Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Santova pomsta. Je letošní zima příznak věcí příštích?

  15:53
Nezvyklý průběh zimních měsíců v různých částech Evropy či Severní Ameriky by mohl ukazovat, jak nás ovlivňuje změna teplot na konci světa.

Teplo na Aljašce, sucho v Kalifornii, sníh v New Yorku či v Atlantě, bouře a záplavy v Británii i teplo v Česku mají společnou příčinu vysoko v atmosféře: prstenec rychlého proudění, kterému se říká jet-stream nebo tryskové proudění.

Tato proudění obepínají Zemi několika pásy. Pro průběh zimy u nás je asi nejdůležitější ten, který se nazývá polární. Pohybuje se někde nad severní Evropou, Ruskem, Amerikou a Atlantikem. Na vítr je velmi stálý, vane stále jedním směrem ze západu na východ. I jeho "koryto" se mění pomalu, řádově ve dnech a ještě spíše týdnech, ale stálé není.

Jet-stream neobíhá kolem planety v kruhovém prstenci, různě se zahýbá a stáčí podle meteorologické situace. Během letošní zimy nabral velmi košatou podobu a po severní polokouli silně "meandruje" ve velikých obloucích. V takto vzniklých zátočinách pak panuje velmi různorodé počasí podle jejich orientace. Pokud se jet-stream stočí blíže k severnímu pólu, může do oblastí i v poměrně vysokých zeměpisných šířkách pronikat teplý vzduch z jihu (to je náš případ). Pokud se naopak stočí k jihu, proniká i dost na jih studený vzduch z Arktidy (třeba na východě USA).

Obvykle celý "had" jet-streamu pozvolna rotuje a jednotlivé kapsy teplého, či studeného vzduchu se pohybují s ním. Letos byla ovšem jeho podoba v podstatě neměnná, a jednotlivé oblasti tak měly po několik týdnů stálé počasí.

Vzhledem k tomu, jak žhavé téma jsou posledních 20 let klimatické změny, se samozřejmě nabízí otázka, zda je to náhoda, či nikoliv. Odpověď je nejistá, jak to v klimatologii bývá. Z jedné zimy nelze vyvozovat žádné dalekosáhlé závěry, shodují se všichni odborníci. A například poslední dvě zimy měly mnohem "tradičnější" průběh a nebyly nijak výjimečné.

Najdou se však i argumenty podporující názor, že nezvyklá zima by mohla být projevem systémových změn v Arktidě. "Není to nic jistého, ale skutečně její průběh odpovídá tomu, co by se dalo logicky očekávat jako důsledek oteplování Arktidy," říká Ladislav Metelka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Logika tohoto tvrzení není laikovi na pohled úplně zjevná, protože jde o řetězec kroků. Za prvé je nutné vědět, že jet-stream "meandruje" tím více, čím je pomalejší. Když je rychlý, bývá prstenec dotažený kolem Země pevněji. Pokud je pomalejší jako letos, záhybů přibývá.

Co ovlivňuje rychlost proudění? Energii mu dodává rozdíl teplot mezi tropy a oblastmi kolem pólů. Čím větší teplotní rozdíl, tím větší je "spád" mezi oběma oblastmi, tím silněji chce studený vzduch nahradit teplý a naopak. Důsledkem je  neustálé promíchávání atmosféry, ve které pak vzniká vír jet-streamu.

Tady vstupují do děje změny teploty v různých částech Země. Arktida se v posledních dvou desetiletích otepluje, tropy ne. Rozdíl teplot mezi nimi se tedy snižuje, což by v důsledku mělo podle představ klimatologů vést k oslabování jet-streamu, a následně tedy k většímu "meandrování" a vytváření kapes s různě teplým vzduchem zhruba ve stejných zeměpisných šířkách.

To, že se letos jet-stream neposunuje a "kapsy" zůstávají na jednom místě, už je zřejmě důsledek něčeho jiného a nejspíše je to jen rozmar letošního počasí.

Teoreticky je tedy představitelné, že zima bude mít do budoucna v různých místech se stejnou zeměpisnou šířkou různý průběh. Pokud budeme mít smůlu a ocitneme se v "chladné zátoce", zasype nás sníh, zatímco sousedé na stejném stupni o několik set kilometrů dále po něm neuvidí ani stopu a budou si užívat přílivu teplého vzduchu.

V tuto chvíli ovšem nic takového nemůžeme tvrdit s jistotou, opakuje Ladislav Metelka, podle kterého budou odborníci čekat ještě několik let, než se odváží říct, zda jde o krátkodobý exces nebo začátek dlouhodobějšího trendu. I když tento jev nelze považovat za prokázaný, dostal už pojmenování "Santova pomsta" a představuje jeden ze žhavých problémů klimatologie a klimatického modelování. Ale i přes chytlavou přezdívku zatím své místo v učebnicích nemá jisté.

Animace s rozsahem ledu v Arktidě v posledních 25 letech

Podle některých hypotéz by vliv na teplotu v Arktidě a potažmo rychlost jet-streamu měla mít i plocha ledové pokrývky v Arktidě. Led by podle ní mohl fungovat jako "poklička", která brání kontaktu vody (samozřejmě teplejší než led) s atmosférou, a tak přispívat k udržení nízkých teplot v oblastech okolo pólů. Protože plocha ledu se za posledních 25 let o něco snížila, i to by mohlo přispět k nezvyklému charakteru letošní zimy.

Autor:
  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...