Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Experiment v přímém přenosu. Sledujte nejpomalejší road movie na světě

aktualizováno 
Tři kilogramy baterií, na míru postavená streamovací sada a téměř tisíc kilometrů chůze. Čtyři poutníci se vydali na cestu do Santiaga de Compostela a dál až na konec světa. Díky experimentu, který nemá v Česku obdoby, je můžete celou cestu sledovat živě na svých monitorech.

Přenosová sestava v praxi. Takto ji vidí ostatní poutníci. | foto: Andrej Lobotka

Přímý přenos z pouti čtyř cestovatelů do Santiaga de Compostela a dál až na konec světa. Tak se cíl cesty doopravdy jmenuje - Cabo Finisterre znamená Mys na Konci Světa (více o pouti Camino de Santiago zde) a dlouho za konec světa opravdu platil. Přenos je velkým experimentem jak pro iDNES.cz, tak pro všechny zúčastněné firmy. Zatím se totiž ještě nikdo nepokusil odvysílat měsíc trvající přímý přenos z pěší pouti. Důvodů, proč se o něco takového vůbec nesnažit, je celá řada.

Veškeré vybavení cestovatelé nesou na zádech, a to včetně nelehkých baterií. Zcela zásadním problémem je pak mobilní signál, na kterém je přenos závislý. Španělsko nepatří k zemím s nejhustějším pokrytím a oblast, kudy poutníci jdou, vykazuje velmi nestabilní výsledky. Přenos tedy má a bude mít výpadky. A to jsme vynechali takové „drobnosti“, jakými jsou obrovská spotřeba mobilních dat v roamingu, astronomická cena přenosového setu a fakt, že ne každý člověk je ochoten sloužit každý den a celý měsíc zároveň jako stativ kamery a snímaný objekt pro desítky tisíc diváků.

Podívejte se na přímý přenos, začíná v 7:00.
V mezičase se můžete podívat na ostatní programy Slow TV.

Na konec světa s kamerou z bankomatu

To nejtěžší se nakonec vyřešilo jako první. Dobrovolníci, kteří se nechají celý měsíc natáčet v přímém přenosu, se nám přihlásili sami - více v tomto článku. Přenosná sestava pro Slow TV byla sice ve vývoji už delší dobu, ale plán poutníků vyrazit už v červenci celý proces radikálně urychlil.

Fotogalerie

Už před časem jsme testovali možnosti, jak na iDNES.cz přinést divákům kontinuální přímý přenos i z míst, kde není signál, nebo je pro velkou koncentraci lidí, a tedy přetížení sítě pro videopřenos nepoužitelný. Naše stávající technologie neumožňují ani přílišnou mobilitu kameramana a nezávislost na elektrické síti. Komerčních řešení je na trhu dostupných několik, ceny jsou ovšem závratné. Základní sety startují někde kolem 150 tisíc korun a zdaleka neumí vše, co bychom potřebovali.

Proto jsme ve společnosti NetRex nechali vyvinout vlastní řešení. Spolupráce s touto firmou se nám osvědčila už při experimentu Stratocaching. Tehdy se jejím technikům podařilo jako jedněm z prvních v Evropě odvysílat přímý přenos ze stratosféry.

Na cestu do Santiaga jsme poutníky nakonec vyslali s kamerovým senzorem AXIS F1025. Stejný najdete například na bankomatech. Jeho předností je zanedbatelná hmotnost a miniaturní rozměry. Díky tomu jej mohou poutníci nosit na prsou. Axis dobře vidí i v noci (to se u bezpečnostní kamery nejen v bankomatu požaduje) a samozřejmě snímá ve FullHD rozlišení. Záznam má 50 snímků za sekundu a scénu snímá pod horizontálním úhlem 92 stupňů. V takto vysoké kvalitě ale pochopitelně nevysíláme, to by nám vcelku omezený internet španělského venkova nedovolil. Občas jsme rádi, že na místě vůbec nějaký signál je.

Signál z kamerového senzoru zpracovává kamerová jednotka AXIS F41. Ukládá ho lokálně ve vysoké kvalitě na 64GB SD kartu a s využitím aplikace CamStreamer vysílá na streamovací servery iDNES.cz.

