Mají OLED televize budoucnost? Podle Samsungu je ještě daleko

Mají OLED televize budoucnost? Podle Samsungu je ještě daleko | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Budoucnost skončila, sotva začala. Samsung zatím končí s OLED televizory

  • 126
Má to být budoucnost televizorů. Technologie OLED přinese do našich domácností už definitivně ten nejdokonalejší obraz. Možná, jednou, snad. Společnost Samsung ohlásila ukončení výroby OLED TV minimálně na rok. A ani ostatní výrobci se „do budoucnosti“ nijak neženou.

Zatímco na mobilech se s OLED obrazovkou setkáte běžně, u velkých obrazovek je tato technologie poněkud zakletá. Mobil totiž po dvou letech téměř jistě vyměníte za nový, u televizoru se tak rychlý cyklus neočekává. A právě v tom by mohl být problém. OLED trpěl některými vývojovými nedostatky, které sice již jsou z velké části odstraněny, ale není jisté, zda zcela dokonale. Mezi ty hlavní patří vypalování statického obrazu, jak jsme jej znali u CRT obrazovek a problém s nižší životností modrých diod, které může vést k barevné degradaci obrazu.

Kvantové tečky ve vaší TV

Kvantové tečky berou výrobci televizor jako "technologii polovodičů využívající nanokrystaly". Tedy malé kousky hmoty s unikátními vlastnostmi, včetně schopnosti emitovat světlo při velmi specifických vlnových délkách. Fungují jako mikroskopické kousky třpytek, které září zeleně, červeně, modře v závislosti na jejich velikosti, či chcete-li délce.

Všechny televizory totiž vytvářejí obraz kombinací tří základních barev: červené, zelené a modré (RGB). LCD používá k vytvoření těchto barev filtry. Plazmové displeje je tvoří fosforem, který září v požadované barvě (podobně jako CRT trubice starších televizorů). OLED pak v závislosti na výrobci buď k bílé přidá barevné filtry (LG) nebo má specifické červené, zelené a modré OLED sub-pixelů (Samsung).

Výrobci jedním dechem tvrdí, že se s hlavními problémy OLEDu již popasovali, ale jejich aktivita, respektive neaktivita, naznačuje opak. Na trhu s OLED TV nyní po rozhodnutí Samsungu o zastavení produkce zůstává činná jediná firma - LG. Ostatní hráči o OLEDu spíše jen mluví.

Na veletrzích se přitom nejen oba lídři v této oblasti předháněli novými rozměry a technologiemi výroby, ale v prodejnách to moc vidět nebylo a není. Výrazně aktivnější byla vždy LG. První také začala OLED televizory skutečně prodávat. U LG také stále pevně věří, že „OLED technologie se v následujících letech skutečně stane standardem.“ Tomu odpovídá i směr firemních investic.

O ukončení výroby OLED TV u Samsungu se v souvislosti s konkurencí LG mluvilo už nejméně od dubna tohoto roku. Teď Samsung podle serveru CNET potvrdil, že letos ani v příštím roce na trh nový televizor s OLED technologií skutečně nechystá. Místo toho vylepší stávající LCD o kvantové tečky (viz boxík).

Výroba OLED obrazovek pro mobily v Samsungu pokračuje i nadále. Firma také stále zdokonaluje metodu tisku OLED displejů tak, aby jejich masová výroba mohla zlevnit. Velmi vysoká cena je totiž také velkou brzdou šíření OLED TV.

Revoluce se zatím nekoná

Průkopníkem OLED technologie ve spotřební elektronice je společnost Sony. Ona představila v Japonsku vůbec první OLED televizor, který se nedlouho po uvedení dostal i do naší redakce (tehdy jsme jej testovali jako první v Evropě). Byl sice s jedenáctipalcovou obrazovkou relativně malý, ale přesně ukazoval potenciál technologie: vysoký kontrast, dokonalé podání barev, obraz pozorovatelný z těch největších úhlů, nízká spotřeba, atd.

Jenže pak přišly zlé časy. Prodeje televizorů se obecně propadly nebo v nejlepším případě nerostly tak, jak si firmy představovaly. Některé výrobu včas vzdaly (například Pioneer), některé výrobu odloučily do samostatných divizí (například Philips).

Panasonic začal mít vážné problémy s prosazováním své takřka dokonalé, ale také velmi drahé (v porovnání s LCD) plazmové technologie. Mezitím se na všech veletrzích spotřební elektroniky hovořilo o budoucnosti televizorů, která rozhodně měla (má?) patřit OLED technologii. Společnosti Sony a Panasonic se tedy spojily, aby drahou a zatím ne zcela dořešenou technologii vyvíjeli společně. To bylo v roce 2012. Už na konci roku 2013 se však začalo spekulovat o tom, že společný vývoj ukončí. Veletrh CES 2014 v Las Vegas také u těchto firem nepřinesl co se týče OLEDu nic zásadního. 

Mediální pozornost ve Vegas získaly na povel se zakřivující OLED televizory, ale jak se zdá, pro zatím to byl na dlouhou dobu poslední neúspěšný pokus zaujmout větší množství potenciálních kupujících. Než se tedy stane pravdou tvrzení v titulku tohoto článku, budeme si muset ještě nějakou dobu počkat. Ony ty prognózy bývají často velmi ošidné. V roce 2009 se vážně mluvilo o tom, že už příští rok budou OLED televize stát to samé, co stávající LCD.

,