Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sáčky na zvracení pomohly spojencům v informační válce. Příprava na Normandii

aktualizováno 
Spojenecké invazi v Normandii v červnu 1944 předcházely pečlivé přípravy. Na obou stranách. Němci zdokonalovali svou pobřežní obranu, zatímco spojenci vysílali klamné signály, aby nepřítele zmátli.

Vylodění v Normandii - jedna z největších vojenských operací všech dob

V červnu roku 1940 dosáhl Adolf Hitler svého "největšího vítězství v dějinách" - podrobil si Francii. Stovky tisíc britských vojáků uprchly přes přístav Dunkerque a Churchill Francii slíbil, že se Britové vrátí: "Dobrou noc, prozatím. Spěte, abyste nabrali sil na ráno. Protože ráno přijde. Viva la France." (Dieu Protège La France, rádiové vysílání z října 1940) Už v roce 1940 můžeme najít počátky příprav k invazi do nacisty ovládané Evropy.

A stejně tak i Němci začali připravovat obranná a útočná opatření, jak takovou invazi znemožnit. "Na východě dovoluje rozlehlý prostor územní ztráty bez větších následků. Ale na západě nikoliv. Pokud nepřítel uspěje zde, bude to mít brzké a fatální následky," napsal Hitler v direktivě 51.


Spolupracujeme s Českou televizí

Dvoudílný dokument "Vylodění - Den D" sledujte na ČT1

Česká televize uvádí dokumentární film o spojenecké invazi v Normandii. Dvoudílná dokumentární rekonstrukce tohoto dne ukazuje pravdivé příběhy těch, kteří přežili Den D. "D-Day (Man and Machines)" natočila BBC v roce 2007.

Den D (1. část)

První díl dokumentu uvidíte dnes (v úterý 7. 4. 2009) od 20:00 na ČT1.

Více na stránkách České televize

V lednu roku 1944 patřil každý desátý muž v Británii ke spojenecké armádě. Do jejího čela byl právě jmenován čtyřiapadesátiletý syn texaského farmáře, generál Dwight David Eisenhower, později prezident USA. Eisenhower a jeho poradci věděli, že podaří-li se jim otevřít druhou frontu, na které bude Německo muset bojovat, výrazně tím přiblíží konec války: "Pánové, Berlín bude předpokládat, že zvolíme nejkratší cestu z Doveru do Calais. Tam však mají obranu nejsilnější. My je proto překvapíme a zvolíme delší trasu do Normandie," cituje dokument Eisenhowera. "Vylodíme pět divizí, zřídíme předmostí a pronikneme co nejdál do vnitrozemí. Nepřítel toho dne zareaguje tvrdým protiútokem, ale ten odrazíme. Je to naše šance. Musíme se jí chopit. Máme šest měsíců, abychom se připravili."

Den D (1. část)

Na druhé straně kanálu se ovšem také odehrávají intenzivní přípravy. Polní maršál Erwin Rommel má za úkol opevnit pobřeží západní Evropy a připravit se na odražení případné invaze spojenců. Přestože propaganda označuje Atlantický val za nejdelší opevnění na světě, na kterém "udatní němečtí vojáci jsou připraveni bránit evropskou kulturu a svobodu", Rommel věděl, že skutečnost vypadá méně růžově. Na mnoha místech vznikaly logistické problémy, neboť vzdušné nálety a bombardování vyřazovaly z provozu železnice i sklady.

Den D (1. část)Den D (1. část)

Krycí jména operací

Spojenecké operace související s invazí

  • operace Overlord - skutečná operace, zahrnující vylodění na plážích v Normandii 6. června a postup do vnitrozemí
  • operace Fortitude - klamná operace, snažící se přesvědčit Němce, že hlavní útok přijde později a severněji. Byla rozdělena na operace Fortitude Sever a Fortitude Jih
  • operace Bodyguard - klamná operace nadřazená operacím Fortitude zahrnovala navíc ještě operaci Zeppelin
  • cvičení Tiger - v dubnu 1944 cvičili spojenci vylodění na pláži Utah. Cvičení skončilo katastrofou a smrtí sedmi stovek amerických vojáků a námořníků
  • operace Neptune - krycí jméno pro útočnou fázi operace Overlord
Den D (1. část)Den D (1. část)

Klamy, dvojité klamy a informační válka

Britská rozvědka MI5 potřebovala způsob, jak Hitlerovi podstrčit falešné informace důvěryhodným způsobem. Osvědčil se jedinečný systém dvojích agentů, o jejichž kooperaci se staral "XX System" neboli "Double Cross System." Vedl ho John Masterman, oxfordský akademik a spisovatel, za první světové války vězněný v Německu. Nyní se mu znalost němčiny výtečně hodila pro plánování komunikace s nepřítelem.

