Hlavní stránka projektu MIRAVI

Hlavní stránka projektu MIRAVI | foto: ESA

Satelitní snímky Země v téměř reálném čase

  • 14
Chcete sledovat průběh přírodních událostí, jakými jsou například obrovské požáry, záplavy nebo sopečné erupce? Je to možné, stačí se jen připojit na server MIRAVI, který tento týden spustila Evropská kosmická agentura.

MIRAVI (MERIS Images RApid Visualisation) umožňuje přístup k nejčerstvějším snímkům zemského povrchu, které jsou generovány na základě dat pořízených optickým zařízením MERIS družice Envisat. Portál sleduje sondu Envisat na její cestě kolem Země, přičemž k aktualizaci snímků dochází každé dvě hodiny.

Pro vědeckou komunitu nejde o nic nového, ta je s podobnými obrázky dobře obeznámena, ale laická veřejnost jistě ocení možnost pozorovat Zemi z výšky 800 kilometrů. Návštěvník stránek projektu MIRAVI tak vidí Zemi stejně jako pozorovatel nacházející se na palubě satelitu. Nyní se tedy může obdivovat krásám naší „modré planety“ doslova každý. A navíc může sledovat časový vývoj právě probíhajících přírodních, atmosférických a dalších jevů.

Družice Envisat, mimo jiné největší světová družice svého druhu, shromažďuje důležité informace o vývoji životního prostředí Země a poskytuje významná data o znečištění atmosféry s ohledem na změny globálního klimatu spojené s lidskou činností. Kolem Země oběhne 14krát za den a vždy po 35denním cyklu se opět vrací na původní dráhu, každé tři dny pořídí úplnou mapu světa.

Envisat (zkráceno z Environmental Satellite) je společným projektem Evropské kosmické agentury a Kanady. Od svého vypuštění v roce 2002 soustavně monitoruje zemský povrch - pevninu, atmosféru, moře a oceány i špičky ledovců.