Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


S počítačem se naučíte anglicky i elfsky. Zdarma

aktualizováno 
Vyzkoušejte počítačové slovníky. Přeloží celé věty a naučí vás správnou výslovnost angličtiny i elfštiny. Zvládnou i brněnské hantec.

Bude jim k dorozumění stačit slovník? | foto: lordoftherings.net

Čeština nepatří mezi nejrozšířenější jazyky. Člověku pak nezbývá, než se nějaký světový naučit nebo využít různé nástroje pro jeho zdolání. Patří sem i slovníky, z nichž ty počítačové zvládnou i takové speciality, jako je elfština či hantec.

Využití počítačů pro elektronické slovníky se nabízelo již dávno. Díky možnostem fulltextového vyhledávání a automatizovaného překladu nabízejí navíc mnohem větší komfort než klasika z knihovničky. Pojďme se podívat na ty nejoblíbenější slovníky, které jsou ke stažení na Stahuj.cz.

Pomalu se blíží doba dovolených a mnohý z nás jistě zavítá za hranice všedních dní do krajů, kde čeština není zrovna obvyklým jazykem. Pro takovou situaci je vhodné vybavit se slovníkem, který nám pomůže se v cizině domluvit.

Slovník se ostatně hodí i při každodenní práci s internetem, který rozhodně není nijak omezen nějakými geografickými hranicemi a ty nejzajímavější informace leckdy můžeme najít sepsané právě v cizím jazyce.

PC Translator

Program PC Translator slouží pro podporu překladu textů do češtiny a z češtiny do cizího jazyka. Je výborným pomocníkem při překladu www-stránek, e-mailů, faxů, dopisů, návodů, nápověd a podobně. Nabízí uživateli tedy nejen vlastní multioborový slovník, ale hlavně možnost automatizace překladu celých textů.

Demo verze, která je k dispozici ke stažení pro vyzkoušení funkčností programu, má omezenou slovní zásobu vhodnou tak pro překlad přiloženého referenčního textu. Pro seznámení s programem nicméně plně stačí.

PC Translator PC Translator PCD

Slovník si můžete ze serveru Stahuj.cz stáhnout zde... ( 6,9 MB, Demoverze)

PEKI Slovník

Slovník napsaný v jazyce Java, který je díky tomu možné používat všude, kde je nainstalován Java Runtime Enviroment, bez ohledu na operační systém. Překládá výrazy z jednoho jazyka do druhého i zpět a umožňuje třídit a hledat hesla také podle fonetického přepisu výslovnosti.

Distribuce obsahuje celkem 28 slovníkových databází od česko-anglické přes německo-českou až po maysko-českou. Program je freeware, a jeho stažení a používání je tedy naprosto zdarma.

PEKI Slovník

Slovník si můžete ze serveru Stahuj.cz stáhnout zde... ( 6,2 MB, Freeware)

Překladač Wordmaster XP

Pokročilý softwarový nástroj, který vám pomůže při překladu anglických textů. Program obsahuje rozsáhlý, profesionálně zpracovaný anglicko-český slovník a překladač souvislých textů. Překladač může pracovat v poloautomatickém nebo plně automatickém režimu.

Poloautomatický režim nabízí uživateli ke každému anglickému výrazu několik nejvhodnějších překladových alternativ. V plně automatickém režimu je program schopen samostatně překládat souvislý anglický text do gramaticky upravené podoby v češtině.

Překladač Wordmaster XP

Slovník si můžete ze serveru Stahuj.cz stáhnout zde... (0,3 MB, Demoverze)

Verdict FREE

Profesionálně zpracovaný anglicko-český slovník pro všeobecné použití. Disponuje sofistikovaným vyhledávacím algoritmem, díky čemuž je možné zadávat hledaná slova v libovolném gramatickém tvaru nebo snadno najít všechny fráze, v nichž se hledané slovo vyskytuje.

Slovník má vertikální tvar a je možné jej zaparkovat podél pravého okraje obrazovky tak, aby se nepřekrýval s oknem aplikace, ve kterém čteme anglický text.

Verdict FREE 

Slovník si můžete ze serveru Stahuj.cz stáhnout zde... ( 2,6 MB, Freeware)

Free Translator

Jednoduchý překladový slovník, který je k dispozici zcela zdarma. Po stažení vlastní aplikace je potřeba ještě zvlášť stáhnout slovníkové databáze. K dispozici je jich více než sto včetně kombinací čeština-angličtina, čeština-němčina a čeština-italština.

Program je italské provenience a je postaven na technologii .NET Framework.

Free Translator

Slovník si můžete ze serveru Stahuj.cz stáhnout zde... ( 4,7 MB, Freeware)

Hantec a elfština

Vedle klasických slovníků jsou k dispozici i méně obvyklé, nicméně mnohdy o to zajímavější varianty. Na Stahuj.cz z tohoto soudku nalezneme nejen česko-brněnský slovník, ale dokonce slovník česko-elfský, který potěší hlavně fanoušky Tolkienova díla Pán Prstenů.

Hantecký slovník Slovník Quenya - Elfský

Slovníky si můžete ze serveru Stahuj.cz stáhnout zde ( 0,75 MB, Freeware) a zde... ( 10,9 MB, Freeware)

Který slovník vybrat

Jak vidíme, nabídka je poměrně široká. Ostatně v příslušné sekci na Stahuj.cz nalezneme slovníků ještě mnohem více. Při výběru toho pravého bychom měli proto vycházet z několika faktorů.

Tím základním je jednoznačně dostupnost potřebné jazykové databáze. Pokud se chystáme do Itálie, bude nám i ten nejkvalitnější česko-anglický slovník vcelku k ničemu.

Dalším faktorem je účel, pro který slovník hledáme. Stačí nám prosté vyhledání překladu slova, nebo potřebujeme i něco navíc, například automatizovaný překlad celých textů?

Je třeba přihlédnout také k ceně. Ne každý slovník je dostupný zdarma a není s podivem, že právě ty komerční nabízejí více funkcí než freewarové varianty.
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Další z rubriky

Inteligentní algoritmy odhalí duplicitní soubory bez zbytečného hledání

Ilustrační foto

Manipulací se soubory na diskových úložištích dochází snadno k duplikaci. Stejné soubory potom máte na více místech a v...

Evropská ochrana autorských práv by poškodila programátory, varuje Github

Fiktivní ukázka toho, jak by podle Githubu mohla vypadat ochrana copyrightu

Pokud by EU nařídila filtrování obsahu při jeho nahrávání, mohlo by to ohrozit programátory a zpomalit vývoj projektů,...

Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz