Spekuluje se o konci krabic Samsung. Nahradí novými formáty stolní PC?

aktualizováno 
V Česku jste na ně mohli narazit jen výjimečně, protože k nám Samsung své desktopové počítače oficiálně nedovážel a podle posledních informací možná ani nezačne. Podle pondělních informací má s tímto druhem zařízení skončit, ale vzápětí byla zpráva dementována.

Samsung sází mimo jiné na all-in-one počítače | foto: Technet.cz

Minulý týden Samsung představil portfolio nových počítačů a ani s lupou byste mezi nimi nenašli klasické deskotopové krabice. Firma s nimi ostatně nikdy neměla takový úspěch jako s tablety a mobilními telefony a nikdy se neprosadila mezi vedoucí pětku. Není se ani co divit, že se objevily informace o ukončení výroby stolních počítačů Samsung.  

Aktuální postoj Samsungu měl prozradit blíže nespecifikovaný zdroj deníku Korea Times

"Poptávka po klasických stolních počítačích klesá. Budeme alokovat své zdroje k oblíbeným mobilním zařízením." Doplnil, že firma místo toho posílí vývoj a výzkum v oblasti tabletů a all-in-one počítačů. Zajímavé také bylo jeho prohlášení, že se firma při svém rozhodování opírá o prohlášení korejské vlády, která výrobu stolních počítačů prý vidí od roku 2015 jako odvětví vhodné pro menší podniky.

V úterý server The Next Web přinesl oficiální odmítnutí této informace s tím, že Samsung bude pokračovat v nabídce různých počítačů podle poptávky zákazníků a trhu.

A právě zde se může skrývat zakopaný pes. Informace od neznámého zdroje totiž odrážejí i změny, které v IT průmyslu nastaly. Ty ukazují odklon od klasických deskopových PC. Z poslední doby můžeme vzpomenout, že Intel ukončuje výrobu základních desek pro počítače.

Proč je tedy Samsung tak vehementně dementuje? Je to jednoduché. Oznámení o ukončení výroby totiž může způsobit odliv potenciálních zákazníků a vnáší nejistotu i mezi ty stávající.

Stolní PC na ústupu

Není to jen Samsung, kdo utlumuje výrobu počítačů a rozšiřuje výrobu jiných počítačových zařízení. Důvodem je pokles prodeje těchto zařízení, který bude i nadále pokračovat. Tzv. post-PC éra totiž sází nejen na poměr ceny a výkonu jako hlavní hledisko, ale přidává k tomu možnost mít svá data, a možnost pracovat s nimi, neustále k dispozici, což umožňují pouze různá mobilní zařízení - notebookem počínaje a chytrým telefonem konče.

Podle statistik IDC bude éra klasických počítačů pomalu končit. Vyplývá z nich, že zatímco počet prodaných počítačů bude mírně klesat, tablety a chytré telefony si udrží raketový růst.

Konkrétně IDC odhaduje, že se v roce 2017 prodá na 141 milionů počítačů včetně all-in-one systémů, což je o pouhých sedm milionů méně než v roce 2012, ale i vzhledem k obrovskému předpokládanému nárůstu prodejů tabletů (352 mil. v roce 2017 oproti 128 mil. 2012) jejich podíl na trhu klesne ze současných 12 procent zhruba na polovinu.

Trend potvrzuje i analytická firma Gartner, která ve stejně dlouhodobé předpovědi odhaduje sice jiná čísla, ale základní výhled je stejný:

Celosvětové dodávky přístrojů podle odhadu firmy Gartner (v mil. kusů)
Zařízení2012201320142017
Počítače a notebooky
341,263315,229
302,315271,612
Ultrabooky
9,82223,59238,687
96,350
Tablety116,113197,202
265,731467,951
Mobilní telefony
1 746,1761 875,7741 949,7222 128,871
Celkem2 213,979
2 411,796
2 556,455
2 964,783

Gartner přináší i jeden z důvodů, proč se očekává tento vývoj. "Uživatelé na rozvíjejících se trzích, kteří hledají další systém k mobilnímu telefonu, si jako první výpočetní zařízení raději vyberou tablet než počítač," myslí si Ranjit Atwal, vedoucí výzkumu Gartneru. 

Autor:

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Chytré čínské procesory chtějí dobýt trh s auty, kamerami i servery

Huawei Connect 2018

Na akci Huawei Connect 2018 v Šanghaji představil tento čínský gigant čipy, které jsou vybaveny procesory pro umělou...

Stůl, který s vámi vyroste. Může u něj sedět dítě a dospělý stát

Elektrický polohovatelný stůl Stell SOS 3000

Vyzkoušeli jsme stůl, u kterého může dospělý odpoledne stát a večer se klidně vsedě učit prvňáček. Trend...

Google má svůj první tablet s Chrome OS a asistentku s obrazovkou

Novinky Googlu

Společnost Google v úterý představila nový hardware. Vůbec poprvé se mezi produkty objevil tablet a chytrý asistent s...

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.

Najdete na iDNES.cz