz