Rychlý fototest jediných kompaktů se supersvětelným objektivem

  11:44
Nikon, Samsung a Olympus. Zatím jen tři kompakty na trhu nabízí světelnost objektivu s hodnotou F1.8. Vyzkoušeli jsme, jak fotografují v noci, v šeru i jak pracují s hloubkou ostrosti.

Fotoaparáty s objektivy s výbornou světelností se hodí pro snímání za horších světelných podmínek. | foto: Roman Všetečka, Technet.cz

Nejvyváženějších obrazových výsledků dosáhl Olympus XZ-1. Nejvybavenější je Samsung EX1. Nejrychlejší a zároveň nejlevnější je Nikon P300.

Rozdíly mezi testovanými přístroji jsou jak v ceně, tak ve výbavě a dílenském provedení. My se zaměřili především na schopnosti těchto strojů v oblasti, kde by měl světelný objektiv přinést největší výhody. Vyzkoušeli jsme, jak fotí za horších světelných podmínek a jak kreslí při otevřené cloně (tedy 1,8), například při snímání detailů.

Testované fotoaparáty zleva Samsung EX1, Olympus XZ-1 a Nikon P300

Světelnost objektivu

Hodnota označovaná světelnost objektivu říká, kolik světla je objektiv schopen propustit ke snímacímu čipu. V případě, že by všechno světlo bez problémů prošlo, byla by propustnost rovna jedné (sto procent). Při průchodu objektivem se vždy určité množství světla pohltí.

Platí přitom, že čím nižší je toto číslo, tím více světla je objektiv schopen propustit a tím kratší časy potřebujete ke správné expozici snímku.

To se v praxi projeví v okamžiku, kdy je třeba fotit za zhoršených světelných podmínek. Přístroj tak umožní fotit z ruky i v okamžiku, kdy u fotoaparátů s horší světelností musíte využít stativ, nebo zvýšit citlivost, a tím pádem i pravděpodobnost přítomnosti šumu na fotografii.

Druhým kladem výborné světelnosti je možnost pracovat s tzv. hloubkou ostrosti. Tedy, velikostí oblasti, kde je obraz ostrý a kde už nikoliv. Platí, že čím je clonové číslo menší (např. 1,8) tím menší je hloubka ostrosti. Zjednodušeně řečeno, ostré jsou tedy jen ty předměty v rovině a těsně před a za ní, na kterou zaostříme.

Přístroje se představují

Výrobci digitálních fotoaparátů si již uvědomili, že se dají propagovat i jiné vlastnosti fotoaparátu, než je rozsah zoomu a vysoký počet pixelů. Mezi ty, které mají přímý vliv na kvalitu snímku, patří například právě světelnost objektivu.

OLYMPUS XZ-1

Porovnání rozměru testovaných fotoaparátlů Nikon P300, Olympus XZ-1 a Samsung

Nejdražší testovaný přístroj Olympus XZ-1 využívá 10Mpix snímač, který se může pochlubit velkou úhlopříčkou 1/1,63 palců (tedy 1,5 cm). Ve spolupráci se širokoúhlým objektivem (28 mm) se světelností 1:1.8 - 2.5 a čtyřnásobným zoomem slibuje kvalitní fotografie. Ty lze prohlížet na třípalcovém OLED displeji. Jediný Olympus vám dovolí využít nejnižší clonové číslo (tedy 1,8) i při mírném zazoomování až na ohnisko cca. 35. Ostatní foťáky v testu ihned při první pohnutí zoomovací páčkou přecloní na hodnotu 2,0 a postupně parametr zhoršují až na nejvyšší hodnotu.

Fotoaparát Olympus XZ-1

Foťák je vybaven víceúčelovou paticí, do které lze připojit, vedle externího blesku, například elektronický hledáček či mikrofon.

Citlivost přístroje je maximálně 3200 ISO, přičemž automatika se pohybuje v rozmezí 100 - 800 ISO .

Fotoaparát Olympus XZ-1 může využít patici blesku i pro elektronický hledáček nebo stereomikrofon.

Šikovný je ovládací prstenec u objektivu, který pomůže s rychlým přesným nastavením.

Zájemci mohou ukládat snímky do bezztrátového formátu RAW a videa v HD rozlišení 1270 × 720. S rozměry 110,6 × 64,8 × 42,3 mm je Olympus druhý nejmenší/největší z testovaných. Jeho hmotnost je 275 gramů.

Konketory fotoaparátu Olympus XZ-1
Ovládací prvky fotoaparátu Olympus XZ-1
Fotoaparát Olympus XZ-1 nabízí vedle klasických ovládacích prvků i otočné
Fotoaparát Olympus XZ-1

Podrobnou specifikaci modelu Olympus XZ-1 najdete v našem katalogu digitálních fotoaparátů.

SAMSUNG EX1

Výklopný a otočný AMOLED displej  s rozlišením 614 000 pixelů zaujme na první pohled u Samsungu EX1. Objektiv s trojnásobným zoomem značky Schneider-KREUZNACH zvládne širokoúhlé záběry, a to díky rozsahu ohnisek od 24 do 72 milimetrů. Nabízí světelnost od 1:1,8 - 2,4. I Samsung EX1 využívá větší CCD snímač s úhlopříčkou 1/1,7 palců (1,47 cm), který má také rozumných deset milionů obrazových buněk. Stejný jako u Olympusu je i rozsah citlivosti čipu, který se pohybuje od 80 ISO až do hodnoty 3 200 ISO, a to v plném rozlišení.

Fotoaparát Samsung EX1
Fotoaparát Samsung EX1 - zadní straně dominuje velký výklopný otočný displej

I Samsung umožní zájemcům vedle JPEG formátu využít bezztrátový RAW. Video je však jen v rozlišení VGA (tedy 640 × 480 bodů) s rychlostí 30 snímků za sekund.

Rozměry 61 × 94 × 19 mm a hmotnost 320 gramů ukazují, že je to největší a nejtěžší přístroj testu.

Fotoaparát Samsung EX1 - zadní straně dominuje velký výklopný otočný displej
Fotoaparát Samsung EX1
Fotoaparát Samsung EX1
Konektory a baterie fotoaparátu Samsung EX1

Podrobnou specifikaci modelu Samsung EX1 najdete v katalogu digitálních fotoaparátů.

Porovnání rozměru testovaných fotoaparátů Nikon P300, Olympus XZ-1 a Samsung EX1

NIKON P300

Nikon P300 je malý a jednoduchý na ovládání. Objektiv Nikkor s 4,2× optickým zoomem využívá širokoúhlé ohnisko 24 mm a zoomuje až do 100 mm. Světelnost objektivu 1:1,8 - 4,9.

Velký třípalcový LCD displej má rozlišení 921 000 pixelů.

Fotoaparát Nikon P300 má jednoduché, ale praktické ovládání.
Fotoaparát Nikon P300

Přístroj je rychlý, když zvládne pořídit až 7 snímků v plném rozlišení 12,2 Mpix rychlostí 8 snímků za sekundu. Snímací čip CMOS čip má rozměry 1/2,3 palců (tj. 1,1 cm).

Citlivost lze volit v rozmezí 160 - 3 200 ISO.

Řada uživatelů ocení možnost pořídit videosekvence ve Full HD 1080p se stereofonním zvukem.

Nikon P300 je nejmenším a nejlehčím přístrojem našeho testu: váží 190 gramů a má rozměry 103 × 58,3 × 32 mm.

Konektory a baterie fotoaparátu Nikon P300
Ovládací prvnky fotoaparátu Nikon P300
Integrovaý bles fotoaparátu Nikon P300 se otevírá tlačítkem na levé straně

Podrobnou specifikaci modelu Nikon P300 najdete v katalogu digitálních fotoaparátů.

