Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


S hrací kostkou se neztratíte ani na tom nejsnobštějším večírku

aktualizováno 
V kapse máte jen pár stovek a od vlivných rodičů své přítelkyně jste pozváni na nejprestižnější večírek roku. Luxusní oblek nemáte, snobskou společnost ale vaše ošoupané levisky nevytrhnou. Všimnou si totiž jen malé kostky na vašem krku.
MobiBLU DAH-1500i

MobiBLU DAH-1500i | foto: Michal Hron, Mobil

Hrací kostka? Pche, řeknete si. Zas se ti redaktoři chovají jako malí. V tomto případě ale lepší dvojsmysl nenajdete.

Ať chcete nebo ne, tenhle přehrávač vám po malé úpravě dokáže udělat z nepovedeného večírku naprosto dokonalou párty. Pokud navíc seženete přehrávače dva, můžete si zahrát macháčka.

Tvary MP3 přehrávačů skutečně neznají hranic. Výrobci se neustále předhání ve své originalitě. Setkat jsme se mohli s přehrávačem ve tvaru fazole, karabiny, obyčejné krabičky či dokonce s integrovaným v hodinkách.

V konzumní společnosti se ani není čemu divit. Portfolio produktů je natolik široké, že se v něm ztrácí nejen uživatelé, ale také samotní výrobci. Ti se tak snaží za každou cenu vymanit se šedi trhu a přijít s něčím originálním.

Takovým případem je i MP3 přehrávač od společnosti Hyun Won, která ve světě vystupuje pod obchodní značkou mobiBLU. Její MP3 přehrávač označený DAH-1500i vsadil na ryze jednoduchý, leč velmi originální vzhled. Seznamte se s hrací kostkou nové generace.

Krychlička s lupenkou

Z přehrávače mobiBLU DAH-1500i by měl radost snad každý zapřísáhlý vyznavač kubismu. Jeho krychlový tvar je dokonale jednoduchým nápadem, který se v našem okolí nesetkal snad s jediným slovem kritiky. Přiznáme se ale, že za to mohou spíše miniaturní rozměry. Však posuďte sami: 24 × 24 × 24 mm a váha 18 (!) gramů.

 

Na trhu se setkáte hned se čtyřmi barevnými verzemi, kdy můžete vybírat mezi černou, červenou, stříbrnou a modrou povrchovou úpravou. K nám se dostala první z nich a hned na začátku máme nezanedbatelnou výtku. I při ohleduplném používání se totiž povrchová barva začne po chvíli loupat. Snad i proto přibalil výrobce silikonový obal, který má za úkol přehrávač ochránit.

 

Po rozzáření malého jednobarevného OLED displeje na čele přístroje se z přehrávače stává poutavý doplněk vašeho oblečení. Především pak v případě, že použijete originální sluchátka sloužící zároveň i jako šňůrka na krk. Připojují se do standardního audio konektoru na vrchu přístroje, jež je doplněn poutkem pro jistější upevnění přehrávače na krku.

 

Po bocích krychličky naleznete základní ovládací prvky. Pravý ukrývá kruhový ovladač s potvrzovacím středem, levý pak dvě klávesy, z nichž jedna slouží pouze jako softwarový zámek všech tlačítek. Vespod najdete nenápadný otvor ukrývající integrovaný mikrofon a zadní strana nese nezbytné informace o získaných registračních značkách, označení modelu a jeho kapacitě. Do ruky se nám dostal přehrávač s kapacitou 1 GB, na trhu se setkáte i s poloviční a čtvrtinovou hodnotou.

 

Bez programu po drátě

K počítači připojíte mobiBLU pomocí dodaného USB kabelu a to nezvykle pomocí sluchátkového 3,5 mm Jacku. Plní tak i funkci systémového konektoru. Po propojení se v moderních operačních systémech nainstalují ovladače automaticky, uživatelé starších počítačů naleznou potřebné soubory na přiloženém CD. Zde najdete i program určený k updatu firmwaru, jehož nejaktuálnější verzi nabízí výrobce na svých stránkách.

  

Pro nahrání skladeb není nutný žádný program. Přehrávač pracuje s nahranou adresářovou strukturou a díky rozhraní USB 2.0 nahrajete své oblíbené písničky do jeho paměti během pár chvil. Přehrávač se přes kabel i nabíjí. Jeho Li-Polymerová baterie neznámé kapacity by jej měla udržet při životě až deset hodin přehrávání, naše zkušenosti ale mluví maximálně o čtyřech hodinách poslechu.

Jedna klávesa, deset funkcí

Ovládání přehrávače mají na starosti především klávesy sdružené do kruhu na pravém boku. Středovou klávesou přístroj zapnete/vypnete a ovládáte funkce přehrát/pozastavit či při pohybu v menu jí potvrzujete vybrané volby. Vertikální směry slouží pouze k ovládání hlasitosti, horizontální pak k lisování v nabídce, ovládání funkcí vpřed/zpět či ladění rádiových stanic v režimu rádia.

 

Levá strana nabízí kromě již zmiňovaného softwarového zámku klávesnice i klávesu Menu. Již samotný název napovídá, že vyvolá základní nabídku. Ta se liší podle režimu přehrávače. U rádia tak pod ní naleznete zcela jiné volby než u přehrávání hudby, kdy pouze zobrazí adresářovou strukturu nahraných skladeb. Lze pomocí ní i vytvářet seznamy oblíbených songů a delším podržením se dostanete k menu nastavení.

 

Rozvržení kláves nám dělalo mnohokrát velké potíže. Jejich umístění na protějších stranách totiž není u tvaru krychle nejšťastnějším řešením, protože v případě stisku klávesy na straně pravé se palcem zapíráte na straně levé a naopak. Často se vám tak stane, že stisknete klávesu, která má v danou chvíli zůstat nedotčena. Přehrávač se navíc potýká i s problémem malého počtu kláves, který má za výsledek přehršle přiřazených funkcí jedné klávese.

Bohaté nastavení

Přehrávač nabídne široké možnosti nastavení, z nichž nejzajímavěji zní detailní přizpůsobení prostorových efektů SRS či grafický ekvalizér. Ten můžete uživatelsky přizpůsobovat nebo se spolehnout na jednu z devíti přednastavených křivek.

Zvolit lze samozřejmě i režim přehrávání, kdy si můžete vybrat mezi opakováním jedné skladby nebo rovnou skladeb všech, náhodné přehrávání v rámci jednoho adresáře či celé adresářové struktury.

 

Přehrávač se dokáže v přednastaveném čase i vypnout a pokud mu to přikážete, umí šetřit i energii pohasnutím displeje či snížením jeho kontrastu. Samozřejmostí je nastavení jazyka. V nabízených možnostech však naši mateřštinu nenaleznete.

Praktické zkušenosti

Přehrávač si poradí s formáty MP3 do bitrate 320 Kbps a WMA (DRM) omezeným maximálním datovým tokem 192 Kbps. Pokud jsou hudební soubory nebo adresáře označeny atributem “jen pro čtení“, přehrávač je nerozpozná a nepřehraje (atribut je nutné odškrtnout a pak již vše funguje tak jak má ).

 

MobiBLU velmi dobře poslouží i jako diktafon. V nastavení naleznete nejen volbu bitrate (až 192 Kbps), ale také nastavení citlivosti mikrofonu. Právě této funkci zdviháme palec, jelikož při maximální citlivosti slyšíte i šepot z vedlejšího stolu. K funkci diktafonu se ale dostává velmi krkolomně, stejně jako k vestavěnému rádiu.

