Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


S rudým okem nemusíte myslet na hesla

aktualizováno 
Biometrie a biometrické prvky získávájí stále větší popularitu ve všech svých podobách. Se svou troškou do mlýna přišla i společnost Microsoft. Ta uvedla na trh kromě samostatné čtečky otisků prstů i desktop, který má čtečku integrovanou přímo do klávesnice. My vám dnes přinášíme jeho test.

O biometrii už jsme psali na Technetu několikrát. Můžeme například zmínit článek Poznáme tě podle očí, chůze a tvaru ucha (Co to je biometrie?), který se zabýval definicí biometrie a jejím využitím v praxi.

Podepisujete se prstem?

Nejpoužívanějším biometrickým prvkem jsou otisky prstů. Toho se rozhodla využít společnost Microsoft a ulehčit uživatelům správu hesel. Na internetu existuje celá řada možností, jak nakupovat online, přečíst nebo si napsat email nebo si třeba zarezevovat svůj oblíbený film v DVD půjčovně. Všechny tyto možnosti však vyžadují bezpočet hesel. Proto se Microsoft rozhodl ulehčit svým uživatelům integrací čtečky otisků prstů do svých produktů.

Pozor na bezpečnost

Přesto však čtečce prstů Microsoft příliš nevěří a doporučuje uživatelům její použití pouze ke snadnému a rychlému přihlášení, přepínání mezi uživateli a k přístupu k oblíbeným webovým stránkám. V tiskové zprávě k těmto produktům se ostatně píše: „Správa uživatelských jmen a hesel je pro mnoho uživatelů skutečně frustrující,“ vysvětluje Roger Kay, viceprezident pro klientské počítače ve společnosti IDC.

 „I když pro přístup k osobním a finančním informacím na webu je doporučeno používání kombinací různých metod včetně silných hesel, pro běžné webové stránky chráněné hesly je mnohem pohodlnější biometrický správce hesel.“

Design

Klávesnice i myš kombinují světle šedé prvky s černými. Jen panýlek s tlačítky My Favorite je stříbrný. Celá klávesnice je příjemně zaoblená a má dobrou ergonomii, k čemuž přispívá i odnímatelná černá podložka pro ruce.

Jednotlivé klávesy mají dobrý zdvih, co si však zaslouží pokárání, jsou české popisky kláves, které jsou provedeny v tmavě šedé barvě a nejsou příliš čitelné.

V horní části se nachází černý panel se speciálními tlačítky. Tomuto prostoru dominuje již zmiňovaný stříbrný panel My Favorite, který je vycentrovaný tak, aby byl uprostřed hlavní části klávesnice. Nalevo od něj jsou čtyři tlačítka pro ovládání multimedií. Napravo pak naleznete trojici tlačítek My document, My picture, My Music a trojici tlačítek Mail, Web/Home a Messenger.

Nad numerickou klávesnicí se nacházekjí tři malá tlačítka: Calculator, Log Off a Sleep. Levý okraj klávesnice je rozšířený a nalezneme zde jednak tři tlačítka na ovládání zvuku (plus, mínus a off), ale hlavně samotnou čtečku otisků prstů, která má podobu elipsy s rudým okružím, které při použití stejně jako čtečka, rudě září.

Optická bezdrátová myš kombinuje stejně jako klávesnice černou se světle šedou. Boky myši jsou černé, zatímco hřbet a tlačítka jsou šedá. Myš má dvě tlačítka a čtyřsměrové kolečko. U kolečka nám trochu vadilo, že se otáčí příliš plynule a chybí mu tak charakteristické cvakání.

Instalace

Klávesnici a přijímač myši zapojíte do USB portu a do myši vložíte dvě tužkové baterie. Poté již můžete klávesnici i myš normálně používat. K tomu, aby jste mohli využít čtečku otisků prstů a pokročilé funkce klávesnice a myši, však musíte nejprve nainstalovat dodávaný software.

Spolu s desktopem jsou k dispozici dvě CD. Na prvním z nich naleznete program DigitalPersona Password Manager, díky kterému můžete používat čtečku otisků prstů. Na začátku jeho instalace vás potřetí Microsoft varuje, že čtečka není bezpečnostní zařízení, aby jste na ní nevázali přístup k citlivým datům (První varování naleznete již na krabici a druhé v manuálu).

Dokud nepotvrdíte, že jste varování četli, nepustí vás instalace dál. Po nainstalování si program řekne o restart počítače, což můžete odložit na později, až nainstalujete z druhého CD programy pro nastavení pokročilých funkcí klávesnice a myši. Pro klávesnici je to IntelliType Pro 5.2 a pro myš IntelliPoint 5.2. Po nainstalování obou programů restartujete počítač a jste připraveni k prvnímu použití čtečky.

Po restartování vám naběhne průvodce registrování otisků prstů, který vás hned v úvodu opět varuje před nevhodným použitím čtečky. V dalším kroku vás požádá o vaše heslo do Windows, a až poté můžete začít se samotnou registrací otisků. Můžete si sami zvolit kolik otisků a které si chcete zaregistrovat. U každého prstu pak musíte pořídit čtyři kontrolní otisky. Tím je registrace kompletní.

Použití v praxi

Po ukončení registrace můžete začít se čtečkou pracovat. Přístup pomocí otisku prstu si nastavíte tak, že na internetové stránce s formulářem pro přihlášení nebo u jiného formuláře pro přihlášení přiložíte kterýkoli registrovaný prst na čtečku. Tím se otevře okno Create Fingerprint Logon, kde si nastavíte přihlašovací jméno a heslo spolu s tlačítkem, které slouží pro potvrzení vaší volby.

Pokud přiložíte prst na čtečku na ploše, tak se vám otevře malý panýlek One touch menu ve kterém naleznete kromě vytvoření nového přihlašovacího profilu i Quick links s webovými stránkami zaheslovanými otiskem prstu.

Testovali jsme čtečku na různých webových stránkách a na ICQ. Zatímco u ICQ to fungovalo bez problémů, použití na webových stránkách nás velmi zklamalo. Vše spolehlivě  fungovalo pouze v Internet Exploreru. Například Firefox si ani neškrtl. I když se objevil průvodce nastavením, tak pokus o následné přihlášení opět vyvolá jen dalšího průvodce nastavením. Navíc program nedokáže shromažďovat údaje o loginech vázaných na URL a pro každou aplikaci se snaží vytvořit nový záznam.

Závěr

Myšlenka integrovat čtečku otisků prstů do klávesnice je velice zajímavá a po hardwarové stránce nemůžeme v tomto ohledu Microsoftu nic vytknou. O to víc nás mrzí zfušované softwarové vybavení, které celý tento nápad degraduje. Tenhle problém by mohlo vyřešit, kdyby Microsoft dodal ke čtečce nějaký povedenější program.

Orientační koncová cena Microsoft Optical Desktop with FingerPrint Reader je 3.299 Kč.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Čínští policisté zkoušejí brýle, díky kterým poznají zločince za jízdy

Největší tepnou Pekingu právě projíždějí vozy s SPZ s lichými číslem na konci.

Brýle s umělou inteligencí rozpoznávaly kriminálníky doposud jen v davu. Nyní je policisté v Číně úspěšně otestovali i...

Tablety dál umírají. O Vánocích se jim naposledy dařilo

(Ilustrační snímek)

Apple si s iPadem udržuje vedení, nejvíce ale rostl Kindle Fire od Amazon - jako jedinému z hlavních výrobců se mu...

Najdete na iDNES.cz