Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


S počítačem se naučíte anglicky i elfsky. Zdarma

aktualizováno 
Vyzkoušejte počítačové slovníky. Přeloží celé věty a naučí vás správnou výslovnost angličtiny i elfštiny. Zvládnou i brněnské hantec.

Bude jim k dorozumění stačit slovník? | foto: lordoftherings.net

Čeština nepatří mezi nejrozšířenější jazyky. Člověku pak nezbývá, než se nějaký světový naučit nebo využít různé nástroje pro jeho zdolání. Patří sem i slovníky, z nichž ty počítačové zvládnou i takové speciality, jako je elfština či hantec.

Využití počítačů pro elektronické slovníky se nabízelo již dávno. Díky možnostem fulltextového vyhledávání a automatizovaného překladu nabízejí navíc mnohem větší komfort než klasika z knihovničky. Pojďme se podívat na ty nejoblíbenější slovníky, které jsou ke stažení na Stahuj.cz.

Pomalu se blíží doba dovolených a mnohý z nás jistě zavítá za hranice všedních dní do krajů, kde čeština není zrovna obvyklým jazykem. Pro takovou situaci je vhodné vybavit se slovníkem, který nám pomůže se v cizině domluvit.

Slovník se ostatně hodí i při každodenní práci s internetem, který rozhodně není nijak omezen nějakými geografickými hranicemi a ty nejzajímavější informace leckdy můžeme najít sepsané právě v cizím jazyce.

PC Translator

Program PC Translator slouží pro podporu překladu textů do češtiny a z češtiny do cizího jazyka. Je výborným pomocníkem při překladu www-stránek, e-mailů, faxů, dopisů, návodů, nápověd a podobně. Nabízí uživateli tedy nejen vlastní multioborový slovník, ale hlavně možnost automatizace překladu celých textů.

Demo verze, která je k dispozici ke stažení pro vyzkoušení funkčností programu, má omezenou slovní zásobu vhodnou tak pro překlad přiloženého referenčního textu. Pro seznámení s programem nicméně plně stačí.

PC Translator PC Translator PCD

Slovník si můžete ze serveru Stahuj.cz stáhnout zde... ( 6,9 MB, Demoverze)

PEKI Slovník

Slovník napsaný v jazyce Java, který je díky tomu možné používat všude, kde je nainstalován Java Runtime Enviroment, bez ohledu na operační systém. Překládá výrazy z jednoho jazyka do druhého i zpět a umožňuje třídit a hledat hesla také podle fonetického přepisu výslovnosti.

Distribuce obsahuje celkem 28 slovníkových databází od česko-anglické přes německo-českou až po maysko-českou. Program je freeware, a jeho stažení a používání je tedy naprosto zdarma.

PEKI Slovník

Slovník si můžete ze serveru Stahuj.cz stáhnout zde... ( 6,2 MB, Freeware)

Překladač Wordmaster XP

Pokročilý softwarový nástroj, který vám pomůže při překladu anglických textů. Program obsahuje rozsáhlý, profesionálně zpracovaný anglicko-český slovník a překladač souvislých textů. Překladač může pracovat v poloautomatickém nebo plně automatickém režimu.

Poloautomatický režim nabízí uživateli ke každému anglickému výrazu několik nejvhodnějších překladových alternativ. V plně automatickém režimu je program schopen samostatně překládat souvislý anglický text do gramaticky upravené podoby v češtině.

Překladač Wordmaster XP

Slovník si můžete ze serveru Stahuj.cz stáhnout zde... (0,3 MB, Demoverze)

Verdict FREE

Profesionálně zpracovaný anglicko-český slovník pro všeobecné použití. Disponuje sofistikovaným vyhledávacím algoritmem, díky čemuž je možné zadávat hledaná slova v libovolném gramatickém tvaru nebo snadno najít všechny fráze, v nichž se hledané slovo vyskytuje.

Slovník má vertikální tvar a je možné jej zaparkovat podél pravého okraje obrazovky tak, aby se nepřekrýval s oknem aplikace, ve kterém čteme anglický text.

Verdict FREE 

Slovník si můžete ze serveru Stahuj.cz stáhnout zde... ( 2,6 MB, Freeware)

Free Translator

Jednoduchý překladový slovník, který je k dispozici zcela zdarma. Po stažení vlastní aplikace je potřeba ještě zvlášť stáhnout slovníkové databáze. K dispozici je jich více než sto včetně kombinací čeština-angličtina, čeština-němčina a čeština-italština.

Program je italské provenience a je postaven na technologii .NET Framework.

Free Translator

Slovník si můžete ze serveru Stahuj.cz stáhnout zde... ( 4,7 MB, Freeware)

Hantec a elfština

Vedle klasických slovníků jsou k dispozici i méně obvyklé, nicméně mnohdy o to zajímavější varianty. Na Stahuj.cz z tohoto soudku nalezneme nejen česko-brněnský slovník, ale dokonce slovník česko-elfský, který potěší hlavně fanoušky Tolkienova díla Pán Prstenů.

Hantecký slovník Slovník Quenya - Elfský

Slovníky si můžete ze serveru Stahuj.cz stáhnout zde ( 0,75 MB, Freeware) a zde... ( 10,9 MB, Freeware)

Který slovník vybrat

Jak vidíme, nabídka je poměrně široká. Ostatně v příslušné sekci na Stahuj.cz nalezneme slovníků ještě mnohem více. Při výběru toho pravého bychom měli proto vycházet z několika faktorů.

Tím základním je jednoznačně dostupnost potřebné jazykové databáze. Pokud se chystáme do Itálie, bude nám i ten nejkvalitnější česko-anglický slovník vcelku k ničemu.

Dalším faktorem je účel, pro který slovník hledáme. Stačí nám prosté vyhledání překladu slova, nebo potřebujeme i něco navíc, například automatizovaný překlad celých textů?

Je třeba přihlédnout také k ceně. Ne každý slovník je dostupný zdarma a není s podivem, že právě ty komerční nabízejí více funkcí než freewarové varianty.Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

Ilustrační foto - bezpečnost

Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

Tipy a triky pro Windows 10

Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

Tablet vám pomůže jednoduše sdílet soubory nebo pohodlně prohlížet PDF

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám ušetří čas, stejně jako aplikace pro pohodlné sdílení obsahu. Pomoci může také prohlížeč...

Najdete na iDNES.cz