Samsung Digimax A400: Čtyřmegový kompakt s "televizí" (recenze)

  • 3
Na fotoamatéry útočí novinka firmy Samsung. Její Digimax A400 nabízí rozlišení 4mpix a rozměrný displej ve velmi příznivé cenové relaci. Jeho vlastnostem a schopnostem jsme se proto řádně podívali na zoubek. Bude se tetelit u vás pod stromečkem?

V dnešním profilu bychom vám rádi představili jednu z posledních novinek korejské společnosti Samsung na poli digitální fotografie. Čtyřmegový model s označením Digimax A400 je vpravdě entry-level kousek, který potěší především nenáročného či začínajícího fotografa.

Po stránce vzhledové

Foťáček s rozměry 109 x 34 x 56,5 mm zdokonalil styl, jaký Samsung nastolil předchozím Digimaxem 401: podlouhlé tělo, na patřičných místech zaoblené, stejný směrový kříž. Přes ten se přistupuje ke většině voleb, další tři tlačítka jsou soustředěna pod ním.

Přední

Kolébka zoomu je na svém místě, tedy připravená pro palec pravé ruky. Otočný volič režimů nahradil posuvník na vrchní stěně přístroje, jemuž sekunduje vestavěný mikrofon. Vpředu a vzadu se nachází po jedné stavové diodě, levý bok obsahuje USB konektor (už ne mini, ale spíše mikroUSB), pravý kryt baterie a slotu pro SD karty. Znatelným rozdílem oproti minulosti je ona zmíněná "televize", ovšem nikoliv tuner pro příjem vysílání, nýbrž rozměrný TFT displej s úhlopříčkou 2" (5,08 cm). Také díky němu chybí optický průhledový hledáček. Novinkou je též malé zrcátko, převzaté z mobilních telefonů a umístěné poblíž objektivu, s jehož pomocí zvládnete autoportréty na veselých mejdanech levou zadní. A pochopitelně nechybí závit pro stativ.

Zadní Horní

Příslušenství

Standardně je k fotoaparátů dodáváno instalační CD s aplikacemi Digimax Viewer, Digimax Reader a ArcSoft PhotoImpression, manuály, šikovné kožené pouzdro a USB kablík. Do vínku též dostanete své dvě první tužkové baterie. Volitelně je možno dokoupit nabíječku a originální Li-Ion akumulátor s výdrží kolem 260 snímků. Nám dvě alkalické "tužkovky" vystačily i s prohlížením a zkoušením funkcí na přibližně stovku obrázků.

Šachta

Záležitosti technické a optické

Foťáček je osazen objektivem Samsung SHD (High Definition) se světelností F2,9-F4,8 a ohniskovou vzdáleností 6,2-17,4 mm (eq 35-104 mm), což nám dává optický zoom 2,8x. Elektronika dále nabízí 4x zoom digitální, při prohlížení na displeji lze fotografie zvětšit až 7x. Závěrka pracuje v intervalu 8-1/1000 sekundy. Snímačem je CCD čip s citlivostí 100-400 ISO a rozlišením 4,2 mpix, jenž produkuje obrázky o velikostech 2272x1704, 2048x1536, 1600x1200, 1024x768 a 640x480 bodů.

Stále častěji se vyskytujícím jevem je interní paměť, základních 16 MB lze již zmiňovanými kartami rozšířit až o dalších 512 MB. Kompakt umí dále natáčet video v rozlišeních 160x120, 320x240 a 640x480 bodů s frekvencí 15 nebo 24 fps a nahrávat hlasové záznamy. Délka pořízeného materiálu je omezena pouze dostupnou kapacitou úložného média. Určitě zajímavou funkcí je podpora dnes již hojně rozšířeného protokolu PictBridge pro přímý tisk fotografií na kompatibilních tiskárnách.

USB

Co všechno si nastavíme

Prim v ovládání přístroje hraje křížový ovladač se středovým potvrzujícím tlačítkem, přes nějž se přistupuje do menu a zároveň má několik přímých funkcí: Volí režim blesku (zapnutý, vypnutý, pomalá synchronizace, červené oči), makro snímání od 5 cm, samospoušť 2 nebo 10 sekund a možnost namluvit ke snímku komentář.

Obsah systémového menu se mění podle toho, v jakém režimu se právě fotoaparát nachází. Základní nabídka obsahuje rozlišení, kvalitu (alias stupeň JPEG komprese), startovací obrázek a zvuk a obvyklý setup přístroje (hodiny, TV norma, USB výstup, jazyk atd.). Pokročilé parametry jsou dostupné pouze v režimu Program, konkrétně se jedná o stupeň doostření, jedno- či vícebodové měření expozice, režim snímání, efekty, zasazení fotografie do jednoho z devíti rámečků, grafické rámečky a uložení veškerého nastavení do paměti.

Abychom to tu neměli samou závorku, pojednání o nastavení dvou funkcí z menu jsem si nechal na závěr: Režim snímání umožňuje kromě jednotlivých snímků nafotit i celou sekvenci, v nejvyšším rozlišení dva, v nejnižším až osm obrázků. Mezi barevnými efekty najdeme nejen klasiku v podobě sépiového odstínu či černobílé fotografie. Za zmínku stojí především RGB filtr, kde lze upravit každý barevný kanál zvlášť pomocí posuvníků!

Přední

Třikrát a dost

Digimax A400 disponuje třemi fotografickými režimy - totální automatikou, s níž si vyjma rozlišení a kvality obrázku nenastavíte zhola nic, přednastavenými scénami a programovým módem. Se scénickými předvolbami je to podobné jako s automatem, fotoaparát je pevně nastavený pro portrét (lze pracovat pouze s režimy blesku), krajinky (vyvážení bílé na slunečno, bez blesku), ohňostroje (dlouhý čas bez blesku) a černobílé kopírování textu.

