Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sada nepostradatelných aplikací pro Windows

aktualizováno 
Dnes vám stručně představíme a nabídneme ke stažení deset programů, které počítači vdechnou život a vám přinesou mnoho zábavy a multimediálních funkcí. Doplňte si snadno, rychle a levně softwarovou výbavu svého PC.

Počítač bez patřičného programového vybavení je jen kus nepotřebného železa. Teprve operační systém mu vdechuje život a připravuje půdu pro jeho všestranné využití. I přesto, že Windows obsahují mnoho integrovaných nástrojů, v některých případech nemusí a ani nemohou náročným uživatelům stačit.

Na scénu pak vstupují specializované aplikace, které jsou připravené nahradit méně výkonné nástroje a posunout práci s PC na další úroveň.

Prověřené alternativní programy jsou bezpečným a optimálním řešením pro velké procento činností na počítači. Všechny námi dnes doporučované programy disponují jednoduchým instalačním rozhraním, snadným ovládáním a vstřícným uživatelským rozhraním, které nevyděsí ani laika.

Ještě než začnete stahovat a instalovat
Pokud jste si pořídili nový počítač s Windows a hledáte pro něj to pravé programové vybavení, máme pro vás dobrou radu. Začněte, jak se říká, od podlahy. Po instalaci či prvním zapnutí PC si nainstalujte antivirovou aplikaci. Počítačové viry totiž hýbou světem. Procento červů, virů, trojských koňů a dalších záškodných prográmků, které napadají pracovní stanice, se den ode dne zvyšuje. Proto je dobré být stále na pozoru. Pokud si myslíte, že instalací antivirového programu ochrana PC před útoky zvenčí končí, jste na velkém omylu. Teprve spolehlivý antivir v kombinaci s kvalitním firewallem může snížit procento infikace vašeho PC. Čtěte aktuální přehled osobních firewallů.

Nyní jste již připraveni k instalaci celé sady programů, zpřístupňujících multimediální funkce počítače. Držte si tedy klobouky, povinná výbava každých Windows útočí.

Internetový prohlížeč: Mozilla 1.6cs - freeware
Stabilní a rychlý internetový prohlížeč, vyvíjený jako open source. Jde o největšího konkurenta aplikace Internet Explorer. Balík Mozilla obsahuje několik do sebe integrovaných programů: webový prohlížeč, poštovní klient, editor webových stránek a mnoho dalších (kalendář, chatzilla, venkman atd.). Lokalizaci Mozilly do češtiny a podporu českých uživatelů zajišťuje server CZilla.cz.

 • Stahujte na této adrese (13.9 MB).
 • Multimediální služby pro Windows: DirectX 9.0b - freeware
  DirectX je technologie, bez které by se neobešly moderní aplikace. Zrychluje hry a další multimediální software. Další informace naleznete na adrese http://microsoft.com/windows/directx.

  Instalační program rozhraní DirectX vyžaduje přibližně 35-55 MB (dle verze) volného místa na pevném disku. Po dokončení instalace můžete instalační soubory odstranit. Zbývající soubory rozhraní DirectX zaberou přibližně 15 MB místa na disku. Pokud již máte na svém disku předchozí verzi rozhraní DirectX, bude využití místa na disku jiné. Předchozí verze rozhraní DirectX bude verzí DirectX 9.0b, případně DirectX 8.1b, přepsána.

  Poznámka: Rozhraní DirectX nemůže být po instalaci odebráno. Instalační program změní důležité součásti a provede řadu změn v registru operačního systému. Odinstalování není společností Microsoft podporováno.

 • Stahujte DirectX 9.0b ENG pro Win95/98/ME/2000/XP (292 kB) (instalace z internetu).
 • Stahujte DirectX 9.0b ENG pro Win95/98/ME/2000/XP (35 MB) (celý balík).

 • Multimediální přehrávač: Windows Media Player 9 Series (WMP9) - freeware
  Nová verze přehrávače společnosti Microsoft obsahuje více jak 120 nových vlastností včetně mnohem rychlejšího startu aplikace, což bylo WMP9 hodně vyčítáno. Dále v ní najdete nové kodeky a střihovou aplikaci Windows Media Encoder. Nová verze je sice optimalizována pro Windows XP, ale i na starších operačních systémech pracuje zcela korektně.