Spojenci potřebovali udržet nepřítele co nejdéle v nejistotě, kdy a kde k invazi dojde. Kromě skutečné invazní operace Overlord proto chystali i falešnou invazní akci s krycím jménem Fortitude. Ta, spolu s dalšími manévry, měla Němce přesvědčit, že vylodění v Normandii je jen zástěrka na odlákání pozornosti. K upevnění tohoto konstruktu přispěla právě i síť dvojitých agentů, kterou XX spravoval.

Operace Fortitude

Pět britských klamů, které měly Němce přesvědčit, že operace Fortitude je skutečná

  1. Dvojí agenti, jejichž zprávy její existenci přímo i nepřímo potvrzovaly.
  2. Fyzické klamy, jako například nafukovací atrapy tanků.
  3. Simulace bezdrátové komunikace neexistujících jednotek, kterou mohli Němci odposlechnout.
  4. Kontrolovaný únik informací přes diplomatické kruhy a neutrální země.
  5. Přítomnost veřejně známých vojenských činitelů v místech, kde se měly zdržovat neexistující jednotky.
Den D (1. část)Den D (1. část)

Asi nejdůležitějším dvojitým agentem byl Juan Pujol přezdívaný Garbo. Němci byli přesvědčeni, že pro ně shromažďuje zprávy asi od dvou desítek vyzvědačů a informátorů. Ve skutečnosti ale tito spolupracovníci existovali pouze v Garbově fantazii. A pochopitelně i na papírech, bylo by trapné, kdyby si ve svých smyšlenkách protiřečil.

Den D (1. část)

Juan Pujol, který s Brity spolupracoval od roku 1942 z Londýna, měl údajně složky s jednotlivými agenty a příslušnými věrohodnými příběhy. Jejich jmény pak podepisoval zprávy, které předával německé rozvědce. Musel být velmi opatrný. Zprávy musely být zčásti významné a pravdivé, aby si získal důvěryhodnost a zaujal v očích německé výzvědné služby důležité místo spolehlivého informátora. Na druhou stranu nesměl informacemi, které nacistům pouštěl, ohrozit úspěch spojeneckých operací.

Garbo proslul právě detaily, které dodávaly jeho smyšlenkám punc věrohodnosti a pravosti. Při přípravě klamných zpráv ohledně vylodění v Normandii použil třeba Garbo zmínku o "sáčcích na zvracení a studených potravinových dávkách", které dostávali vojáci na cestu. Španěl, jehož služby MI5 zprvu odmítla, byl jedním z klíčů k úspěchu operace Fortitude, a tedy v důsledku i operace Overlord. I tři dny po invazi dokázal Němce držet v přesvědčení, že vylodění v Normandii je pouze zastírací manévr a hlavní úder přijde v Pas de Calais, na sever od Normandie.

Co v dokumentu uvidíte

Dokument z produkce BBC se snaží o rekonstrukci rozhovorů a událostí, které formovaly podobu vylodění v Normandii. Spíše než jako vojenskou operaci se na událost dívá jako na vypjatý okamžik v životě mnoha jednotlivců. Právě očima těchto lidí (vojáka, fotografa, výsadkáře...) se díváme na souhru mnoha okolností. Zajímavé jsou pokusy o prolínání minulosti s přítomností. Dokument nelze chápat jako zdroj vyčerpávajících informací o této důležité epizodě druhé světové války, ale spíše jako zdroj subjektivních pohledů na dramatickou událost a představení některých méně známých dialogů či aspektů.

Den D (1. část)Den D (1. část)Den D (1. část)Den D (1. část)Den D (1. část)
Den D (1. část)Den D (1. část)Den D (1. část)Den D (1. část)Den D (1. část)

První díl končí výskokem výsadkářů nad okupovanou Francii...

Den D (1. část)

Zdroje a další odkazy:

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Testovací dodávku StreetScooter německé pošty poznáte zejména podle...
Nová poštovní dodávka nepotřebuje řidiče. Svezli jsme se, nepřejela nás

Mnichov (Od zpravodaje Technet.cz) Autonomní poštovní dodávku, která může bez řidiče za volantem popojíždět po městě, nyní testuje společnost Deutsche Post. V rámci ukázkových jízd na konferenci...  celý článek

V uplynulých dnech byli pražští taxikáři vůči řidičům Uberu i agresivní.
Proč Uber tak děsí taxikáře? Jak porušuje zákon, není jasné

Agresivní odpor taxikářů vůči řidičům služby Uber v mnohém připomíná ničení strojů za průmyslové revoluce. O co vlastně jde? Složitý spor mezi „starým“ a...  celý článek

Nerost cinvaldit, tedy slída s malou příměsí lithia
Návrat těžby na Cínovec? Co byste měli vědět o českém lithiu

V posledních dnech tak hojně zmiňované zásoby lithia v České republice nejsou sice ze světového hlediska nijak ohromné, ale také nejsou zanedbatelné. A byť jde...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.