Rychlý, rychlejší, nejrychlejší

Pokud bychom hodnotili všechny tři modely pouze podle jejich rychlosti, pak by to na celé čáře vyhrál Nikon. Ten po zapnutí stihne pořídit první snímek do dvou sekund, každý další pak za méně než jednu sekundu.

Na druhé straně je Olympus, kterému to z vypnutého stavu do první fotografie trvá zhruba 3,5 sekundy. Každý snímek pak ale pořídí za zhruba jednu sekundu.

Samsung sice stihne nastartovat a vyfotit první obrázek asi za 2,5 sekundy, ale druhý snímek pak pořídí až za 1,5 sekundy.

Hodnoty byly naměřeny při nastaveném automatickém režimu za dobrých světelných podmínek.

Porovnávání rychlosti zoomu pak dopadlo následovně: Olympus a Nikon se z nejkratšího do nejdelšího ohniska dostanou za dvě sekundy, Samsungu to trvá o půl sekundy více.

Jak přístroje umí fotit

Hlavním cílem našeho testu však bylo vyzkoušet, jaké snímky pořizují v horších světelných podmínkách a jak využívají vynikající světelnost objektivu při snímání detailů.

Makrosnímek pořízený fotoaparátem Olympus XZ-1
Makrosnímek pořízený fotoaparátem Samsung EX1
Makrosnímek pořízený fotoaparátem Nikon P300

Makrosnímek. Zleva Olympus, Samsung, Nikon. U snímků focených s prioritou clony, využívajících nízké clonové číslo F1,8, si všimněte především detailů na zaostřeném objektu a přechodu na nezaostřený vzdálený objekt. Na první pohled je vidět horší prokreslení u snímku ze Samsungu.

Originální snímky naleznete zde, zde a zde.

V této disciplíně se nejvíce dařilo Olympusu, který si bravurně poradil s nočním i večerním focením. Ostrý obraz s kvalitní kresbou a minimálním šumem byl tím nejlepším, co jsme v testu viděli. Ani vyšší ISO nedělalo problémy. Výraznější šum se projevil až kolem ISO 1200. Kvalitní kresbu potvrdil i v případě testu hloubky ostrosti.

Noční snímek pořízený fotoaparátem Olympus XZ-1
Noční snímek pořízený fotoaparátem Samsung EX1
Noční snímek fotoaparátem Nikon P300

Noční snímek. Zleva Olympus, Samsung, Nikon. Nejtěžší disciplínou pro digitální fotoaparáty jsou noční snímky, v tomto případě focené s clonou nastavenou na F1,8. Různé barevné podání nevybočuje ze standardu. Všimněte si nejbližšího světla a jak jej fotoaparáty podávají. Nápis na mostu znovu ukazuje horší kresbu Samsungu, ale ani Nikon zde neexceluje. Po straně můžete porovnat množství šumu.

Originály snímků naleznete zde, zde a zde.

Velice slušné fotografie pořídil i Samsung. Jak však z přiložených snímků vyplývá, nejsou tak prokreslené. Vyšší úroveň šumu jsme zaznamenali již od ISO 800.

Noční snímek s bleskem pořízený fotoaparátem Olympus XZ-1
Noční snímek s bleskem pořízený fotoaparátem Samsung EX1
Noční snímek s bleskem pořízený fotoaparátem Nikon P300

Noční focení s bleskem ukazuje, že dosah toho integrovaného je u všech modelů zhruba stejný, i když ten z Nikonu je o chloupek výkonnější. Dobře si s barevností poradil Samsung. Zleva Olympus, Samsung, Nikon.

Originály snímků naleznete zde, zde a zde.

Nikon má pěkné fotografie i přes teoreticky nepříznivý poměr velikosti čipu a množství snímacích bodů. Šum je zřetelný již nad ISO 800. Na druhou stranu snímky Nikonu jsou narozdíl od Samsungu bohatší na detaily. 

Prohlédnout si také můžete desetisekundové videosekvence. Ke stažení jsou zde: Olympus, Samsung, Nikon. Všechny modely umějí při natáčení používat zoom a mají speciální tlačítko na natáčení videosekvencí.

