S HSDPA a notebookem na Internet: Univerzální pokrytí mobilní megabitovou sítí?

  1:01aktualizováno  1:01
O čem lze u nás zatím jen snít, to v Německu testují naostro. Technika HSDPA má německým uživatelům umožnit mobilní přístup na Internet s rychlostí několika megabit. První testy v běžné síti mmO2 proběhly slibně: přenos 5MB emailu zabral necelých 20 sekund!

Sbohem pevné lince? Mobilní širokopásmový Internet v dohledu?

Ilustrativní foto - PCMCIA UMTS karta Lucent Merlin U530Zatímco v ČR se operátoři hašteří, kdo kolik zaplatil za licence - a namísto reálného zavádění se raději spokojí s různými alternativami skutečné plnohodnotné sítě 3. generace, v Německu se již nespokojili pouze s UMTS. Zatím však UMTS nebyla schopna plně přesvědčit, že se pro mobilní použití vyplatí uvažovat o přestupu - zvláště když přechodné řešení EDGE nabízí levné a kompatibilní zvýšení rychlosti na cca 4 až 5 násobek rychlosti běžné telefonní linky.

Ovšem tentokráte přichází zpráva, při které může i datová síť třetí generace EV-DO zblednout. Německý operátor sítě UMTS, společnost mmO2 dokončila první fázi zavádění vylepšující techniky HSDPA aneb "High Speed Downlink Packet Access". A příhodně završení první etapy "oslavila" skutečnými testy výkonnosti.

5MB soubor MP3 se nahrál ze sítě během 15 sekund, video ve formátu MPEG o velikosti 45 MB zabralo cca 3 minuty. Email s čistou velikostí 5 MB se stáhnul v čase těsně pod 20 sekund. Pro dodavatele, společnost Nortel, byly tyto výsledky nepochybně potěšující. Konečně je možné aspirovat na skutečně multimediální mobilní síť, která bude schopna konkurovat nejen telefonní lince - ale postupně i pevným spojením jako je ADSL.

S pomocí HSDPA chce německý operátor přenášet v digitální mobilní síti filmy a videa v kvalitě DVD, stejně jako se těší na příjmy z interaktivních her. Díky technice HSDPA, která je obdobou nástavby EDGE nad současnými sítěmi GSM, je možné nepříliš nákladně upgradovat většinu již postavené sítě (jedná se o softwarový upgrade) - a zvýšit datový průtok na trojnásobek současného běžného maxima, které umožňuje klasická síť UMTS.

Ilustrativní foto - PCMCIA GPRS/EDGE karta OptionNortel a mmO2 tvrdí, že první fáze zavádění pokryla značnou část evropské UMTS sítě - a další budou následovat. První komerční testy a nasazení lze dle vyjádření mmO2 očekávat na počátku 2.pololetí 2005. Ve stejnou dobu by se na trhu měly objevit vhodné datové karty pro notebooky, které tak budou moci využívat Internet podobně jako v současnosti s GPRS, případně EDGE.

Na rozdíl od těchto technologií však technika HSDPA bude dosahovat skutečně megabitových rychlostí. Výsledky prvních testů poukazují na rychlosti přesahující 2.000 kbit/s, tedy více než 30ti násobek dnešní sítě GPRS (přičemž teoretické maximum této technologie se má pohybovat kolem 14,4 Mbit/s při použití přístroje třídy 10). Mimo několikanásobné rychlosti přenosu dat má HSDPA i další značnou výhodu pro síť mmO2 - umožňuje uskutečnit dvojnásobek hovorů při použití stejné buňky jako má současná UMTS.

Pro mobilní uživatele však bude jistě nejzajímavější především ona přenosová rychlost. Na rozdíl od současných mobilních technologií, které za skutečným "broadbandem" aneb vysokorychlostním širokopásmovým připojením jen pokulhávají, HSDPA konečně vlévá alespoň trochu života do jinak poměrně "mrtvých" sítí třetí generace.

Komentář redakce

Jak úspěšně dokazují německé pokusy - do budoucna třeba kombinované s českou mobilní specialitou datového paušálu (a případně ještě pevno-linkovým bonbónkem digitální videopůjčovny) - megabitové mobilní spojení může být na dohled. Sice se může stát - a pravděpodobně se stane, jak v Německu, tak tím spíše u nás - že pevné spojení na Internet v mezičase dosáhne ještě o něco vyšších rychlostí v řádech 2 Mbit/s a více.

Nicméně, pak nastane chvíle, kdy si uživatel bude moci vybrat v podobných mantinelech, jako když dnes volí mezi notebookem a stolním počítačem: bude o něco málo nižší výkon a o něco málo vyšší cena stát za výhodu univerzální mobility? My si myslíme, že ano - otázkou je, jak dlouho si na splnění téhle vize počkáme. Snad alespoň s pozdějším zavedením UMTS operátoři u nás rovnou použijí v té době již zajisté vyzrálou techniku HSDPA. (Škoda, že nám namísto mmO2 podobnou inspiraci pro realistické snění nenadělil některý z českých operátorů...)Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...

Další z rubriky

Ťuk ťuk, tady Yoga Book. Nový laptop od Lenova se otevře na zaklepání

Nový Yoga Book C930

Lenovo se na německém veletrhu IFA pochlubilo novou generací lehce kritizovaného Yoga Booku. Představený model C930 je...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Ideální notebook pro děti uhlobaronů. 15" stroj váží jen 990 gramů

Acer Swift 5

Není tomu tak dávno, kdy do kategorie „lehký 15“ notebook“ spadaly modely vážící jen lehce pod dva kilogramy. Acer na...Najdete na iDNES.cz