Jakous takous korekci nabízí noční režim, kde můžete v závislosti na zoomu a tím pádem světelnosti zvolit jeden ze dvou kroků clony a čas od 1/8 do 8 sekund (s odřenýma ušima lze označit za mód priority času nebo clony), či nechat pracovat elektroniku.

Programový režim už se do nastavení fotoaparátu pouští trochu hlouběji, ale zase ztrácí na možnosti pracovat přímo s clonou a časem. K dispozici je kompenzace expozice (zesvětlení či ztmavení) +-2 EV s krokem 0,5, nastavení citlivosti čipu na hodnoty 100, 200 nebo 400 ISO, a vybrat vhodné nastavení vyvážení bílého bodu. To je zapotřebí zejména při zatažené obloze a snímcích bez blesku, kde má automatika občas problémy s rozeznáním správného osvětlení. Kromě obvyklých presetů se sluníčkem, mraky a několika typy žárovek a zářivek je zde také perfektně funkční uživatelské vyvážení bílé.

Reakční časy

Ještě než se pustíme do rozboru snímků, letmý pohled na stopky a jejich údaje o rychlosti odezvy přístroje: Digimax A400 pořídí první snímek do pěti sekund od stisku tlačítka Power, druhý snímek za dalších 3,5 sec. Na plný rozsah zazoomuje za 1 sec., zpět se optika oddálí za 1,1 sec. Zpoždění spouště bez namáčknutí činí velmi slušných 0,45 sec., s namáčknutím 0,01 sec. Solidní výkon.

Zkušební snímky

Podzimní deštivé a chvílemi velmi mrazivé počasí testování příliš nepřálo, ale na druhou stranu, alespoň jsme nemuseli ověřovat známé rčení, že na sluníčku umí dobře fotit kde co. Digimaxe A400 jsme tedy vyzkoušeli ve vyšehradských exteriérech pod zataženou oblohou.

Náhled
Hned první obrázek odhaluje to, čemu se Digimax jindy dokáže vyhnout:
V levé horní čtvrtině přebývají kolem větví a objektů na bráně fialové
šmouhy způsobené chromatickou vadou. Expozice je jinak v pořádku, automatika
zapracovala spolehlivě. Ostrost snímku byla nastavena na střední, výchozí pozici,
přesto už je obrázek poněkud přeostřený.
Plné rozlišení 2272x1704

Náhled Náhled
Test zoomu: U původní fotografie nalezneme při bližším ohledání chromatickou
vadu v levé polovině obrazu, jakož i barevné mapy na cihlách, chodníku a silnici.
Pravý dolní roh mírně rozostřený, v horních rozích patrná vinětace. U plného
zoomu se projevuje horší kresba a tím pádem ztráta detailů.
Plné rozlišení 2272x1704 | Plné rozlišení 2272x1704

Náhled Náhled
Dva totožné makro snímky, pro srovnání vlevo s automatickým měřením, vpravo
ruční nastavení světelného zdroje. Vaší pozornosti též doporučujeme velmi zřetelné
řádkování při horním okraji snímků. Hloubka ostrosti i expozice v pořádku.
Plné rozlišení 2272x1704 | Plné rozlišení 2272x1704

Náhled
Obvyklý testovací obrazec - mozaika na portálu chrámu sv. Petra a Pavla.
Digimax ji vykreslil velmi solidně včetně věrného barevného podání.
Plné rozlišení 2272x1704

Náhled
Portrét v interiéru - ačkoliv se psí model, již při prvním předblesku vyřítil proti
fotoaparátu, i třicetinová uzávěrka jej při finálním záblesku zachytila ve zcela statické
figuře. Šum při 200 ISO bohužel ničí detaily. Ani blesk není obecně nijak výkonný,
v praxi je použitelný maximálně do cca. 1,5 metru.
Plné rozlišení 2272x1704

Náhled
Noční snímek - atmosféru Václavského náměstí jsme vyměnili za obratiště autobusů
před Sazka Arenou. Zelenomodrý nádech v pravé části je dán světelnými zdroji víceúčelové
haly. Šum je jakž takž přijatelný, fialové obrysy zářivek jsou nežádoucí. Nejhůře ze snímku
vychází oranžová "fléra" kolem pouliční svítilny, zcela zničená přemírou komprese obrazu.
Plné rozlišení 2272x1704

Závěrem

Příjemný design, snadná ovladatelnost a rychlé reakce - to jsou aspekty pro Digimax A400 charakteristické. Velký displej je sice přehledný, avšak co do rozlišení poměrně hrubý.

Displej

Náročnější fotografy nepotěší, že přístroj neinformuje o aktuálních parametrech expozice - času a cloně, pouze dodatečně při prohlížení z EXIFu. Snímky sice místy trápí při ostrých přechodem světlo/stín aberace, stejně tak se najde v některých fotografiích vyšší procento šumu, zejména u těch pořízených plnou automatikou. Od kompaktu této třídy ale nelze čekat zázraky, a také jeho uživatelé patrně nebudou tisknout plakáty ve formátu A4 a větším. Jeho koncová cena totiž činí 6.245 Kč včetně DPH, což je za základní čtyřmegapixelový zoomový foťáček pro volný čas zajímavá nabídka. Jediným opravdu vážným nešvarem je řádkování při horním okraji obrazu, ale možná se jednalo jen o vadu našeho vzorku.

www.samsungelectronics.cz