Výsledky

Jednoduchý, a s cenou 7 500 korun z testovaných i nejlevnější, Nikon využívá čip s technologií CMOS. To mu umožňuje vytvářet pěkné snímky bez výraznějšího šumu. Pracuje velice rychle a díky jednoduchému ovládání je vhodný pro začátečníky. Někdo ocení i Full HD video. Fotografům zvyklým na ovládání režimů prostřednictvím kolečka na pravě straně může činit potíže, že je tam jen ovladač pro nastavení jednotlivých parametrů. Ocenili jsme šikovný plastový grip pro palec, který dává jistotu při uchopení přístroje. Jako jediný nemá Nikon patici na externí blesk. Během testu se mu také naneštěstí porouchala zdířka pro paměťové karty.

Druhý nejlevnější přístroj Samsung za 8 000 korun zaujme svou výbavou. Především výklopný a otočný AMOLED displej nezklame svého uživatele ani na přímém slunečním světle. Pozitivně hodnotíme také množství ovládacích prvků, které šetří čas především zkušenějším fotografům. Podání barev i kvalita snímků je slušná, až na kvalitu kresby. Přístroj byl pomalejší při zpracování snímků.  

Olympus stojí 11 000 korun a vytváří jednoznačně nejlepší snímky. Jsou detailní a nejméně "šumí". Také Olympus zabudoval do přístroje OLED displej, který obstojí na slunci lépe než klasické LCD. Líbil se nám ovládací kroužek kolem objektivu pro změnu clony i možnost rozšířit přístroj prostřednictvím víceúčelové patice, která zvládne připojit externí blesk, nebo elektronický hledáček, případně stereomikrofon.

Další snímky pro srovnání (po rozkliknutí se zobrazí originální foto):

Večerní snímek pořízený Olympusem XZ-1
Večerní snímek pořízený Samsungem XZ1 (clona F1,8 a ohnisko 24mm)
Večerní snímek pořízený Nikonem P300 (clona F1,8 a ohnisko 24mm)

Večerní snímky na nejkratší ohnisko a nejmenší clonu (Olympus, Samsung, Nikon)

Snímky s nejkratším ohniskem a nejmenší clonou

Snímek pořízený Samsungem EX1 (clona F1,8 a ohnisko 24mm)

Snímek pořízený Olympusem XZ-1 (clona F1,8 a ohnisko 28mm)

Snímek pořízený Nikonem P300 (clona F1,8 a ohniskem 24mm)

Snímky s nejkratším ohniskem a nejvyšší clonou

Snímek pořízený Samsungem EX1 (clona F6,7 a ohnisko 24mm)

Snímek pořízený Olympusem XZ-1 (clona F8,0 a ohnisko 28mm)

Snímek pořízený Nikonem P300 (clona F8,0 a ohnisko 24mm)

Snímky s nejdelším ohniskem a nejmenší clonou

Snímek pořízený Samsungem EX1 (clona F2,4 a ohnisko 72mm)

Snímek pořízený Olympusem XZ-1 (clona F2,5 a ohnisko 112mm)

Snímek pořízený Nikonem P300 (clona F4,9 a ohnisko 100mm)

Snímky s nejdelším ohniskem a nejvyšší clonou

Snímek pořízený Samsungem EX1 (clona F6,9 a ohnisko 72mm)

Snímek pořízený Olympusem XZ-1 (clona F8,0 a ohnisko 112mm)

Snímek pořízený Nikonem P300 (clona F7,8 a ohnisko 100mm)

Autor:
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 10 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 10 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 11 příspěvků

28. března 2024

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 29 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Jarní bouře ničila před 100 lety Prahu. Napáchala obří škody

v diskusi je 10 příspěvků

27. března 2024

Prahou prošla před 100 lety, 27. března 1924, neobvykle silná jarní bouřka. V části hlavního města...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...