SanDisk uvádí inovativní média: Dvakrát 1 GB - ve vodotěsné klíčence a na 4 cm plochy

  0:30aktualizováno  0:30
Pro speciální použití například ve zdravotnictví SanDisk uvádí novou řadu paměťových klíčenek, které by měly přestát ledacos - i pokud si je zapomenete ve sprše. Krom této speciality SanDisk zvládl i jinou šikovnou kartičku: miniSD kartu s kapacitou též až 1 GB pro použití v mobilních telefonech.

Do sprchy nebo do deště: klíčenka pro nemocnice

Proč na něco podobného někdo nepřišel už dříve? Vodotěsné klíčenky by se užily již dávno... Vodě údajně naprosto odolné klíčenky začíná vyrábět SanDisk pro medicínské účely - a snad je začne dodávat i na běžný trh spotřební elektroniky. Tato média jsou určena pro nahrávky medicínských dat - například rentgenových snímků. Vodotěsné jsou především pro to, aby je pacient mohl mít vždy u sebe - třeba na krku.

Tato klíčenka měří 55,7 x 19 x 7,9 mm a váží 12 gramů, přesto se do ní vejde až 1 GB dat - kapacita začíná na 64 MB a ceně 15,55 dolarů. Naopak největší 1GB klíčenka stojí 95,20 dolarů - s cenou pod 2500 Kč by byla nepochybně zajímavá i na běžném trhu, zvláště když ji lze vymáchat bez obav i ve vaně. Kdybychom ji dostali do testu, hodně by nás zajímala možnost vyprání v pračce - zda by vydržela klíčenka i chemii typu "Ariel"?

Minikarta s kapacitou 1 GB - maximum do mobilu

Mobilní telefony potřebují malé karty - a naopak, bez opravdu malých zařízení by tady nevznikl najednou takřka z ničeho takový trh pro miniaturizované paměťové čipy Flash. Karty Secure Digital byly už při svém vzniku rozměrově jedny z nejmenších tehdejších karet - to však nestačilo. Mobilní telefony a miniaturizované MP3 přehrávače a malé digitální diáře si říkají o karty ještě menší. Takové, že když je někam založíte, už je nenajdete!

A to třeba právě u nové karty SanDisk byla opravdu škoda - na tu lze díky využití nejnovějších čipů Flash uložit až velmi příjemných 1024 MB dat. Jelikož však tyto paměťové čipy nejsou jen tak k mání, SanDisk zatím tuto minikartu sice oznámil, dodávky však realisticky očekává až na počátku druhého čtvrtletí 2005 - což je sice za méně jak dva měsíce, ale přesto to trochu připomíná Microsoft a uvádění Windows na trh...

Kartu je možné používat i v zařízeních, které čtou pouze SD karty klasické velikosti - s pomocí adaptéru ji lze snadno "zvětšit" na standardní velikost obyčejné karty Secure Digital. Ideální použití tak je na snadě: v telefonu lze i při používání plného megapixelového rozlišení fotit bez omezení, přesto stále ještě mít prostor pro miniaturní videoklipy a solidní sbírku MP3 skladeb. A když přijde čas obnovit repertoár nebo upravit fotografie, stačí kartu vyjmout z mobilu, zasadit do adaptéru a šup s ní třeba do běžné čtečky přes USB 2.0 nebo do slotu PCMCIA. Takovou "pohodu" si uživatel může dopřát podobně jako vodotěsnou klíčenku za rozumných necelých 100 dolarů (v tomto případě přesně baťovských 99 dolarů a 99 centů).

Bonus pro jinověrce - TransFlash v nové kapacitě

Snad aby SanDisk neurazil jinak smýšlející, uvedl i další kartu určenou pro stejný trh, ale jiné značky - ty z telefonů, které podporují karty TransFlash, si mohou jejich uživatelé rozšířit na kapacitu 512 MB. Právě tolik nabízí nová karta SanDisk. Poloviční kapacita je "jaksi" samozřejmě pochopitelná - karty TransFlash jsou rozměrově ještě o krapínek menší než miniSD a tak se tu holt musí uživatelé uskrovnit s požadavky. Ale půl gigabajtu za to snad také stojí...Nejčtenější

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Microsoft opět zkusí zaútočit na Apple. Nasadí levný Surface proti iPadu

Nový Microsoft Surface Pro 2

Microsoft podle agentury Bloomberg opět chystá levnější tablet, aby zkusil dobýt zatím neotřesitelnou pozici iPadu....

Revoluce, nebo další slepá ulička? Asus nahradil touchpad displejem

Asus ZenBook Pro 14

ScreenPad a NumberPad. Tak Asus nazývá kombinaci touchpadu s dotykovým barevným displejem a kombinaci touchpadu s...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz