Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


S HSDPA a notebookem na Internet: Univerzální pokrytí mobilní megabitovou sítí?

  1:01aktualizováno  1:01
O čem lze u nás zatím jen snít, to v Německu testují naostro. Technika HSDPA má německým uživatelům umožnit mobilní přístup na Internet s rychlostí několika megabit. První testy v běžné síti mmO2 proběhly slibně: přenos 5MB emailu zabral necelých 20 sekund!

Sbohem pevné lince? Mobilní širokopásmový Internet v dohledu?

Ilustrativní foto - PCMCIA UMTS karta Lucent Merlin U530Zatímco v ČR se operátoři hašteří, kdo kolik zaplatil za licence - a namísto reálného zavádění se raději spokojí s různými alternativami skutečné plnohodnotné sítě 3. generace, v Německu se již nespokojili pouze s UMTS. Zatím však UMTS nebyla schopna plně přesvědčit, že se pro mobilní použití vyplatí uvažovat o přestupu - zvláště když přechodné řešení EDGE nabízí levné a kompatibilní zvýšení rychlosti na cca 4 až 5 násobek rychlosti běžné telefonní linky.

Ovšem tentokráte přichází zpráva, při které může i datová síť třetí generace EV-DO zblednout. Německý operátor sítě UMTS, společnost mmO2 dokončila první fázi zavádění vylepšující techniky HSDPA aneb "High Speed Downlink Packet Access". A příhodně završení první etapy "oslavila" skutečnými testy výkonnosti.

5MB soubor MP3 se nahrál ze sítě během 15 sekund, video ve formátu MPEG o velikosti 45 MB zabralo cca 3 minuty. Email s čistou velikostí 5 MB se stáhnul v čase těsně pod 20 sekund. Pro dodavatele, společnost Nortel, byly tyto výsledky nepochybně potěšující. Konečně je možné aspirovat na skutečně multimediální mobilní síť, která bude schopna konkurovat nejen telefonní lince - ale postupně i pevným spojením jako je ADSL.

S pomocí HSDPA chce německý operátor přenášet v digitální mobilní síti filmy a videa v kvalitě DVD, stejně jako se těší na příjmy z interaktivních her. Díky technice HSDPA, která je obdobou nástavby EDGE nad současnými sítěmi GSM, je možné nepříliš nákladně upgradovat většinu již postavené sítě (jedná se o softwarový upgrade) - a zvýšit datový průtok na trojnásobek současného běžného maxima, které umožňuje klasická síť UMTS.

Ilustrativní foto - PCMCIA GPRS/EDGE karta OptionNortel a mmO2 tvrdí, že první fáze zavádění pokryla značnou část evropské UMTS sítě - a další budou následovat. První komerční testy a nasazení lze dle vyjádření mmO2 očekávat na počátku 2.pololetí 2005. Ve stejnou dobu by se na trhu měly objevit vhodné datové karty pro notebooky, které tak budou moci využívat Internet podobně jako v současnosti s GPRS, případně EDGE.

Na rozdíl od těchto technologií však technika HSDPA bude dosahovat skutečně megabitových rychlostí. Výsledky prvních testů poukazují na rychlosti přesahující 2.000 kbit/s, tedy více než 30ti násobek dnešní sítě GPRS (přičemž teoretické maximum této technologie se má pohybovat kolem 14,4 Mbit/s při použití přístroje třídy 10). Mimo několikanásobné rychlosti přenosu dat má HSDPA i další značnou výhodu pro síť mmO2 - umožňuje uskutečnit dvojnásobek hovorů při použití stejné buňky jako má současná UMTS.

Pro mobilní uživatele však bude jistě nejzajímavější především ona přenosová rychlost. Na rozdíl od současných mobilních technologií, které za skutečným "broadbandem" aneb vysokorychlostním širokopásmovým připojením jen pokulhávají, HSDPA konečně vlévá alespoň trochu života do jinak poměrně "mrtvých" sítí třetí generace.

Komentář redakce

Jak úspěšně dokazují německé pokusy - do budoucna třeba kombinované s českou mobilní specialitou datového paušálu (a případně ještě pevno-linkovým bonbónkem digitální videopůjčovny) - megabitové mobilní spojení může být na dohled. Sice se může stát - a pravděpodobně se stane, jak v Německu, tak tím spíše u nás - že pevné spojení na Internet v mezičase dosáhne ještě o něco vyšších rychlostí v řádech 2 Mbit/s a více.

Nicméně, pak nastane chvíle, kdy si uživatel bude moci vybrat v podobných mantinelech, jako když dnes volí mezi notebookem a stolním počítačem: bude o něco málo nižší výkon a o něco málo vyšší cena stát za výhodu univerzální mobility? My si myslíme, že ano - otázkou je, jak dlouho si na splnění téhle vize počkáme. Snad alespoň s pozdějším zavedením UMTS operátoři u nás rovnou použijí v té době již zajisté vyzrálou techniku HSDPA. (Škoda, že nám namísto mmO2 podobnou inspiraci pro realistické snění nenadělil některý z českých operátorů...)Nejčtenější

Stíhačka Su-57 je podle některých ruských médií drahá a zbytečná hračka

Su-57

Ruské letectvo nenakoupí stíhačky páté generace Su-57, uvedl Vladimír Guteněv, člen expertní rady Státní dumy pro...

Jak se odhalují plagiáty? Přeházet slova nestačí, překlad ale stroj ošálí

Ctrl + C, Ctrl + V, dvě klávesové zkratky, které zná snad každý.

Nástroje na detekci opsaných pasáží mají nemalý problém. Musí porovnat odevzdanou diplomovou práci s miliony stránek už...Astronauti ohřáli Měsíc i pod povrchem. A NASA o tom ztratila záznamy

Zaprášený skafandr Harrisona Schmitta během letu Apollo 17

Detektivní pátrání po ztracených páskách pomohlo najít zatím nejlepší vysvětlení zajímavé otázky, proč v místech...

K záchraně malých fotbalistů chce miniponorkou přispět i SpaceX

SpaceX testuje v bazénu dětskou miniponorku

Kalifornská raketová společnost poslala do Thajska „miniponorku“ narychlo připravenou z dílu pro raketu Falcon 9.

Atomový řezník připravoval v SSSR půdu civilním proudovým strojům

Iljušin Il-28

Mezi významné bojové letouny studené války patří taktický bombardér Iljušin Il-28. Ten se stal prvním sovětským...

Další z rubriky

Tišší klávesnice a větší výkon. Apple představil nové MacBooky Pro

Nové MacBooky Pro

Apple konečně představil inovované verze notebooků MacBook Pro. Hlavními novinkami jsou procesory Intel osmé generace,...

Lehoučký notebook na každodenní nošení, který je levnější, než se zdá

Acer Swift 5

Neváží ani kilogram, na akumulátor vydrží přes šest hodin a rozhodně působí, že je dražší, než kolik doopravdy stojí. A...

Toshiba končí s notebooky. Výrobu koupí za hubičku Sharp

Ultrabook Dynabook Kira V634 má mít výdrž 22 hodin.

Japonská společnost Sharp koupí za 36 milionů dolarů (788 milionů Kč) kontrolní podíl v divizi osobních počítačů další...

Najdete na iDNES.cz