Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nová naváděná kulka zajistí přesný zásah na velkou vzdálenost

  11:11aktualizováno  11:11
Optický naváděcí systém a projektil, který je schopen během letu upravovat dráhu letu, to zní jako jednoduchý návod na střelu, která zasáhne cíl bez ohledu na okolní podmínky. Ale asi to tak jednoduché není, když první takové střelivo bylo představeno před dvěma lety.

Americká vládní vojenská výzkumná agentura DARPA ve spolupráci s firmami Lockheed Martin a Teledyne Scientific and Imaging oznámila úspěšné testy nového naváděného 12,7mm náboje (kalibr .50). V rámci projektu EXACTO (Extrme Accuracy Tasked Ordnance), který DARPA vyhlásila v roce 2010 (PDF, anglicky), tak vznikla střela, která pomocí malých pohyblivých výstupků může měnit směr letu. Podobně jako u bomb, granátů a další „chytré“ munice slouží k navádění laser.

EXACTO není první chytrý náboj do pušky. Již v roce 2012 byla ve státních laboratořích Sandia v Albuquerque v Novém Mexiku vyrobena laserem naváděná střela do zbraní ráže 12,7 milimetrů a méně. To znamená od velkých odstřelovacích pušek až po menší zbraně.

Fotogalerie

V tomo případě je to střela s optickým senzorem, řídícím čipem a bateriemi, která je podobná šipce. Ta se směrem dozadu zužuje a vystupují z ní elektromagneticky ovládaná křidélka (více o této střele v tomto článku).

Naproti tomu EXACTO patrně pracuje s pohybujícími se kruhovými výstupky, jak vyplývá ze zveřejněné fotografie. Její součástí je také patrně optický senzor a řídící jednotka, která určuje navádění a směr letu kulky.

V obou případech přitom musí se střelcem spolupracovat další osoba obsluhující laserový naváděcí systém, který v reálném čase sleduje pozici cíle, a kulku tak navádí. V konečném výsledku se tak odbourají problémy s velice rychle se pohybujícími objekty,  špatným počasím, větrem nebo horšími světlenými podmínkami. Přesné střelby na velkou vzdálenost tak dosáhne i méně zkušený střelec.

„Je důležité, aby byli odstřelovači schopni zaměřit cíl rychle a přesněji, protože každá střela, která nezasáhne cíl, zvyšuje nebezpečí pro jednotky, jejichž přítomnost může být odhalena a následně prozrazena jejich poloha,“ píše DARPA na webu.

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Okupantům havaroval vrtulník. Čechy obvinili, že jim ho sestřelili

Fotografie pořízené svědky krátce po havárii sovětského vrtulníku MI-4. 24....

„Stříleli na nás kulometem z věže hradu,“ tvrdil velitel havarovaného sovětského vrtulníku MI-4. Rusové chtěli jako...

KVÍZ: Air Force One i slavné stíhačky jinak. Poznáte je podle kokpitu?

Kokpit (National Museum of the US Air Force, editace Pavel Kasík)

Vyznáte se v leteckých legendách? Vyzkoušejte si, zda dokážete poznat slavné americké stíhačky. Fotografie pochází z...

Neohrožený stíhač Valoušek útočil na Němce ze západu, z východu i z týlu

Lavočkiny La-5FN československých pilotů bojujících na východní frontě.

Ladislav Valoušek jako jeden z mála našich letců bojoval za druhé světové války na západní i na východní frontě. S...

Najdete na iDNES.cz