 • Stahujte WMP9 pro Windows 98/NT/2000 CZE (12.5 MB).
 • Stahujte WMP9 pro Windows XP CZE (8.9 MB).
 • Vypalovací program: Nero Burning ROM 6.3.0.3 - shareware
  Německé Ahead patří dlouhodobě mezi nejlepší společnosti nabízející komplexní balík programů, které jsou nepostradatelnými pomocníky pro kompilaci nejednoho CD či DVD disku. Tyto plně profesionální aplikace doplňují nástroje pro tvorbu a editaci jak video, tak audio formátů. Právě obsáhlá podpora multimédií je jedním z důvodů, proč by vám tento software neměl uniknout.

 • Stahujte na této adrese (22.9 MB).
 • Prohlížeč obrázků a fotografií: IrfanView 3.85 - freeware
  Jeden z nejoblíbenejších freewarových prohlížečů a konvertorů obrázků, který je navíc i v českém jazyce. Podporuje nejrozšířenější grafické formáty včetně animovaných gifů. Také umožňuje přehrávat mnoho zvukových, animačních a filmových souborů. Mezi jeho přednosti patří rychlé prohlížení adresářů, prezentační mód, dávkové konverze, snímání obrazovky, vyřezávání části obrázku a různé efekty.

 • Stahujte na této adrese (817 kB).
 • Komprimační program: WinRAR 3.3 - shareware
  Asi jeden z nejlepších softwarů pro archivaci souborů. Mezi jeho přednosti patří dobrý poměr mezi rychlostí a účinností komprese. Další vlastností RARu je, že s archivy lze pracovat jak pomocí grafického rozhraní, tak pomocí příkazů z příkazové řádky. Podporuje dlouhé názvy souborů, tvorbu samorozbalovacích souborů nebo opravu poškozených archívů.

 • Stahujte na této adrese (1 MB).

  Video a audio kodeky: K-Lite Codec Pack 2.24 - freeware
  Instalační balíček obsahující všechny možné (i nemožné) audio a video kodeky potřebné pro přehrávání filmů. V K-Lite Codec Packu dále najdete i pěknou porcičku multimediálních pomůcek pro sledování vašich oblíbených filmů (BSplayer atd.). Ke stažení jsou nabízeny hned tři verze - Full, Standard a Basic, lišící se obsaženými komponentami. Recenzi naleznete zde.

 • Stahujte na této adrese - Full (7.1 MB), Standard (4.2 MB) a Basic (1.2 MB).
 • On-line komunikační nástroj: ICQ Pro 2003b 3916 - freeware
  Funkcemi nabitá verze populárního on-line komunikačního programu. ICQ Pro2003 se vyznačuje především integrací s klientem Outlook. V něm lze kupříkladu jedním kliknutím přeposlat e-mail někomu z Contact Listu či zaslat URL stránky, kterou jste prohlíželi jako poslední. U každého e-mailového adresáta, který je rovněž obsažen v ICQ seznamu, je vidět, zda je dotyčný zrovna on-line či nikoliv.

 • Stahujte na této adrese (4.4 MB).

  Správce souborů: Total Commander 6.01 - shareware
  Total Commander představuje mezi uživateli oblíbeného správce souborů, který se velmi nápadně podobá kdysi velmi rozšířené obdobě tohoto programu určené pro operační systém MS-DOS, aplikaci Norton Commander. V současné době se jedná o nejrozšířenější souborový manažer. Pro jeho volbu hovoří i kompletní česká lokalizace.

 • Stahujte na této adrese (1.4 MB).
 • Kancelářský balík: OpenOffice 1.1.0 - freeware
  Kancelářský balík založený na zdrojových kódech zpoplatněného balíku StarOffice. Hlavní výhodou OOffice je komplexnost, ale také cena - je zdarma. Balík obsahuje tabulkový kalkulátor, textový editor, grafický a HTML editor, podporuje jak XML formát tak formáty MS Office včetně XP verzí.

 • Stahujte na této adrese (68.8 MB).


 • Nejčtenější

  Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

  Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

  Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

  Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

  Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

  Další z rubriky

  Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

  Ilustrační foto - relax

  Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

  Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

  Tipy a triky pro Windows 10

  Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

  Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

  Ilustrační foto

  Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

  Najdete na iDNES.cz