Samsung uvádí digitální MPEG-4 kameru s pevným diskem

  0:01aktualizováno  0:01
Kvalitní digitální záznam na pevný disk v MPEG4 formátu nabídne Samsung ITCAM-7. S USB 2.0 rozhraním, hodinovou kapacitou, VGA rozlišením, 1,5GB diskem, velikostí do půlky dlaně je to skvělé zařízení na dovolenou, ultimativní doplněk k notebooku pro každodenní použití.

Digitální videokamery konečně skutečností?

Že bychom konečně dali vale páskám všeho druhu? Pevné disky ukázaly v počítačích dveře páskám již před dlouho dobou, postupně je vytlačily na místo zálohovacího média. Nicméně v nejmobilnějších nasazeních, v extrémních podmínkách a v místech, kde bylo potřeba zkombinovat vysokou kapacitu se spolehlivým provozem i při vysokých mechanických nárocích, tam se disky se špatnou potázaly.

Ve videokamerách tak kralovaly a kralují klasické videopásky, oproti stařečkům z magnetofonů však již podstatně vylepšené - MiniDV videopáska je schopna uložit na standardní 90minutovou kazetu ohromujících 33,75 gigabajtu dat, nekomprimovaných! S takovým množstvím dat se nevyrovnají ani běžné DVD-R či DVD-RAM mechaniky.

Konkurence páskám? Mini disky a výkonná komprese

Namísto optických médií tak jako jediný konkurent pásek přichází v úvahu pevné disky - a extrémnější kompresní mechanismy. V digitální technice běžně používaný standard MPEG2 je nahrazován efektivnějším MPEG4 a jeho různými variantami. Místo záznamu zvuku nekomprimovaně pak v MP3 formátu.

Samsung Disccorder? Namísto Camcorder...

Samsung aplikoval právě tyto technologie a přizpůsobil je opravdu kapesnímu formátu. ITCAM-7 je první skutečně miniaturní, zcela digitální videokamera postavená na bázi kompresního formátu MPEG-4 a s použitím pevného disku jako primárního záznamového média.

Miniaturní zařízení nabízí 10násobný optický zoom, který směřuje zaostřený světelný paprsek na CCD senzor s 350 tisíci pixely (rozlišovacími body). Kamera disponuje USB 2.0 rozhraním pro komunikaci s PC a díky němu má být schopna přenést hodinu videozáznamu do PC během pěti minut.

Samsung ITCAM-7 zaznamenává každou nahrávku do vlastního souboru a umožňuje svému uživateli daleko rychlejší volbu mezi jednotlivými scénami - namísto přetáčení pásky v sekundách a desítkách sekund se zde jedná o milisekundy mezi posuny na pevném disku kamery. Zařízení zaznamenává film s rychlostí 30 snímků za vteřinu ve zmíněném vysoce efektivním kompresním MPEG-4 formátu.

Nahrávání a přehrávání probíhá v rozlišení 640 x 480 bodů, buď na minidispleji s 211 tisíci pixely (tj. v lehounce degradovaném zobrazení v rozlišení cca 532 x 400 bodů) nebo přes videovýstup na televizi. Mimo to disponuje videokamera slotem MemoryStick pro nahrávání jednotlivých obrázků, pokud je pevný disk zaplněn. Na interní 1,5gigabajtový disk by se mělo vejít kolem 66 minut záznamu (údaj Samsungu). Rozměry je Samsung skutečně cvrček i mezi nejlehčími videokamerami 64 x 33,5 x 103 milimetrů je v opravdu kapesním vydání. Samsung zatím neuvedl přibližnou cenu ani datum uvedení pro Evropu.

Závěrem

Pro Samsung mluví jeho velikost - ale podobně jako u levných digitálních fotoaparátů v porovnání s o málo levnějšími, ale pokročilejšími fotoaparáty klasickými, digitální MPEG4 záznam na disk oproti též digitálnímu DV záznamu na pásku zde přichází na úkor kvality. Je to příjemné zařízení pro zábavu, jen těžko si jej však dokážeme představit i jen v poloprofesionálním nasazení.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Ideální notebook pro děti uhlobaronů. 15" stroj váží jen 990 gramů

Acer Swift 5

Není tomu tak dávno, kdy do kategorie „lehký 15“ notebook“ spadaly modely vážící jen lehce pod dva kilogramy. Acer na...

Nejlepší notebook pro Windows? Neokoukaný Surface Book 2 funguje výborně

Microsoft Surface Book 2

Microsoft si i na českém trhu drží dominantní postavení mezi desktopovými operačními systémy, ale jeho notebooky jsou...

Tišší klávesnice a větší výkon. Apple představil nové MacBooky Pro

Nové MacBooky Pro

Apple konečně představil inovované verze notebooků MacBook Pro. Hlavními novinkami jsou procesory Intel osmé generace,...

Najdete na iDNES.cz