Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


S novou službou Windows Update si pirátské verze systému nezaktualizujete

aktualizováno 
Tento rok se dočkáme nejen již druhého servisního balíčku pro Windows XP, ale také snad i nového rozhraní Windows Update pro aktualizaci operačních systémů z rodiny Windows. Podívali jsme se na veřejnou beta verzi služby a o postřehy se s vámi podělíme v tomto článku. Novou verzi si můžete dokonce vyzkoušet i vy sami.

Společnost Microsoft již nějakou dobu pracuje na vývoji další verze služby Windows Update. Tuto službu asi netřeba nikomu sáhodlouze představovat. Jde totiž o online systém pro aktualizaci Windows. Umožňuje průběžnou aktualizaci operačního systému, záplatování objevených chyb, stahování ovladačů a v neposlední řadě zde najdete i některé doplňkové programy či nové verze těch obsažených.

Windows Update ve starém
Tato služba se v současné době nachází již ve čtvrté verzi. Spustíte ji buď kliknutím na adresu  http://v4.windowsupdate.microsoft.com/cs/default.asp a nebo pomocí nabídky Start, kliknutím na položku Windows Update. Majitelé operačních systémů Windows ME/2000 a XP ji však ani spouštět nemusejí a i přesto budou mít svá „okna“ stále aktuální. Programátoři Microsoftu totiž do těchto verzí zabudovali funkci Automatická aktualizace, která se stará o stahování a instalaci záplat.

Tip: Funkci ve Windows XP si lze konfigurovat v Ovládacích Panelech, kde stačí poklikat na Systém. Zvolte záložku Automatické aktualizace. Zaškrtněte políčko (pokud již nemáte) Udržovat počítač aktualizovaný a vyberte si ze tří možností nastavení. Pokud programátoři Microsoftu vydají novou záplatu, informují o tom prostřednictvím internetu všechny své systémy. Ty OS, kterých se to bude týkat, dají na vědomí svým uživatelům dle zvoleného nastavení.

Kde si lze vyzkoušet novou verzi?
Dost však bylo staré verze, pojďme se podívat na tu novou. Ta má nabídnout nejen to, co čtyřková, ale zároveň se má objevit i několik novinek. S jednou z prvních testovacích verzí jste se mohli setkat koncem roku 2003. Společnost Microsoft však před necelým měsícem, konkrétně 21. května, uveřejnila již druhou verzi služby Release Candidate 2. Přesto, že se jedná pouze o testovací verzi, již dnes si můžete udělat představu o tom, jak služba bude ve finále vypadat. Najdete ji na adrese http://v5.windowsupdate.microsoft.com/v5consumer/.

Windows Update 5

Nová verze služby Windows Update vystrkuje růžky
Chcete-li ji vyzkoušet, nemusíte být ani registrovaným členem Windows Update Beta. Stačí pouze odsouhlasit, že v současnosti nejste registrovaným uživatelem Windows Update Beta. Pokud byste byli registrovaným členem, získali byste navíc některé nástroje pro plné využití této verze. Po načtení hlavního okna se spustí ActiveX, který vám nabídne instalaci podepsaného (certifikovaného) programu. Ostatně, ten je nezbytný i pro předchozí verzi služby. Klikněte tedy na Ano a v následujícím okně zvolte Aktualizovat. Tím odstartujete proces aktualizace nové verze rozhraní Windows Update. Během těchto dvou kroků dojde ke stažení 8 MB dat. Poté se konečně objeví úvodní okno.

Windows Update 5

Co je nového
Na výběr máte buď expresní instalaci aktualizací, nebo vlastní. V prvním případě proběhne detekce a následná instalace nejdůležitějších oprav. V tom druhém, si budete moci vybrat co instalovat a co nikoliv. Na pravé straně se nacházejí dvě informační okna. Zde se lze dozvědět, zda-li je systém nastaven tak, aby přijímal upozornění na nové aktualizace a také tu na vás budou čekat důležité zprávy. Aktuálně zde naleznete návod, jak chránit počítač před viry a škodlivými kódy.

Windows Update 5

Na levé straně naleznete několik možností. Na výběr je nám již známá historie aktualizací, nápověda, odborná pomoc, ale i nové funkce. V nastavení si tak nově můžete vybrat jazyk zobrazení stránky, či si nechat zobrazovat beta verze produktů společnosti Microsoft. Přibyla i volba pro správce systému. Ten si může nastavit aktualizaci více operačních systémů či provádět správu procesu aktualizace v sítích. Bohužel jde však pouze o odkazy na stránky zabývající se touto realizací. V nespolední řadě můžete navštívit nabídku Časté otázky, kde najdete odpovědi na vaše dotazy ohledně Windows Update.

První aktualizace, pro někoho velké překvapení
Kliknete-li na volbu Domů, můžete začít aktualizovat váš systém. Nemilé překvapení čeká ty, kteří používají nelegální verzi Windows XP. Ti si totiž s novou službou Windows Update svůj počítač nezaktualizují.

Windows Update 5

Verze systému s pirátským ID nelze aktualizovat

Jde jistě o dobrý krok ze strany Microsoftu, na druhou stranu to však znamená, že podstatná část počítačů s Windows XP bude nezáplatovaná. I přesto, že má Microsoft za tyto systémy určitou zodpovědnost, i tak je nechá nechráněné a bude snadnější je napadnout. Takže, pokud vlastníte pirátské ID, budete mít smůlu. Ostatní uživatelé se bez problému dostanou dále. Aktualizace systému probíhá na stejném principu, jako předešlá verze služby. Tedy vybráním potřebných oprav a jejich následnou instalací.

Windows Update 5

Windows Update 5

Závěrem
Kromě nepatrně přepracovaného grafického prostředí toho není moc (nepočítáme-li některé nové možnosti, bez kterých bychom se zcela jistě obešli), co nová verze aktualizačního rozhraní může svému uživateli nabídnout. Snad došlo pouze k vylepšení funkce Automatické aktualizace, která je integrována do nových systémů Windows. Toto vylepšení je však spíše kosmetické, protože se změnila pouze grafická podoba, která je nyní „líbivější“. Po stažení a nainstalování dostupných oprav, je však pro další použití služby zapotřebí PC restartovat. Což nemusí každému uživateli vyhovovat. Komentář k ochraně před piráty necháme na vás.

Windows Update 5

Moc nových vylepšujících funkcí, které by posunuly službu o několik kroků dále jsme tedy neobjevili. Ale i tak je nová služba Windows Update nepatrně lepší, než ta předešlá. Jen pro jistotu ještě připomínáme, že jde pouze o zkušební verzi, která nemusí být finální. Stačí již tedy jen zodpovědět, kdy bude služba spustěna do plného provozu. Náš názor je, že to bude někdy v době, kdy na trh přijde druhý Service Pack pro Windows XP.

Windows Update 5 Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

Tipy a triky pro Windows 10

Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

Test tabletu na umělou inteligenci nebo čtečka s komiksy zdarma

Tablet pro práci i zábavu

S aplikacemi z našeho aktuálního výběru si například upravíte video přímo v tabletu, stáhnete torrent či využijete...

Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

Ilustrační foto - počítač

Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

Najdete na iDNES.cz