Schéma fungování přímého přenosu pro Slow TV z cesty do Santiaga de Compostela

Schema fungování přímého přenosu pro Slow TV z cesty do Santiaga de Compostela.

Když musí poutníci na záchod

K jednotce je připojený mikrofon, který snímá ruch okolí, ale i rozhovory cestovatelů, jejich dech a další zvuky. Je tedy zřejmé, že nejen kvůli soukromí poutníků jsme museli do systému zabudovat řešení, které zaručí, že určité věci prostě ani neuslyšíte. Kameraman má proto na kabelu obyčejný kolébkový vypínač, kterým doma ovládáte například lampičku na nočním stolku. Hardwarový vypínač je připojen také na jednom ze vstupů kamerové jednotky. Pro ni jsme napsali speciální skript, který v závislosti na poloze poutníkova vypínače pouští do světa video se zvukem z mikrofonu, nebo s hudbou na pozadí, kterou má sestava uloženou na SD kartě.

Pro příští projekt už chystáme sestavu, která bude díky senzorům na těle kameramana snímat i jeho životní funkce. I to by už dnešní jednotka Axis teoreticky zvládla.

Detail kamerové jednotky Axis F41 uvnitř poutního boxu

Detail kamerové jednotky Axis F41 uvnitř poutního boxu.

Řešení uvnitř krabičky. To černé je kamerová jednotka Axis F41. Vlevo vidíte...

Řešení uvnitř krabičky. To černé je kamerová jednotka Axis F41. Vlevo vidíte dvě ze šesti antén.

Video z kamerové jednotky putuje po datovém kabelu do speciálního takzvaného bonding routeru, což je poměrně chytré zařízení. Dokáže totiž videostream s vysokým datovým tokem rozdělit a poslat na internet po dvou zcela nezávislých mobilních LTE, 3G nebo EDGE připojeních. Rozdělené toky se opět do jednoho datového kanálu spojí v NetRex serverovně v Praze. Odtud jde už hotový stream na servery Playtvak.cz a dále na vaše obrazovky.

Zjednodušeně řečeno: připojení k internetu řeší dva modemy, které pojmou vždy až dvě SIM karty (teoreticky jich může být i více). Umožňuje to vysílat i z míst, kde je síla signálu minimální (a věřte, že ve Španělsku je to časté). Modemy totiž uskuteční větší počet spojení (podle počtu SIM karet), jejichž datový tok se sčítá (samozřejmě jsou zde ztráty a další faktory, které se do zjednodušeného vysvětlení nevejdou). Používáme řešení od společnosti Peplink, které se jmenuje MAX Transit Duo. SIM karty máme zapůjčené od českého O2.

Aby nároky na objem přenesených dat byly co nejmenší, kamerový systém používá speciální algoritmus, při kterém ve velmi krátkých intervalech (cca jednou za sekundu) ukládá takzvaný referenční obrázek (key frame). Teoreticky pak stačí po síti poslat jen změny, kterými se ten následující liší od předchozího (velmi zjednodušeně řečeno). Takový systém funguje skvěle u statických kamer, jaké máme například na Hlavním nádraží v Praze nebo na Letišti Václava Havla. Pokud se však kamera hýbe v rytmu poutníkovy chůze, jsou referenční obrázky takřka k ničemu a přenos dat o to náročnější. Spojíte-li si to s mizernou dostupností mobilního signálu, je vám jasné, že tento přenos opravdu není jednoduchým úkolem.

Cesta do poutního místa Santiago de Compostela

Cesta do poutního místa Santiago de Compostela, záběry z kamery Axis F1025.

Peplink router poskytuje vedle mobilního datového připojení wi-fi přístupový bod k internetu i samotným poutníkům. Díky tomu mohou kdykoliv psát do on-line reportáže a posílat fotografie. Součástí je samozřejmě i GPS přijímač, jehož prostřednictvím vidíte na mapě, kde cestovatelé právě jsou.

Tři kila baterií na zádech

Kamerovou jednotku, router a celkem šest antén jsme zabudovali do malé plastové elektroinstalační krabice, aby byla celá sestava co nejodolnější. V krabici jsme museli vyříznout pořádný větrací otvor, protože použitá elektronika hřeje doslova jako kamna. Přece jen těch 10 W odběru, který sestava má, se mění na teplo a to je potřeba alespoň částečně odvést.

Napájení obstarává Li-Pol akumulátor o kapacitě 220 Wh. To je pořádná kapacita, a proto také akumulátor váží skoro kilo a půl. Kdyby vám to snad přišlo hodně, pak vězte, že právě Li-Pol akumulátory jsou při vysokých kapacitách a velkých odběrech proudu zdaleka nejlehčí. Jen pro srovnání: klasický olověný akumulátor by vážil čtyřikrát více, tedy pěkných šest kilogramů.

Nabíjení akumulátoru na cestě do Santiaga.

Nabíjení akumulátoru na cestě do Santiaga.

Li-Pol akumulátor, jak zejména modeláři vědí, není možno vyšťavit úplně na nulu, protože by se nenávratně zničil. Proto je k němu připojen malý budík, který na displeji ukazuje aktuální kapacitu. Ta když klesne na kriticky nízkou úroveň, začne budík hlasitě pískat. Zvuk je tak intenzivní a protivný, že se náš poutník raději zastaví a akumulátor vymění za náhradní, který nese někdo z ostatních cestovatelů spolu s rychlonabíječkou. Ta ho dokáže nabít na plnou kapacitu za necelých 90 minut. Díky chladicím ventilátorům to může být skutečně rychlé, ale je to hukot.

Každý z akumulátorů udrží vysílání v chodu přibližně osmnáct hodin. I bez přístupu k elektrické síti tak můžeme vysílat celých 36 hodin. Sestava s kamerou a akumulátorem váží tři kilogramy. Poutník s náhradní baterkou je na tom o půl kila lépe.

Jakmile datový tok z kamery dorazí do servrovny NetRexu v Praze, aplikace Peplink SpeedFusion spojí oba rozdělené signály do jednoho datového toku. Na stroji vedle běží další NetRex platforma pro cloud video, přes kterou se vzdáleně připojujeme ke kameře, upravujeme v případě potřeby parametry vysílaného videa, čteme GPS pozice, ale také si večer stahujeme zajímavá videa z cesty uložená na SD kartě v kameře.

Z NetRex serverovny putuje video na streamovací servery Playtvak.cz (případně YouTube) a odtud už přímo k vám.
Nejčtenější

Bitcoin ztrácí. Ze 150 na 1 000 dolarů jej přitom dostal jeden člověk

(Ilustrační snímek)

Začátek třetího týdne nového roku není pro kryptoměny vůbec příznivý. Prakticky všechny ztrácejí na své hodnotě....

Odtud prý NASA vysílala falešné záběry z přistání na Měsíci

Lunar Crater

K nejbližšímu městu je to téměř 130 kilometrů. Okolo není nic než poušť a pár kusů dobytka, který se popásá na...Prchající migy mířily na ostrov dánský. Američané jim chtěli dát letiště

MiG-15bis (s číslem 346 na přídi) na ostrově Bornholm. S letounem uprchl...

Během studené války se u Američanů vyvinula intenzivní touha po sovětských stíhačkách mig. Ne snad, že by je chtěli...

Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....

Co byste měli vědět, než miliardář Musk pošle svou Teslu kolem Slunce

Tesla Roadster před uzavřením do aerodynamického krytu rakety Falcon Heavy

Elon Musk na začátku prosince překvapil oznámením, že první exemplář rakety Falcon Heavy ponese místo obvyklého závaží...

Další z rubriky

Trump zakázal slova „založeno na vědě“, „transgender“ nebo „diverzita“

Z rozpočtu CDC má prý zmizet spojení „založeno na vědě“

Trumpova administrativa předala americkému Centru pro kontrolu a prevenci chorob seznam zakázaných slov, která se...

Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....

Jak se vyhnout chřipce? Věřte svým očím. „Přenašeče“ poznáte

Nemoc dokážeme poznat na první pohled

Vědecký experiment potvrdil to, co všichni tušíme: nemocného člověka dobře poznáme i jen podle obličeje. Také se...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz