Čínský letoun J-20

Čínský letoun J-20 | foto: YouTube.com

S pracemi na neviditelném letounu má Číně tajně pomáhat Rusko

  • 15
V lednu 2011 unikly na veřejnost první snímky na radaru neviditelného stíhacího letounu z Číny. Stroj označovaný jako J-20 se podle nich podobal zatím na světě jediným neviditelným stíhačkám jako je F-22.

Mohl také údajně využít některé technologie americké F-117 zřícené v Srbsku.

Nyní se však zdá, že Čína se více než inspirovala u jednoho nedokončeného Ruského projektu.

Někteří ruští odborníci dokonce podle deníku The Guardian tvrdí, že čínský J-20 obsahuje komponenty ruské stíhačky Mikojan 1.44, kterou Rusové začali vyvíjet před 25 lety, ale později konstrukční práce zastavili a dali přednost stroji T-50.

Nahoře ruský Suchoj T-50 PAK FA (prototyp), dole čínský J-20

Ten oficiálně představili na středeční premiéře nové ruské stíhačky Suchoj T-50 s technologií stealth.

"Vypadá to, že Čína se dostala k dokumentaci Mikojanova projektu," uvedl nejmenovaný ruský zdroj. Podle nezávislého analytika Adila Mukašova Číňané v Moskvě příslušné know-how prostě nakoupili. "Koupili technologické části za peníze, a to včetně celé zádi," řekl Mukašov.

Čínské ministerstvo obrany odmítlo spekulace komentovat, podle ruské státní firmy UAC, jejíž součástí je Mikojanova konstrukční kancelář, k žádnému transferu technologie do Číny nedošlo.

GENERACE STÍHAČEK

Za stroje páté generace dosud byly brány jen F-22, určené k vybojování vzdušné nadvlády, a lehčí víceúčelové F-35.

Řada dalších letounů - Eurofighter, výrazně modernizované verze strojů MiG-29, Su-27 nebo F/A-18 či francouzský Rafale bývá řazena do generace označené 4,5. Sem patří i JAS-39 Gripen, který má české letectvo.

Do čtvrté generace pak spadají stroje F-14, F-16, původní verze MiG-29, Su-27 a podobně.

Dělení podle generací není zcela ustálené.

Letouny Mikojan 1.44, které odborná literatura rovněž označuje jako MiG 1.44 nebo MiG-MFI, začal bývalý Sovětský svaz vyvíjet v polovině 80. let jako testovací prototyp. Projekt byl podle dostupných pramenů zastaven v roce 1997 a nahrazen vývojem letadel T-50 z konstrukční kanceláře Suchoj, označovaných rovněž jako PAK FA. Ty mají být zařazeny do výzbroje ruského letectva za pět či šest let.

Pokud se Číně nakonec podaří zařadit letoun do výzbroje leteckých sil, bude disponovat strojem páté generace s velmi malým radarovým i infračerveným odrazem. Mělo by se tak stát mezi roky 2017 a 2019. Pak se zařadí po bok USA, Ruska a možná i Indie, která chce od Ruska nakoupit T-50. Také Japonsko neponechává nic náhodě a vyvíjí vlastní verzi neviditelného letounu s označením Šin-šin (Duch).

Čína tím také zvyšuje svůj vojenský potenciál v regionu. Své ambice na dominanci v jihovýchodní Asii již demonstrovala několikrát, naposledy minulý týden, když uvedla do testovacího provozu svou první letadlovou loď, kterou přestavěla ze staré ruské letadlové lodi.

,