 

To se ostatně vynačuje více neduhy. Při automatickém ladění obsadilo celých patnáct stanic z dvaceti možných, pouze tři z nich byly ale poslouchatelné. V ostatních případech uložená stanice pouze šuměla. Je to velká škoda, jelikož manuální ukládání stanic rozhodně nepatří mezi jednoduché úkony. Než se k tomuto kroku odhodláte, raději si zařiďte v práci dovolenou.

 

Malý, ale šikovný

I na malém displeji se podařilo výrobci sjednotit ty nejdůležitější informace při přehrávání hudby. Zobrazuje se název skladby, zvolená úroveň hlasitosti, název aktivní ekvalizační křivky, stav baterie, zvolený režim přehrávání, indexování skladby v paměti přehrávače a již přehraný čas dané písničky. Na první pohled jsou informace poněkud nepřehledné, po týdnu používání se v nich ale bez problému orientujeme.

Zbývá už jen zhodnotit kvalitu zvuku. Ta je s dodanými sluchátky pouze průměrná. MobiBLU DAH-1500i je ale první přehrávač, u kterého oceňujeme kvalitu ekvalizéru. Asi nikdy jsme totiž nemohli svědomitě říci, že i přednastavené ekvalizační křivky dokonale korespondují s danými styly hudby.

Při neutrálním nastavení vás přehrávač nenadchne ani s přiloženými sluchátky, ani s referenčními Koss Porta Pro. Pokud si ale pustíte poslední Red Hoty a nastavíte ekvalizační křivku ROCK budete kvalitou přednesu překvapeni. Horší situace nastane u alternativní hudby, kterou nelze žánrově zařadit. Naštěstí máte ale možnost manuálního přizpůsobení ekvalizéru.

Suma sumárum

Proč ho koupit?
 • nezaměnitelný styl
 • rozměry a váha
 • citlivost mikrofonu
 • netradiční řešení sluchátek
 • kvalita ekvalizéru
 • ochranné pouzdro
 • cena 
Proč ho nekoupit?
 • nekvalitní povrchová úprava
 • občas krkolomné ovládání
 • neintegrovaný USB port
 • možná až příliš titěrné ovládací prvky
 • příliš malý displej
Kdy?
březen 2006
Za kolik?
4490 / 3990 / 2990 Kč
(1024 / 512 / 256 MB)

Přehrávač mobiBLU DAH-1500i je velmi zajímavý produkt, který nadchne jak dámy, tak pány. Při jeho vzhledu by byl doslova hřích jej schovávat v kapse, čehož si je vědom i samotný výrobce.

Ten bohužel trošku pozapomněl na kvalitu povrchové úpravy. Přiklonili bychom se i k jednoduššímu ovládání, které mnohdy připomíná spíše marný boj s titěrnými klávesami.

Mnoho drobností lze ale této krabičce odpustit, jelikož stát se nejmenším MP3 přehrávačem na světě žádá i nějakou tu daň. Navíc oceňujeme i možnost jeho použití na nudných večírcích. A abych nezapomněl, mám macháčka - věříte?

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Zní fantasticky. Slyšeli jsme prototyp prvního soundbaru Sennheiser

Prototyp prvního soundbaru společnosti Senhneiser, modelu Ambeo Soundbar

Známý výrobce sluchátek a mikrofonů představil na veletrhu CES 2018 prototyp svého prvního soundbaru. Způsob, jakým...

Stačí jim říci a sluchátka s Alexou vám pustí hudbu, kterou chcete

Sluchátka Aventho Wireless dostanou během letošního roku zajímavou aktualizaci.

Softwarová aktualizace nastěhuje do sluchátek Avento Wireless od společnosti Beyerdynamic digitální asistentku Alexu....

Fantastický zvuk doma i na cestách. Kombinace Mojo a Poly nemá konkurenci

Chord Mojo a Poly představují současnou absolutní zvukovou špičku v přenosných...

Jako partnera špičkového D/A převodníku se sluchátkovým zesilovačem Mojo přidává společnost Chord Electronics i...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz