Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


S čím na P2P sdílení souborů aneb KaZaa vs. KaZaa Lite

aktualizováno 
KaZaa je jedním z lídrů fenoménu zvaného "sdílení souborů". Pojem P2P neboli Peer-To-Peer zná dnes asi každý. Na internetu si můžete s ostatními uživateli vyměňovat prakticky cokoliv. Je lepší použít klasického klienta KaZaa, nebo jeho odlehčenou verzi?

O aplikaci s podivným názvem KaZaa už se popsaly megabyty internetových stránek. Fenomén, který po "úmrtí" původního Morphea převzal žezlo krále technologie FastTrack, se i přes hrozbu několika soudních žalob neohroženě protlouká sítí internetu. Celkem už se klienta KaZaa stáhlo přes 110 milionů kopií, každý týden přibývá dva a půl milionu dalších - nepočítaje v to jeho de facto ilegální verzi KaZaa Lite okleštěnou o reklamní software. Celkový počet uživatelů samozřejmě počtu stažení ani zdaleka neodpovídá (počítají se všechny verze programu dohromady), ovšem dva miliony současně připojených lamerů jsou zárukou toho, že najdete téměř vše, co hledáte. Téměř tři petabajty, nebo chcete-li tři tisíce terabajtů či tři miliony giga, to už mluví samo za sebe.

KaZaa

KaZaa Media Desktop
Originální KaZaa pochází od společnosti Sharman Networks, která ji koupila od původního provozovatele, holandských KaZaa B.V. Ta ji odprodala, přestože vyhrála soud s místní copyrightovou organizací Buma-Stemra. Hrozba totiž přišla i ze strany americké RIAA. Firma Sharman, formálně skrýtá na nezávislém ostrově Vanuatu v Tichém oceánu, zatím pokusům o zavlečení do soudních pří odolává.

Co KaZaa vlastně nabízí?
Svobodu, kterou jí dává komunikační protokol FastTrack. S jeho uvedením před časem padly limity protokolu OpenNap, k jehož provozu byl nutný výkonný server, přes nějž všechna data putovala. Na FastTracku jsou všichni uživatelé spojení přímo, servery pouze monitorují aktivitu uživatelů a vracejí výsledky vyhledávání. V síti lze sdílet prakticky vše, od dokumentů, obrázků a muziky po video a software. Nezřídka tu narazíte na warezácké skupiny, jak tu vydávají každý den nový program či hudební album a singlové novinky. Vyhledávání od poslední verze probíhá ve dvou vlnách. KaZaa ve snaze o co nejrychlejší vrácení výsledků prohledá pouze omezený počet počítačů, a teprve následně se porozhlédne všude, kam jí to jen pevné linky a modemy dovolí. Rychlost downloadu závisí jen na rychlosti připojení, přičemž je možné stahovat soubory z několika lokací naráz a navazovat přerušené stahování. Díky integrovanému přehrávači si lze prohlížet dotažené soubory či organizovat svou knihovnu multimediálních souborů.

KaZaa KaZaa

Reklamka
Nedílnou součástí softwaru KaZaa je od nepaměti reklama. Ta se nejdřív objevovala jen ve formě reklamních bannerů, pak ale začala na uživatele vyskakovat okna s všelijakými fantastickými nabídkami. Na svědomí ji měl tzv. spyware - rezidentní prográmek, který sledoval navštěvované webové stránky a podle brouzdacích zvyklostí internetových surfařů servíroval vtíravou reklamu. Tento způsob financování provozu sítě došel tak daleko, že se KaZaa nechala platit od vývojářské firmy Brilliant Digital (B3D), která začala využívat procesorový čas sdílejících uživatelů ke vzdáleným výpočtům! Tato kauza byla naštěstí již dávno zažehnána, stížnosti na vtíravý spyware však zůstaly. Proto nejnovější KaZaa obsahuje volbu neinstalovat partnerský software. Aplikace Ad-Aware, specializovaná na vyhledávání nechtěného software, potvrdila, že se nainstaloval pouze vlastní reklamní systém CyDoor, jenž dodává reklamní bannery. To je velký krok ke zpříjemnění práce s KaZou uživatelům. Zůstaly pouze dvě reklamní tlačítka: webový obchod a Tell-A-Friend, čili povězte kamarádovi, jaký skvělý program to používáte.

KaZaa KaZaa

KaZaa Lite
"Tento software porušuje licenční podmínky služby KaZaa a je ilegální jej instalovat a používat." Takovou obrazovkou vás při instalaci přivítá KaZaa Lite. Je to vlastně pirátská verze původní aplikace, je totiž osekaná o veškerou reklamu. Instalační archiv zabírá pouze něco málo přes 1 MB, což je oproti 3,7 MB původního programu znatelná úspora - především časová při stahování modemem. Není také třeba nejprve stahovat krátký setup, který dotáhne zbytek instalace z internetu. Adware-free verzi vytvořil programátor Shaun Garriock. Okleštěný software běhá znatelně rychleji, zachovává si přitom všechny funkce plné verze. Jednu dokonce přidává - ruší omezení, kvůli němuž KaZaa vracela hudební soubory pouze s maximální bitrate 128 kbps. Vyšší datové toky si rezervovala pro "high quality audio" soubory od svých partnerských sití, oficiálně distribuujících digitální hudbu. Neaktivní jsou pouze dvě reklamní tlačítka na panelu nástrojů, jinak je vše plně funkční včetně multimediálního přehrávače. Navíc její instalace obsahuje utilitku SpeedUp alias FastTrack Accelerator, která zefektivňuje vyhledávání a stahování souborů.

KaZaa Lite KaZaa Lite

Head-2-Head
Přestože se tvůrci původní aplikace KaZaa hodně snaží přiblížit ideálu uživatelů, tedy co nejvíce minimalizovat výskyt reklamy, je jasné, že se provoz z něčeho platit musí. Ostatně tomu se nevyhnula ani KaZaa Lite, palbu vyskakujících pop-up oken si užijete na její domácí stránce. V přímém porovnání je samozřejmě "lehká" verze mnohem příjemnější ať už rychlostí práce, nebo kvalitou a šíří vyhledávání díky přibalenému SpeedUpu a překonanému omezovači. Na síti KaZaa je možné sehnat téměř vše, ale stále existují P2P systémy, kde lze najít více hudby i videa. Zůstaňte naladěni...
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

Naučte Windows pracovat i s netradičními komprimovanými archivy

Počítačový kód

Windows od verze XP obsahuje integrovanou funkci pro rozbalení a balení souborů do jednoho balíčku. Pokud se však...

Vyzkoušejte osm zdarma dostupných alternativ Skypu

Ilustrační foto - notebook

Komunikační nástroj Skype umožňuje zdarma vést textové, audio, ale i video a skupinové hovory. Mezi uživateli je...

Instagram přináší funkci Focus. Vyrobí lepší portrét s rozostřeným pozadím

První dáma USA Melania Trumpová na prvním oficiálním portrétu, který Bílý dům...

Aktualizace Instagramu z minulého týdne přinesla funkci Focus. Ta napodobuje portrétové fotky nejnovějších mobilů díky...

Najdete na iDNES.cz